Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-22| GNSS, Geodezja

Zaproszenie na kolejne seminarium IGiK

5 grudnia w Instytucie Geodezji i Kartografii odbędzie się seminarium dr Kingi Kuleszy i dr. Jędrzeja Bojanowskiego pt. „Wykorzystanie produktów satelitarnych i reanaliz meteorologicznych do homogenizacji pomiarów naziemnych promieniowania słonecznego dochodzącego do powierzchni ziemi w Polsce w latach 1991–2015”. W wydarzeniu będzie można wziąć udział również on-line poprzez aplikację MS Teams.


Zaproszenie na kolejne seminarium IGiK <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zadbane i regularnie kalibrowane naziemne przyrządy pomiarowe (pyranometry) dostarczają najdokładniejszych danych o promieniowaniu słonecznym. Niestety, w ich pomiarach często zdarzają się trudne do wychwycenia błędy, dlatego przed przystąpieniem do dalszych badań konieczne jest stosowanie procedury kontroli jakości i homogenizacji danych.

Metoda kontroli jakości i homogenizacji danych – która zostanie zaprezentowana podczas seminarium – została stworzona w szczególności do wykrywania pojedynczych błędnych wartości (błędnych sum dobowych całkowitego promieniowania słonecznego) oraz bardzo długich okresów charakteryzujących się małym (a więc trudnym do wychwycenia) błędem. Metoda została przetestowana w odniesieniu do danych z 16 naziemnych stacji pomiarowych w Polsce w latach 1991–2015. Sumy dobowe całkowitego promieniowania słonecznego, które uznano za błędne, zostały zastąpione wartościami pochodzącymi z bazy Surface Solar Radiation Data Set – Heliosat, Edition 2 (SARAH-2). W rezultacie liczba stacji naziemnych, posiadających homogeniczną serię pomiarów całkowitego promieniowania słonecznego w analizowanym okresie, wzrosła z 8 do 13.
Metodologia jest uniwersalna i może być stosowana szczególnie tam, gdzie występuje wiele pojedynczych błędnych wartości, a także nie ma dostępu do metadanych.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS