Koszt inwestycji to 250 tys. zł. Budowa realizowana jest w ramach projektu „Park Wiedzy i Rekreacji w Bytomiu-Suchej Górze. Geograficzne serce Górnego Śląska” dofinansowanego z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Przedsięwzięcie to jest inicjatywą miłośników historii geodezji: Mirosława Dancha (związanego z Planetarium w Chorzowie, popularyzatora astronomii i geodezji, twórcy akcji Południk 019E), Marzeny Lamparskiej (uniwersyteckiej badaczki historii Śląska i jego geodezji), Waltera Spałka (prezesa Towarzystwa Suchogórskiego) oraz Mariusza Meusa (z akcji Honorowy Południk Krakowski).
– Budowa wieży triangulacyjnej na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego to z pewnością projekt, który zwiększy atrakcyjność tego miejsca dla turystów. To jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części naszego miasta – mówił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj i buduj”. Po przygotowaniu projektu wykonawca będzie musiał uzyskać niezbędne uzgodnienia, opinie oraz pozwolenie na budowę. Następnie przystąpi do prac konstrukcyjnych nad fundamentem istniejącego punktu triangulacyjnego. Wieża o wysokości 6 metrów zostanie wykonana z lekkiej stalowej konstrukcji z zabezpieczeniem antykorozyjnym.
Punkt triangulacyjny, obecnie niepozorny kamień z wyrytym trójkątem i literami TP w Suchej Górze, nazywany jest śląskim Greenwich i stanowi geodezyjne serce Górnego Śląska. To nie tylko ważny obiekt geodezyjny z czasów pruskich – był on również bazą wszystkich śląskich kopalń węgla kamiennego.
– Zabudowa wieży nad punktem triangulacyjnym stanowić będzie upamiętnienie dla pierwotnej wieży, która służyła geodetom przez dziesiątki lat – podkreślał Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Suchogórski Labirynt Skalny utworzony został decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu 27 maja 2008 r. Teren ten znajdujący się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, sąsiaduje z Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Doły Piekarskie. Obszar obejmuje prawie 20 hektarów powierzchni, a rzeźba terenu przypomina labirynt – to pozostałość po działalności kopalni odkrywkowej, gdzie wydobywano dolomit i limonit.