Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-10-06 | GIS, Imprezy

Zaawansowane analizy geostatystyczne na wyciągnięcie ręki

– Bardzo zależy nam na tym, żeby tę misję, do której jesteśmy powołani jako statystyka publiczna, realizować jak najgłębiej – mówił prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut podczas konferencji podsumowującej projekt „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa (PDS)” (Warszawa, 5 października).


Ilustracja: Zaawansowane analizy geostatystyczne na wyciągnięcie ręki <br />
Od lewej: dr inż. Janusz Dygaszewicz, prezes GUS dr Dominik Rozkrut oraz kierownik projektu Agnieszka Nowakowska
Od lewej: dr inż. Janusz Dygaszewicz, prezes GUS dr Dominik Rozkrut oraz kierownik projektu Agnieszka Nowakowska
Ilustracja: Zaawansowane analizy geostatystyczne na wyciągnięcie ręki

– Nie chcemy tylko i wyłącznie koncentrować się na metodyce prowadzenia badań statystycznych i generowaniu z nich wyników. Pragniemy, by te wyniki nie leżały odłogiem, a były wykorzystywane przez naszych użytkowników – kontynuował prezes GUS. I w tym właśnie ma pomóc nowa rozbudowana wersja Portalu Geostatystycznego powstała w ramach podsumowanego projektu. – Efektem prac jest stworzenie systemu, dzięki któremu użytkownicy zyskują ogromne wsparcie w podejmowaniu decyzji, zyskują narzędzia ułatwiające prezentację danych i wykonywanie zarówno predefiniowanych, jak i własnych analiz – zaznaczył prezes GUS.
W trakcie swojego wystąpienia dr Rozkrut wspomniał jeszcze, że zakończenie prac nad projektem zbiega się w czasie z publikacją wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, które dostarczają wielu nowych danych do wartościowych analiz.

Szerzej założenia realizowanego od lipca 2018 r. projektu pn. „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa” przedstawiła Agnieszka Nowakowska, kierownik projektu, zastępca dyrektora Departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów w GUS. Głównym celem przedsięwzięcia jest poszerzenie zakresu oraz dostępności informacji statystycznych i metod analiz geostatystycznych wykorzystujących zasoby statystyki publicznej. Zostało to zrealizowany przez dostarczenie nowych oraz rozbudowę obecnych usług Portalu Geostatystycznego. Są to:
• usługa dostępu z urządzeń komputerowych do wynikowych informacji statystycznych zgromadzonych w Portalu z możliwością wykonywania zaawansowanych analiz przestrzennych oraz do danych i metadanych infrastruktury informacji przestrzennej;
• usługa dostępu z urządzeń mobilnych do wynikowych informacji statystycznych zgromadzonych w Portalu oraz do ich wizualizacji na mapach;
• usługa umożliwiająca zastosowanie eksploracyjnych analiz danych przestrzennych wykorzystujących informacje statystyczne udostępniane przez Portal;
• usługa umożliwiająca wykonanie analiz z zakresu modelowania geostatystycznego;
• usługa wspomagająca wzbogacanie treści własnych użytkownika o informacje i analizy geostatystyczne udostępniane przez Portal;
• usługa wspierająca aktualizację wybranych obiektów rejestru TERYT wraz z powiązanymi z nimi obiektami georeferencyjnymi.
Warto przy tym zaznaczyć, że realizacja projektu jeszcze nie dobiegła końca (data zakończenia to 31 października br.), i spośród wymienionych usług na uruchomienie czeka jeszcze usługa dostępu z urządzeń mobilnych.

Wczorajsza konferencja podsumowująca miała przede wszystkim pokazać możliwości nowego Portalu Geostatystycznego. Przedstawiciele GUS i Urzędu Statystycznego w Rzeszowie zaprezentowali je na przykładzie m.in. analizy danych z rynku nieruchomości, tworzenia rankingów, wizualizacji wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020 czy korzyści płynących z wykorzystania narzędzia autokorelacji. Można się z nimi zapoznać, oglądając zapis konferencji.

Wartość realizowanego przez GUS projektu „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa” to 34,7 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 29,4 mln zł.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Znamy wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie ostateczne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności...

GUS publikuje wyniki satelitarnej inwentaryzacji krajowych upraw

Zasoby rozwijanego przez GUS Portalu Geostatystycznego poszerzyły się o mapy...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
podymne, czyli podatek zależny od liczby dymów (kominów), rodzaju budynku i miejscowości, wprowadzono w 1629 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Martin Isenburg

Martin Isenburg
Martin Isenburg był absolwentem nauk komputerowych na Uniwersytecie w Darmstadt oraz Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Doktorat – również w zakresie nauk komputerowych – obronił na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Jego najbardziej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2008
Na orbitę wyniesiono GIOVE-B, drugiego testowego satelitę Galileo.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama