wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-06| Mapy

Zielona Góra w kartografii od XVIII do XXI wieku

To tytuł wystawy, której otwarcie nastąpi już w najbliższy czwartek (8 września) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Obejmuje ona wyselekcjonowane zabytki kartograficzne związane z tym miastem i jego okolicami, które pochodzą ze zbiorów Muzeum oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida.


Zielona Góra w kartografii od XVIII do XXI wieku

Najstarszym prezentowanym obiektem jest plan Zielonej Góry Donatusa Büttnera z 1784 roku (fot.) – ręcznie kolorowany na papierze czerpanym obraz centrum miasta w skali 1:1000. Najmłodszy prezentowany eksponat pochodzi z 2021 roku. Ekspozycję dopełniają liczne plany miasta i przewodniki sprzed 1945 roku, do ciekawostek należy mapa zielonogórskich kopalni, mapa kolejowa, mapa prezentująca obszary występowania różnych gatunków ptactwa czy też współczesny plan miasta opracowany alfabetem Braille’a.

Ekspozycji towarzyszy pokaz albumu zawierającego pamiątki i fotografie z korowodu jubileuszowego na 700-lecie Grünbergu w 1922 roku.

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, będzie ją można oglądać do końca września.

Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS