Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-10-28| Mapy

Geograficzno-polityczny atlas Polski w zupełnie nowej odsłonie

Na rynku księgarskim ukazał się właśnie „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”.


Geograficzno-polityczny atlas Polski w zupełnie nowej odsłonie

Jest to nowe, zaktualizowane oraz istotnie poszerzone wydanie „Geograficzno-politycznego atlasu Polski” wydanego w 2018 roku z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości naszego kraju. O ile w pierwszej odsłonie publikacja liczyła 248 stron i ponad 500 map, o tyle teraz liczba stron wzrosła do 392, a map – do około tysiąca.

Na marginesie warto przypomnieć, że podczas Międzynarodowej Wystawy Map, która towarzyszyła Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej w Tokio w 2019 r., pierwsze wydanie tej publikacji zdobyło III nagrodę w kategorii „Atlasy”.

Nowa odsłona atlasu, wydana pod redakcją naukową prof. Marcina Solarza, jest efektem projektu edukacyjnego prowadzonego od 2020 r. w Zakładzie Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu „Niepodległa”. Jak wyjaśniają autorzy książki, jest ona wszechstronnym źródłem wiedzy o Polsce i Polakach. Zawarto tu ponad tysiąc kolorowych map, wykresów i diagramów, które budują całościowy obraz państwa i społeczeństwa polskiego na początku lat 20. XXI wieku. Atlas podejmuje tematy związane z polityką wewnętrzną i zagraniczną, historią, społeczeństwem, kulturą i gospodarką. Publikacja podzielona jest na 8 rozdziałów: Polska w przestrzeni i czasie; Granice, terytorium, pamięć; Rozwój; Państwo i polityka; Nazewnictwo geograficzne; Polacy za granicą, mniejszości w Polsce; Polska soft power; Tempus calamitatum.

Mapy te pozwalają poznać m.in.: proces kształtowania się granic Polski w XX wieku, bilans ostatniej dekady rozwoju ojczyzny na tle państw europejskich, polskie miejsca na Marsie, osiągnięcia wybitnych sportowców czy zmiany wywołane wojną rosyjsko-ukraińską. Opisy merytoryczne przygotowano po polsku i angielsku, dzięki czemu atlas ma szansę przybliżyć Polskę cudzoziemcom.

Wydanie publikacji jest częścią projektu, w ramach którego powstały też scenariusze lekcji dostępne na stronie atlas2022.uw.edu.pl. Uruchomiono ponadto profil atlasu na Facebooku, gdzie przez ostatnie 2 lata udostępniano wybrane mapy przygotowywane na potrzeby tej książki.

Atlas można nabyć w internetowej księgarni Narodowego Centrum Kultury w cenie 120 zł.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama