Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-02| artykuł sponsorowany | Firma

Rodzaje roślin akwariowych

Na rynku jest około 300 różnych roślin akwariowych, które można podzielić na kilka podstawowych grup. Rośliny różnią się kształtem, wielkością i kolorem.


Rodzaje roślin akwariowych
Rodzaje roślin akwariowych

Jeśli zakładasz nowe akwarium, narysuj plan akwarium i zaznacz miejsca, w których planujesz umieścić określone rośliny.

Najwyższe rośliny są sadzone z tyłu akwarium, średnie rośliny w środku, a najniższe rośliny z przodu akwarium lub przy przedniej szybie, tak aby zawartość akwarium była dobrze widoczna.

Na rysunku trzymaj się wielkości, do której rosną rośliny. Następnie kup wymaganą liczbę roślin.

Artykuł powstał przy merytorycznej współpracy ze sklepem akwarystycznym Invital.pl – Wszystko dla akwarium, terrarium i oczek wodnych.

Rośliny łodygowe

Podstawową cechą roślin łodygowych jest ich długa łodyga, z której wyrastają liście. Rośliny rozmnażane są przez szczepki, czyli poprzez odcięcie łodygi w połowie wysokości akwarium i zasadzenie szczepki. Długość rośliny jest dostosowywana w ten sam sposób. Po ścięciu, pozostała część łodygi się odrodzi w ciągu 14 dni i wyrośnie z niej kolejna łodyga, którą z czasem należy przyciąć kilka centymetrów powyżej poprzedniego cięcia.

Do roślin łodygowych należą gatunki Alternathera, Limnophila, Hygrophila, Ludwigia, Rotala i Myriophyllum.

Rośliny rozetowe

Rośliny rozetowe mają kilka dużych liści wyrastających z jednego punktu, tworząc rozetę. Są łatwe w uprawie i pielęgnacji – wystarczy od czasu do czasu obcinać najstarsze liście.

Rośliny rozetowe to naprzykład gatunki: Cryptocoryne i Echinodorus.

Rośliny z kłączami

Rośliny z kłączami to niewymagające paprocie, które nie potrzebują do życia dużo światła ani składników odżywczych. Nie sadzi się ich w podłożu, lecz przywiązuje lub przykleja do skał, korzeni oraz dekoracji akwarium.

Do roślin z kłączami należą gatunki Microsorium i Anubias.

Rośliny dywanowe

Rośliny dywanowe są niskimi roślinami – dorastają maksymalnie do 10 centymetrów wysokości i tworzą w akwarium piękny dywan. Potrzebują silniejszego oświetlenia, ponieważ mniej światła dociera do dna akwarium, a rośliny nie będą się rozwijać przy braku światła. Rośliny dywanowe można pielęgnować tylko poprzez ich przycinanie.

Zakup roślin według wymagań

W niektórych sklepach akwarystycznych znajdują się przejrzyste informacje i filtry, dzięki którym możemy znaleźć dokładnie to, czego potrzebujemy, a dodatkowo w bardzo krótkim czasie. Początkujący akwarysta musi nauczyć się hodowli roślin na mniej wymagających gatunkach, więc wybierze filtr „małowymagające“, co bardzo ułatwi mu wybór, ponieważ na stronie pokażą mu się wyłącznie łatwe w uprawie gatunki. To samo dotyczy wysokości roślin – w tym przypadku możemy wybierać spośród filtrów, takich jak: na tło, na środek, do przodu oraz na dekoracje. Wybór roślin na podstawie ich wysokości jest bardzo ważny w celu osiągnięcia pięknej aranżacji, a także w celu dopasowania roślin do objętości oraz przede wszystkim wysokości akwarium. Szczególnie zalecamy narysowanie wstępnej aranżacji na kartce papieru, tzn. narysowanie zbiornika i poszczególnych obszarów, w których chcemy zamieścić konkretne rośliny. Załóżmy więc, że chcielibyśmy zamieścić w akwarium jedenaście gatunków roślin. W takim przypadku narysujemy jedenaście obszarów, z zachowaniem pierwszego, drugiego i trzeciego planu. Takie planowanie pomoże nam także w zamowieniu odpowiedniej liczby sadzonek, co jest bardzo ważne, ponieważ od razu będziemy zdolni do zapełnienia całego akwarium oraz nie będziemy musieli czekać na kolejną dostawę, aby wypełnić puste miejsca lub nie zamówimy po prostu zbyt wielkiej ilości sadzonek. Dzięki przygotowaniu wstępnej aranżacji zbiornik na pewno będzie także wyglądać bardziej atrakcyjnie.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS