Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-08| artykuł sponsorowany | Firma

Ubranie robocze dla mechanika - do pracy w warsztacie?

Jeśli jesteś zawodowym mechanikiem samochodowym, to koniecznie musisz mieć odpowiednie ubranie robocze. Wymagają tego przepisy BHP. Wytrzymałe ubranie przyda ci się jednak również wtedy, kiedy naprawiasz samochody hobbystycznie. Odzież robocza powinna znajdować się na wyposażeniu każdego właściciela garażu, ponieważ zawsze może się przydać. Podpowiadamy, w co warto się zaopatrzyć – do warsztatu czy przydomowego garażu.


Ubranie robocze dla mechanika - do pracy w warsztacie?

Spodnie robocze – podstawowy element garderoby mechanika

Bardzo ważnym komponentem stroju są spodnie robocze. Takich spodni nie zastąpią żadne inne, zwykłe spodnie. Spodnie robocze muszą być wygodne (by nie krępowały ruchów), ale także mocne i wytrzymałe. Ponadto w spodniach roboczych muszą być umieszczone praktyczne kieszenie na niezbędne drobiazgi. Przyda się też taśma na narzędzia czy pętelka na młotek. Wytrzymałe spodnie robocze powinny mieć wzmocnione szwy w newralgicznych miejscach. Zwróć też uwagę na materiał – aby był mocny i wytrzymały, powinien mieć odpowiednią gramaturę (np. 260 g/m²).

Wygodne spodnie robocze powinny być elastyczne, ponieważ podczas naprawy samochodu często zmieniasz pozycję. Przydatna jest także guma w pasie, która utrzymuje spodnie na miejscu. Dobrze, jeśli kolana zostały dodatkowo wzmocnione wytrzymałym materiałem. Może się zdarzyć, że jako mechanik wykonujesz swoją pracę także poza warsztatem. Przydadzą ci się wówczas spodnie robocze odblaskowe.

Do najczęściej wybieranych modeli należą spodnie ogrodniczki. Dzięki temu, że mają szelki – nie zsuwają się. Są to odpowiednie spodnie również na chłodniejsze miesiące, ponieważ zakrywają plecy. Na zimę warto też zaopatrzyć się w spodnie robocze ocieplane. Takie spodnie powinny być wodoszczelne, aby zapewniały komfort pracy.

Ogrodniczki to nie wszystko. Spodnie robocze męskie to szeroki segment rynku. Producenci mają do zaoferowania takie modele spodni, jak: bojówki, bermudy, a także jeansowe spodnie robocze. Latem możesz się zdecydować na krótkie spodenki robocze. Fasony są dostosowane do współczesnych trendów. Spodnie dostępne są także w różnych kolorach, chociaż do pracy w warsztacie najlepiej sprawdzają się ciemne materiały.

Koszula robocza – w warsztacie też możesz wyglądać stylowo

Praca w warsztacie rządzi się swoimi prawami. Za pomocą odpowiedniej odzieży musisz zabezpieczyć się zarówno przed skaleczeniem, jak też przed ubrudzeniem się. Nie oznacza to jednak, że twoje ubrania robocze muszą być pozbawione wyrazu. Do spodni możesz dobrać stylową koszulę roboczą.

Sprawdzą się klasyczne koszule flanelowe w kratkę. Taka koszula jest wykonana z najwyższej jakości bawełny, dzięki czemu jest przyjemna w dotyku. Ma podwójny karczek, przechodzący na ramiona, a także usztywniany kołnierzyk i mankiety. Materiał się nie gniecie, a więc koszula zawsze wygląda estetycznie – nawet po całym dniu ciężkiej pracy w warsztacie.

Równie dobrze możesz zdecydować się na koszulę z bawełny, imitującą jeans. Taka koszula ma wzmocnienia z oxfordu na łokciach i na kieszeniach. Nieco surowości dodają jej metalowe guziki.

Bluzy robocze – ciepło i wygodnie

W koszuli może być za chłodno, gdy nadejdą zimne dni lub wykonujesz pracę na zewnątrz. Wybierz wówczas ciepłą i wygodną bluzę roboczą. Stawiaj na bluzy z wyjątkowo wytrzymałego materiału typu rip stop. Ta tkanina charakteryzuje się zwartym splotem, a udoskonala ją nylonowa nić. Bluzy wykonane z takiego materiału są niezwykle odporne na rozdarcie i wszelkie inne uszkodzenia mechaniczne.

Bluza powinna mieć co najmniej kilka kieszeni, abyś zawsze miał przy sobie wszelkie niezbędne akcesoria. Ponadto zwróć uwagę na regulowane mankiety, aby rękawy ściśle przylegały do nadgarstków. Zapewni to odpowiedni komfort termiczny. Do ochrony przed chłodem przyczynia się też wysoka stójka. Dodatkowe wzmocnienie stanowi zaś podwójna warstwa materiału na barkach i plecach.

Pamiętaj też, aby wybierać bluzy zapinane na suwak (ukryty pod plisą), a nie na rzepy. To zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie.

Koszulka robocza

Pod bluzę musisz coś założyć. Sprawdzi się klasyczna koszulka typu T-shirt. Powinna być wykonana z naturalnych materiałów (np. 100 % bawełna o gramaturze 180 g/m2) – tak, aby zapewniała komfort termiczny, a jednocześnie była przewiewna i dobrze odprowadzała wilgoć.

Koszulki występują w szerokiej gamie rozmiarów i mają różne kolory. Ponadto mogą stanowić nośnik reklamy. Na koszulce możesz bowiem umieścić logo swojej firmy lub dowolny nadruk.

Buty robocze – dopełnienie każdego roboczego stroju

Bardzo ważnym elementem garderoby mechanika są buty robocze – trzewiki z wysoką cholewką lub półbuty. Takie obuwie ma chronić stopę, a zatem konstrukcja buta musi być odpowiednio wzmocniona. Konieczna jest wkładka antyprzebiciowa. Bezpieczeństwo zapewnia także podnosek z włókna szklanego.

Trwała i antypoślizgowa podeszwa zapobiega natomiast poślizgnięciu się. Materiał powinien być odporny na działanie różnych substancji, takich jak oleje, benzyna czy rozpuszczalniki organiczne. Istotne są też właściwości hydrofobowe materiału; tak, by nie nasiąkał wodą.

Produkowana współcześnie odzież robocza i buty są nie tylko mocne i wytrzymałe, ale również designerskie. Z powodzeniem założysz je nie tylko do warsztatu, ale także na spotkanie z klientem czy szybkie wyjście do miasta.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama