wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-18| Teledetekcja, Imprezy

Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami

Blisko 300 słuchaczy, 6 sesji tematycznych, dyskusje i przegląd interesujących przykładów wykorzystania danych satelitarnych przez polskie i europejskie podmioty – tak w skrócie Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podsumowała kolejną edycję Forum Obserwacji Ziemi, która odbyła się w dniach 8-9 listopada br. w Warszawie.


Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami
Forum Obserwacji Ziemi 2022 za nami
– Współcześnie zmagamy się z wieloma wyzwaniami w różnych sektorach gospodarki. Systemy satelitarne mogą z powodzeniem wspomagać działania podejmowane na rzecz walki z pojawiającymi się zagrożeniami w realizacji codziennych zadań administracji – stwierdziła dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w POLSA Jolanta Orlińska podczas jednego z wystąpień otwierających wydarzenie.

W trakcie dwudniowej konferencji dyskutowano o możliwościach szerokiego wykorzystania danych satelitarnych, zarówno w realizacji projektów specjalnych, jak i codziennej pracy sektora administracji publicznej i wszystkich innych podmiotów, które mogą czerpać korzyści z obserwacji Ziemi.

Jak zauważa wiceprezes POLSA Marcin Mazur, „każda edycja tego wydarzenia to doskonała okazja do spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi podmiotami. Z jednej strony mamy przedstawicieli biznesu, którzy dostarczają oprogramowania, narzędzia i dane. Z drugiej strony instytucje naukowo-badawcze, które posiadają wiedzę niezbędną w dostarczaniu produktów. I wreszcie na końcu tego ogniwa mamy odbiorców produktów satelitarnych, bez których nie zachodziłaby realna potrzeba realizacji wielu interesujących projektów. Polska Agencja Kosmiczna z przyjemnością pełni rolę łącznika pomiędzy tymi podmiotami, dostrzegając, że z roku na rok Forum Obserwacji Ziemi przyciąga coraz szersze grono odbiorców”.

W trakcie sześciu sesji tematycznych, dotyczących: rolnictwa, leśnictwa, środowiska naturalnego, zrównoważonych obszarów miejskich, zmian klimatu oraz odnawialnych źródeł energii, poruszono wiele interesujących zagadnień oraz podsumowano stan wykorzystania danych satelitarnych przez polskie i europejskie podmioty. Przedstawiono także inspirujące przykłady praktycznego zastosowania danych satelitarnych, co zaowocowało ożywioną dyskusją wśród uczestników Forum.

Zdaniem POLSA międzynarodowy charakter Forum pozwolił spojrzeć na zagadnienie wykorzystywania danych satelitarnych z szerszej, europejskiej perspektywy. Obecność wielu przedstawicieli środowisk nauki, biznesu czy administracji publicznej pozwoliła na zaktualizowanie wiedzy, ale także na zdiagnozowanie wyzwań sektora i szans jego rozwoju oraz sformułowanie planów na przyszłość. Udział w Forum umożliwiło uczestnikom poznanie kompetencji polskich ośrodków naukowych, instytutów oraz firm przemysłu kosmicznego.

Forum Obserwacji Ziemi 2022 zostało zorganizowane we współpracy POLSA i fundacji Eurisy (organizacji non-profit zrzeszającej europejskie agencje kosmiczne), co, jak podreśla Agencja, przełożyło się na jeszcze lepszą reprezentację międzynarodowych ekspertów w gronie prelegentów i uczestników wydarzenia. Kolejna edycja Forum Obserwacji Ziemi odbędzie się w przyszłym roku.

Źródło: POLSA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS