Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-06| Mapy

Zielona Góra w kartografii od XVIII do XXI wieku

To tytuł wystawy, której otwarcie nastąpi już w najbliższy czwartek (8 września) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Obejmuje ona wyselekcjonowane zabytki kartograficzne związane z tym miastem i jego okolicami, które pochodzą ze zbiorów Muzeum oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida.


Zielona Góra w kartografii od XVIII do XXI wieku

Najstarszym prezentowanym obiektem jest plan Zielonej Góry Donatusa Büttnera z 1784 roku (fot.) – ręcznie kolorowany na papierze czerpanym obraz centrum miasta w skali 1:1000. Najmłodszy prezentowany eksponat pochodzi z 2021 roku. Ekspozycję dopełniają liczne plany miasta i przewodniki sprzed 1945 roku, do ciekawostek należy mapa zielonogórskich kopalni, mapa kolejowa, mapa prezentująca obszary występowania różnych gatunków ptactwa czy też współczesny plan miasta opracowany alfabetem Braille’a.

Ekspozycji towarzyszy pokaz albumu zawierającego pamiątki i fotografie z korowodu jubileuszowego na 700-lecie Grünbergu w 1922 roku.

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, będzie ją można oglądać do końca września.

Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS