Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-11-17 | Imprezy

Kosmiczny Dzień GIS za nami

W wyjątkowym miejscu – w Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie – 15 listopada odbyło się spotkanie pod hasłem „Kosmiczny Dzień GIS”. To jedno z wydarzeń zorganizowanych z okazji Dnia GIS 2022.


Ilustracja: Kosmiczny Dzień GIS za nami
Ilustracja: Kosmiczny Dzień GIS za nami
Głównym celem wydarzenia była promocja nowego geoportalu Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Śląskiego „ORSIP 2.0”, popularyzacja wykorzystania danych przestrzennych oraz aplikacji mapowych, a także rozwój wiedzy z zakresu geoinformatyki.

Pełniąca obowiązki głównego geodety kraju Alicja Kulka przedstawiła prezentację zatytułowaną „Geodezja w kosmosie”, którą rozpoczął film przedstawiający przelot satelitów nad Polską. Dyskutowano również o współczesnych zastosowaniach GIS, zaprezentowano działania Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach związane z rozbudową regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (dyrektor WODGiK Artur Kaczmarek), a zaproszeni goście z Republiki Czeskiej przekazali informacje na temat IIP Kraju Morawsko-Śląskiego (dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego i Budownictwa Beata Vinklárková oraz kierownik Działu Geoinformatyki i Zarządzania Zmianami Radim Fojtík).

W kontekście aktualnej sytuacji ważną prezentację pt. „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa Województwa Śląskiego” wygłosiła Joanna Fuśniak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. O rozbudowie systemu zarządzania terenami pogórniczymi na terenie województwa śląskiego OPI-TPP 2.0 mówili dr Adam Hamerla z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Justyna Ustrzycka z firmy HyperView. Z kolei Beata Płaczek z WODGiK Katowice przekonywała, że GIS nie taki kosmiczny, a przedstawiciel Esri Polska przeciwnie – prezentując wystąpienie pod hasłem „GIS – totalny kosmos”. Wydarzenie uświetnił seans popularnonaukowy „Explore”.

W konferencji uczestniczyło blisko 280 osób, w tym m.in.: wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki, wiceprzewodnicząca Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Danuta Kamińska, śląski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Mirosław Puzia, geodeta województwa śląskiego Andrzej Figas, dyrektor zarządzająca Esri Polska Agnieszka Nosal, a także liczni przedstawiciele uczelni, administracji, szkół, organizacji non-profit i profesjonalistów GIS.

Organizatorem konferencji był Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach, a honorowym patronatem objęli ją: główny geodeta kraju, marszałek województwa śląskiego, wojewoda śląski, GovTech Polska oraz Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Opracowanie red. na podstawie materiałów WODGiK w Katowicach


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszym kosmonautą, który nie był Amerykaninem albo Rosjaninem, był Vladimir Remek z Czechosłowacji?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Skawina (1922-1976)

Tadeusz  Skawina  (1922-1976)
Urodził się 31 marca 1922 roku w Borkach koło Dąbrowy Tarnowskiej. Egzamin maturalny zdał w 1939 roku w Państwowym Liceum we Lwowie. Studia wyższe rozpoczął w tajnym nauczaniu, a ukończył w 1947 roku na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1946
John H. de Witt jr. oraz Edwin K. Stodola, w ramach projektu armii USA o kryptonimie "Diana", odebrali sygnał radarowy nadany z Ziemi i odbity od powierzchni Księżyca.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama