wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-23| artykuł sponsorowany | Firma

Co z krakowskim rynkiem nieruchomości w najbliższych latach?

Kraków jest jednym z najprężniej rozwijających się regionalnych rynków nieruchomości. Oferta na rynku pierwotnym jest bardzo szeroka i cały czas za mała, by zaspokoić rosnący popyt. Niemniej jednak mieszkanie w Krakowie znajdzie i młoda rodzina, i osoba poszukująca apartamentu klasy premium – wystarczy śledzić oferty i w dobrym momencie zdecydować się na zakup. W 2022 roku rynek nieruchomości wyróżnia się godną podziwu stabilnością – nie ulega wpływom kryzysów, nawet tych najsroższych, a ceny mieszkań nieustannie idą w górę. Badamy grunt – analizujemy cechy wyróżniające rynek pierwotny Krakowa w 2022 roku i próbujemy wywnioskować, co czeka go w najbliższej przyszłości?


Co z krakowskim rynkiem nieruchomości w najbliższych latach?

Czy ceny mieszkań przestaną rosnąć?

Niezmienna już od kilkunastu lat tendencja wzrostów cenowych nie zachwiała się nawet wtedy, gdy cała gospodarka stanęła w obliczu pierwszej fali epidemii koronawirusa. Ceny mieszkań na chwilę przestały iść w górę, a potem z sukcesem wznowiły ruch, generując 10-15% podwyżki w skali roku. Dodatkowym czynnikiem pompującym ceny jest wysoki popyt, który ze względu na napływ uchodźców do naszego kraju również nie maleje. Oprócz tego wiele osób zdaje sobie sprawę, że mieszkania to jeden z najpewniejszych sposobów na ulokowanie kapitału i zabezpieczenie go przed inflacją. Polacy posiadający większe oszczędności stawiają właśnie na nieruchomości, słusznie wierząc w to, że po latach nie będą stratni. Możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie w 2023 roku będą droższe, niż obecnie.

Co będzie można znaleźć w ofercie deweloperów?

Wybór nowych inwestycji na rynku pierwotnym Krakowa jest bardzo szeroki i wśród całej tej różnorodności szczególnie wyróżnia się kilka typów lokali mieszkalnych:

 • Mieszkania na osiedlach wielorodzinnych – optymalny wybór dla większości nabywców, łączący w sobie dobry standard i przystępną cenę. Mieszkania są chętnie kupowane nie tylko na użytek własny, ale również na potrzeby wynajmu długoterminowego;
 • Apartamenty inwestycyjne o różnorodnych metrażach (w tym te najmniejsze) – jest to jeden z hitów sprzedaży wśród inwestorów. Położone w sąsiedztwie centrum inwestycje oferują wysoki standard i często są wykonane w nietypowej odsłonie, a wewnątrzosiedlowa infrastruktura potrafi być naprawdę kusząca;
 • Domy jednorodzinne – opcja przyjazna rodzinom. Własny dom na przedmieściu Krakowa lub w kameralnej miejscowości położonej niedaleko to nie tylko autonomiczność i prywatna przestrzeń rekreacyjna, ale też bardzo często dobra oferta cenowa.

Jakie trendy zmienią nieruchomości w 2023 roku?

Trendy zmieniające rynek nieruchomości to ważna kwestia, z którą należy się zapoznać. Obecnie krakowski rynek pierwotny bardzo aktywnie kultywuje dwa trendy – rewitalizacyjny i proekologiczny. Dzięki temu pierwszemu na mapie miasta jest coraz mniej porzuconych i zaniedbanych terenów i coraz więcej innowacyjnych inwestycji mix-used. Dzięki drugiemu już dzisiaj wielu deweloperów wdraża nowoczesne rozwiązania, które potrafią istotnie obniżyć koszty utrzymania części wspólnych (chodzi tu przede wszystkim o panele fotowoltaiczne, energooszczędne materiały, oświetlenie LED, zbiorniki deszczówki) i promują ekologiczne podejście do organizacji przestrzeni życiowej.


«« powrótwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Anna Wardziak
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS