Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-15 | Mapy, Ludzie

Jubileusz prof. Antoniego Wójcika

W Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie 8 grudnia odbył się jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. Antoniego Wójcika, cenionego nie tylko w Polsce, ale i za granicą eksperta w dziedzinie geozagrożeń, a także wybitnego znawcy geomorfologii i paleogeografii czwartorzędu oraz kartografii, członka Polskiej Akademii Umiejętności.


Ilustracja: Jubileusz prof. Antoniego Wójcika <br />
Profesor Antoni Wójcik (pierwszy z lewej) podczas prac w Mongolii w 2011 r. 
Profesor Antoni Wójcik (pierwszy z lewej) podczas prac w Mongolii w 2011 r. 
Profesor Wójcik prowadzi kluczowe projekty naukowe i badawcze poświęcone przede wszystkim zagrożeniom osuwiskowym. Wspiera rozwój nauk o Ziemi również poza granicami kraju. Jako pełnomocnik PIG ds. współpracy z Mongolią w zakresie badań geologicznych i poszukiwawczo-złożowych organizuje i koordynuje wspólne przedsięwzięcia z tamtejszymi geologami. Uczestniczył również w wielu międzynarodowych ekspedycjach. Jest między innymi odkrywcą prekambryjskich tillitów w rejonie Gór Khasagt.

Oprócz działalności naukowej prowadzi też ścisłą współpracę z administracją samorządową i rządową. Wykonał kilkaset opinii projektów robót geologicznych, dokumentacji geologiczno-inżynierskich oraz projektów zabezpieczenia osuwisk m.in. dla samorządów województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Od prawie dwóch dekad działa w Wojewódzkim Zespole Nadzorującym Realizację Zadań w Zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania ich Skutków przy Wojewodzie Małopolskim.

Profesor Antoni Wójcik jest szanowanym recenzentem, autorem i współautorem kilkuset publikacji oraz blisko 30 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski (SMGP) i 5 map przeglądowych.

W trakcie długoletniej pracy przekazywał swoim uczniom i współpracownikom wiedzę, wspierając ich doświadczeniem oraz zachęcając do upartego poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania. Jest wychowawcą kilku pokoleń geologów i promotorem dwunastu prac doktorskich (w trakcie przygotowania są trzy kolejne dysertacje doktorskie).

Za swoją działalność naukową, edukacyjną i organizacyjną był wielokrotnie nagradzany, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2022 r.), Złotym Krzyżem zasługi (2014 r.), odznakami: „Zasłużony dla Polskiej Geologii (1989 r.), „Zasłużony dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (1995 r.), „Za zasługi dla Geodezji i Kartografii” (2014 r.) oraz Złotą Odznaką PIG (2000 r.).

Osiągnięcia naukowe, organizacyjne i społeczne prof. Antoniego Wójcika są podziwiane i wysoko cenione przez całą społeczność geologów. Przez pięć dekad przyjmował zasadę, że życie wypełnione ciężką i rzetelną pracą daje poczucie satysfakcji oraz motywację do dalszego realizowania swoich marzeń.

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwsze kobiety zatrudniono w brytyjskim Ordnance Survey w 1902 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1960
Stany Zjednoczone wysłały na orbitę satelitę TIROS-1. Pierwsza udana misja satelity meteorologicznego. W ramach program TIROS (Television Infared Observation Satellite) satelity będą transmitować obrazy Ziemi zarejestrowane w paśmie podczerwieni...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama