Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-03| Geodezja, Teledetekcja, Instytucje, Imprezy, Kataster

Październikowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl udostępniającym GEODETĘ cyfrowego jest już opublikowane wydanie 10/2022. Czytelnicy znajdą w nim m.in. obszerną relację z jednego z najważniejszych wydarzeń geodezyjnych ostatnich lat – odbywającego się w Polsce XXVII Kongresu FIG.


Październikowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W trakcie obrad w Warszawie, które zgromadziły około tysiąca uczestników z całego świata, pokazywano, że geodezja może pomóc w rozwiązywaniu takich współczesnych problemów, jak głód, choroby, bieda czy nierówności społeczne. Konieczne do tego jest posiadanie danych przestrzennych na odpowiednim poziomie jakości.
W narrację tę wpisuje się również Paweł Ziemnicki z artykułem o współczesnym niewolnictwie. W przyszłości dane teledetekcyjne oraz algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję pozwolą nie tylko uzyskać dokładniejszy obraz przymusowej pracy, ale też bardziej wnikliwie badać jej relacje z antropogeniczną degradacją środowiska naturalnego.

W części prawnej GEODETY sędzia Magdalena Durzyńska wraca do tematu regulacji prawnej dróg publicznych. Zauważa, że wojewodowie coraz częściej odmawiają stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez JST własności nieruchomości zajętej pod określoną drogę z powodu braku mapy. Choć racja wydaje się oczywista, niepokojący jest brak jednolitości w tym zakresie w orzecznictwie sądowoadministracyjnym.
W wydaniu czytelnicy znajdą też omówienie przypadku pewnej weryfikacji wstrzymanej w oczekiwaniu na stanowisko GGK oraz dwóch wyroków WSA. Pierwszy dotyczy aktualizacji EGiB z wykorzystaniem leśnej mapy numerycznej, drugi – zaskarżenia do sądu administracyjnego czynności przyjęcia wyników pracy geodezyjnej do PZGiK. Oczywistą kontynuacją tematyki prawnej jest obszerna relacja z niedawnego spotkania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.

Polecamy ponadto rozmowę z Karolem Dąbrowskim – geodetą od 25 lat uprawiającym wspinaczkę górską, świadczącym usługi geodezyjne z wykorzystaniem technik alpinistycznych, a także artykuł płk. Eugeniusza Sobczyńskiego o wykorzystaniu kartografii przez Niemców w ataku na Polskę we wrześniu 1939 r.
Osoby w codziennej pracy wykorzystujące drony z pewnością zainteresuje artykuł o systemie certyfikacji dronów w UE.

Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili październikowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych październikowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy.

Zawartość październikowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS