Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-10-14 | Mapy

Wyjątkowy atlas pocztowy wystawiony we wrocławskim muzeum

12 października w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy, na której można podziwiać wyjątkowy w skali świata „Atlas Pocztowy Europy 1799”. Ta wydana pod koniec XVIII w. publikacja jest dziś najstarszym w Europie atlasem dróg i traktów pocztowych oraz pierwszym tego rodzaju zestawem map pocztowych na świecie.


Ilustracja: Wyjątkowy atlas pocztowy wystawiony we wrocławskim muzeum

Prezentowany egzemplarz został zakupiony do muzeum w 1958 roku. Z przeprowadzonego rozpoznania w zasobach polskich muzeów i bibliotek wynika, że atlas przechowywany w MPiT jest najprawdopodobniej jedynym w Polsce egzemplarzem tej publikacji zawierającym tak dużą liczbę map. Wyróżnia się on piękną szatą edytorską i graficzną nawiązująca do najlepszych wzorów kartografii europejskiej.

Mapy przedstawiają bardzo szczegółową sieć europejskich traktów pocztowych według stanu z końca XVIII wieku. Atlas zawiera ponad 7,6 tys. stacji pocztowych całej Europy i zachodniej Syberii. Opisany w języku łacińskim i niemieckim składa się z 40 map, które przedstawiają z niezwykłą szczegółowością wszystkie trasy pocztowe w Europie w XVIII wieku. Atlas ten jest także najdokładniejszą prezentacją pocztowego systemu Taxisów, którzy od XVI wieku zakładali ordynacje pocztowe w większości krajów Europy. Ich schyłek nastąpił w czasach napoleońskich, kilka lat po opublikowaniu atlasu.

Mapy zostały wykonane techniką miedziorytniczą, zaś odbitki wykonano na papierze czerpanym i ręcznie pokolorowano. Nie uwidoczniono na nich rzeźby terenu, jedynie naniesiono ważniejszą sieć hydrologiczną. Treść map przedstawia połączenia pocztowe na wybranym terenie krajów europejskich oraz ich połączenia z państwami ościennymi. Na mapach oznaczono wsie, miasteczka z rynkiem, miasta większe i duże z ratuszem. Miejscowości te połączone są liniami oznaczającymi bieg traktu pocztowego. Nad każdą linią umieszczono oznaczenie odległości wyrażone w milach pruskich.

Autorem atlasu jest Franz Johann Joseph von Reilly (1766–1820) – wiedeński księgarz, kartograf, pasjonat, wydawca oraz pisarz. Do wykonania tej publikacji zatrudnił on wyśmienitych rytowników i grawerów wiedeńskich: Franza T. Müllera (1755-–1816), Ignaza Kühna, Antona Benedicta, Johanna Stengera (1767–1802), miedziorytnika i ilustratora książek Johanna Wenzla Engelmanna (1748–1803) oraz Ignaza Albrechta (1759–?) – znanego w Wiedniu grawera almanachów i map oraz ilustracji do wydań książkowych, a także Kiliana Ponheimera (1757–1840), wybitnego specjalisty w rytowaniu sylwety ludzkiego ciała i jego układów mięśni oraz tworzeniu modeli ludzkich dla malarzy lub innych podobizn przeznaczonych jako pomoce naukowe.

Nie wiadomo dziś, jak długo trwały prace nad atlasem. Z pewnością Reilly wykorzystał do niego swoje wcześniejsze mapy i prace terenowe, których efektem było wydanie pojedynczych map niektórych regionów Europy uwzględniających nie tylko przebieg dróg lokalnych i międzynarodowych, ale również i traktów pocztowych. Takie mapy ukazywały się nakładem Reilly’ego w Wiedniu od 1789 roku.

Wystawa poświęcona atlasowi dostępna będzie do 4 grudnia br.

JK (na podstawie informacji MPiT)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Kartografowie po raz 20. wybrali papierowe mapy roku

Stowarzyszenie Kartografów Polskich wyłoniło zwycięzców XX edycji konkursu Mapa Roku. Spośród 12...

Znamy najlepsze internetowe mapy roku 2021/2022

W tegorocznej VII edycji konkursu „Internetowa Mapa Roku im. Krzysztofa Buczkowskiego”...

Ranking Mediapanel: przesiadamy się z aut na zbiorkom?

W najnowszym zestawieniu komercyjnych serwisów mapowych Mediapanel (za sierpień br.)...

Zielona Góra w kartografii od XVIII do XXI wieku

To tytuł wystawy, której otwarcie nastąpi już w najbliższy czwartek (8 września) o godz. 17.00 w...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Stanisław Kluźniak przez 28 lat kierował warszawskim Technikum Geodezyjnym?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin Barlik (1944-2018)
Specjalista od geodezyjnych pomiarów podstawowych, przewodniczący Komitetu Geodezji PAN, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny uczony i wychowawca wielu pokoleń geodetów...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1947
Rusza produkcja w firmie Zeiss-Opton-Optische Werkstätte Oberkochen GmbH. Po drugiej wojnie światowej zakłady Carl Zeiss w Jenie podzielono na dwie części. Marka Carl Zeiss pozostała przy zakładach w Jenie, która znalazła sie na terenie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2