Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-17| Geodezja

W Bytomiu-Suchej Górze stanie wieża triangulacyjna

W piątek 14 października w Urzędzie Miejskim w Bytomiu podpisano umowę z firmą F.H. „JEST” z Gliwic na budowę wieży triangulacyjnej. Obiekt powstanie na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Suchogórski Labirynt Skalny. Ma być gotowy do końca 2022 r.


W Bytomiu-Suchej Górze stanie wieża triangulacyjna <br />
Miejsce, w którym stanie wieża: istniejący punkt triangulacyjny w Bytomiu-Suchej Górze (fot. Wojciech Bryś/Tomasz Sanecki/Wydział Geodezji UM w Bytomiu)
Miejsce, w którym stanie wieża: istniejący punkt triangulacyjny w Bytomiu-Suchej Górze (fot. Wojciech Bryś/Tomasz Sanecki/Wydział Geodezji UM w Bytomiu)

Koszt inwestycji to 250 tys. zł. Budowa realizowana jest w ramach projektu „Park Wiedzy i Rekreacji w Bytomiu-Suchej Górze. Geograficzne serce Górnego Śląska” dofinansowanego z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Przedsięwzięcie to jest inicjatywą miłośników historii geodezji: Mirosława Dancha (związanego z Planetarium w Chorzowie, popularyzatora astronomii i geodezji, twórcy akcji Południk 019E), Marzeny Lamparskiej (uniwersyteckiej badaczki historii Śląska i jego geodezji), Waltera Spałka (prezesa Towarzystwa Suchogórskiego) oraz Mariusza Meusa (z akcji Honorowy Południk Krakowski).

– Budowa wieży triangulacyjnej na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego to z pewnością projekt, który zwiększy atrakcyjność tego miejsca dla turystów. To jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części naszego miasta – mówił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj i buduj”. Po przygotowaniu projektu wykonawca będzie musiał uzyskać niezbędne uzgodnienia, opinie oraz pozwolenie na budowę. Następnie przystąpi do prac konstrukcyjnych nad fundamentem istniejącego punktu triangulacyjnego. Wieża o wysokości 6 metrów zostanie wykonana z lekkiej stalowej konstrukcji z zabezpieczeniem antykorozyjnym.

Punkt triangulacyjny, obecnie niepozorny kamień z wyrytym trójkątem i literami TP w Suchej Górze, nazywany jest śląskim Greenwich i stanowi geodezyjne serce Górnego Śląska. To nie tylko ważny obiekt geodezyjny z czasów pruskich – był on również bazą wszystkich śląskich kopalń węgla kamiennego.
– Zabudowa wieży nad punktem triangulacyjnym stanowić będzie upamiętnienie dla pierwotnej wieży, która służyła geodetom przez dziesiątki lat – podkreślał Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Suchogórski Labirynt Skalny utworzony został decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu 27 maja 2008 r. Teren ten znajdujący się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, sąsiaduje z Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Doły Piekarskie. Obszar obejmuje prawie 20 hektarów powierzchni, a rzeźba terenu przypomina labirynt – to pozostałość po działalności kopalni odkrywkowej, gdzie wydobywano dolomit i limonit.

Źródło: UM w Bytomiu, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS