Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-10-17 | Geodezja

W Bytomiu-Suchej Górze stanie wieża triangulacyjna

W piątek 14 października w Urzędzie Miejskim w Bytomiu podpisano umowę z firmą F.H. „JEST” z Gliwic na budowę wieży triangulacyjnej. Obiekt powstanie na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Suchogórski Labirynt Skalny. Ma być gotowy do końca 2022 r.


Ilustracja: W Bytomiu-Suchej Górze stanie wieża triangulacyjna <br />
Miejsce, w którym stanie wieża: istniejący punkt triangulacyjny w Bytomiu-Suchej Górze (fot. Wojciech Bryś/Tomasz Sanecki/Wydział Geodezji UM w Bytomiu)
Miejsce, w którym stanie wieża: istniejący punkt triangulacyjny w Bytomiu-Suchej Górze (fot. Wojciech Bryś/Tomasz Sanecki/Wydział Geodezji UM w Bytomiu)

Koszt inwestycji to 250 tys. zł. Budowa realizowana jest w ramach projektu „Park Wiedzy i Rekreacji w Bytomiu-Suchej Górze. Geograficzne serce Górnego Śląska” dofinansowanego z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Przedsięwzięcie to jest inicjatywą miłośników historii geodezji: Mirosława Dancha (związanego z Planetarium w Chorzowie, popularyzatora astronomii i geodezji, twórcy akcji Południk 019E), Marzeny Lamparskiej (uniwersyteckiej badaczki historii Śląska i jego geodezji), Waltera Spałka (prezesa Towarzystwa Suchogórskiego) oraz Mariusza Meusa (z akcji Honorowy Południk Krakowski).

– Budowa wieży triangulacyjnej na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego to z pewnością projekt, który zwiększy atrakcyjność tego miejsca dla turystów. To jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części naszego miasta – mówił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj i buduj”. Po przygotowaniu projektu wykonawca będzie musiał uzyskać niezbędne uzgodnienia, opinie oraz pozwolenie na budowę. Następnie przystąpi do prac konstrukcyjnych nad fundamentem istniejącego punktu triangulacyjnego. Wieża o wysokości 6 metrów zostanie wykonana z lekkiej stalowej konstrukcji z zabezpieczeniem antykorozyjnym.

Punkt triangulacyjny, obecnie niepozorny kamień z wyrytym trójkątem i literami TP w Suchej Górze, nazywany jest śląskim Greenwich i stanowi geodezyjne serce Górnego Śląska. To nie tylko ważny obiekt geodezyjny z czasów pruskich – był on również bazą wszystkich śląskich kopalń węgla kamiennego.
– Zabudowa wieży nad punktem triangulacyjnym stanowić będzie upamiętnienie dla pierwotnej wieży, która służyła geodetom przez dziesiątki lat – podkreślał Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Suchogórski Labirynt Skalny utworzony został decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu 27 maja 2008 r. Teren ten znajdujący się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, sąsiaduje z Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Doły Piekarskie. Obszar obejmuje prawie 20 hektarów powierzchni, a rzeźba terenu przypomina labirynt – to pozostałość po działalności kopalni odkrywkowej, gdzie wydobywano dolomit i limonit.

Źródło: UM w Bytomiu, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Stabilizacja punktu? Bez zgłoszenia?
  
To jest dramat Na takie właśnie bzdury wydawane są publiczne pieniądze. To jest dramat.
  
 1 
Nie będą tego budować geodeci dlatego cena może niektórych szokować.
  
 1 
drogo jeszcze tylko dodajmy, że z tych 250k PLN, jakieś 50k to materiały [licząc z lekką górką], a reszta to... no właśnie
    1 
 1 
odp: drogo Robota? Przynajmniej się cenią
  
 1 



zobacz też:

Geodezyjny projekt wygrywa w budżecie obywatelskim Bytomia

Geograficzne serce Górnego Śląska – projekt o takiej nazwie został wybrany głosami...

W powiecie drawskim wyrosła wieża triangulacyjna

Pod koniec listopada br. zakończyła się realizacja projektu „Geodezyjny środek powiatu...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
planetę Mars, Wenus ??? można oglądać gołym okiem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Georg Bauer (Georgius Agricola) (1494-1555)

Georg  Bauer (Georgius Agricola)  (1494-1555)
Niemiecki górnik, mineralog, lekarz, humanista, zwany ojcem mineralogii. Urodził się 24 marca 1494 roku w Glauchau nad Muldą (Saksonia) w rodzinie sukiennika. Uczęszczał do szkółki wiejskiej, a następnie szkoły łacińskiej. Studia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2007
Europejska Agencja Kosmiczna na witrynie MIRAVI udostępnia bezpłatnie aktualne zdjęcia ze swoich satelitów obserwacyjnych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2