Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-04-03| Geodezja, Mapy, Firma, Edukacja, Ludzie

Norymberga z przełomu wieków


Niedawno na rynku księgarskim ukazała się nowa pozycja autorstwa Wojciecha Iwańczaka „Do granic wyobraźni. Norymberga jako centrum wiedzy geograficznej i kartograficznej w XV i XVI wieku”.
Jak czytamy w nocie od wydawcy (Wydawnictwo DiG), przełom średniowiecza i czasów nowożytnych to epoka odkryć geograficznych, rozwoju handlu, przyspieszenia we wszystkich dziedzinach życia. Wielką rolę odegrała w tych przemianach Norymberga, uważana za „środek Europy”. Autor na szerokim historycznym tle prezentuje fascynujące środowisko ówczesnych uczonych i artystów norymberskich, pokazując jego ścisłe związki ze światem wielkich odkryć geograficznych, zwłaszcza z podbojem Nowego Świata. To książka o ludziach, którzy odkrywali nieznane lądy, obserwowali niebo i ruchy gwiazd, tworzyli teorie naukowe, dzieła sztuki i literatury, których wartość nie przeminęła do dziś.

Źródła zawartych w książce dociekań są bardzo urozmaicone. Autor przygląda się zarówno mapom, jak i globusom, traktatom geograficznym i kosmograficznym, jak też opisom podróży czy tekstom dziejopisarskim. Zdaniem autora obserwacja ówczesnej Norymberi pokazywała, że funkcjonowało tam niezwykle żywotne i kreatywne środowisko, które z powdzeniem łączyło zainteresowania humanistyczne kulturą, literaturą i sztuką z dociekaniem z zakresu kartografii, geografii, a także astronomii czy matematyki. Przeczytamy tu więc między innymi o „szkole norymberskiej” (pojęciu, którym określano środowisko uczonych norymberskich pracujących na polu geografii, kartografii, astronomii i matematyki), o „księciu astronomów i matematyków” wywodzącym się z tego grona – Johannesie Mullerze zwanym Regiomontanusem i jego dziełach, nawiązującym do jego prac Johannesie Wernerze (tłumacz m.in. Geografii Ptoemeusza, Elementów geometrii Euklidesa, autor Tabulae regionum ze współrzędnymi geograficznymi 62 krajów i miast Europy czy słynnych Efemeryd wydanych w 1474 r.). Znajdziemy tu też m.in. historię projekcji sercowej, czy takich przyrządów, jak astrolabium i laska Jakuba, poczytamy o „Ptolemeuszu w Norymberdze” czy Johannesie Schonerze twórcy globusów. Na kartach pojawiają się m.in. takie nazwiska, jak: Albrecht D

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS