Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-06| Geodezja, Prawo, Kataster

Kto zleca mapę z podziałem, czyli o regulacji prawnej dróg publicznych

Coraz częściej wojewoda odmawia stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. przez JST własności nieruchomości zajętej pod określoną drogę z powodu braku mapy. Nie ma też jednolitości w tym zakresie w orzecznictwie sądowoadministracyjnym. W październikowym GEODECIE sędzia Magdalena Durzyńska wraca do tematu regulacji prawnej dróg publicznych.


Kto zleca mapę z podziałem, czyli o regulacji prawnej dróg publicznych <br />
Fragment jednej z omawianych w artykule działek - nr 822/25 - z przecinającą ją drogą publiczną (źródło: polska.e-mapa.net)
Fragment jednej z omawianych w artykule działek - nr 822/25 - z przecinającą ją drogą publiczną (źródło: polska.e-mapa.net)

Od ponad dwóch dekad w ramach art. 73 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację pub­liczną [DzU nr 133, poz. 872 ze zm., dalej jako ustawa] są określane stany prawne dróg publicznych. To powszechnie znana regulacja, zgodnie z którą nieruchomości pozostające 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (JST) niestanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stały się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych JST. Decyzję stwierdzającą zaistnienie takiego stanu na gruncie wydaje wojewoda.

Temat ten był już poruszany w wielu pub­likacjach. Po pierwsze, dlatego że wnioski o odszkodowanie za odjęcie w tym trybie prawa własności nieruchomości można było składać tylko w okreś­lonym terminie (finalnie do końca 2005 r.), mimo że decyzje wojewodów zapadały dopiero w terminie późniejszym. Po drugie, dlatego że regulacja z art. 73 ustawy niejednokrotnie nakładała się na procedurę podziałową określoną w art. 92 i następnych ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami [DzU z 2021 r., poz. 1899, dalej jako ugn] i w związku z tym sporne było, czy do czasu zakończenia postępowania prowadzonego przez wojewodę zasadne jest zawieszenie postępowania podziałowego [patrz np. GEODETA 6/2019 czy 5/2021]. Teraz z kolei w orzecznictwie powstał problem, kto (i jakimi środkami dowodowymi) ma za zadanie udowodnić zaistnienie stanu faktycznego na gruncie 31 grudnia 1998 r.

• Wojewoda odmawia

Coraz częściej można spotkać się z decyzjami, w których wojewoda odmawia stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. przez JST włas­ności nieruchomości „według wnioskodawcy niestanowiącej 31 grudnia 1998 r. jego własności”, a zajętej pod określoną drogę powiatową czy drogę gminną. Z taką sytuacją spotkałam się w przypadkach zilustrowanych na mapach pokazanych za stronie obok. W każdym z nich JST wystąpiła do wojewody o potwierdzenie w trybie art. 73 ustawy przejścia na jej rzecz z mocy prawa własności prywatnego gruntu zajętego pod drogę publiczną, wskazując we wniosku, o jaką istniejącą w końcu 1998 r. drogę publiczną chodzi. W każdym z tych przypadków wnioskodawca (w jednym gmina, a w drugim powiat) dołączył do wniosku dokumenty potwierdzające, że grunt stanowił i nadal stanowi własność podmiotu prywatnego, oraz wydruk z mapy ewidencyjnej, na którym zaznaczył odcinek drogi publicznej usytuowany na nieruchomości niestanowiącej własności właściciela drogi...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS