Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-10-06| GIS, Imprezy

Zaawansowane analizy geostatystyczne na wyciągnięcie ręki

– Bardzo zależy nam na tym, żeby tę misję, do której jesteśmy powołani jako statystyka publiczna, realizować jak najgłębiej – mówił prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut podczas konferencji podsumowującej projekt „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa (PDS)” (Warszawa, 5 października).


Zaawansowane analizy geostatystyczne na wyciągnięcie ręki <br />
Od lewej: dr inż. Janusz Dygaszewicz, prezes GUS dr Dominik Rozkrut oraz kierownik projektu Agnieszka Nowakowska
Od lewej: dr inż. Janusz Dygaszewicz, prezes GUS dr Dominik Rozkrut oraz kierownik projektu Agnieszka Nowakowska
Zaawansowane analizy geostatystyczne na wyciągnięcie ręki

– Nie chcemy tylko i wyłącznie koncentrować się na metodyce prowadzenia badań statystycznych i generowaniu z nich wyników. Pragniemy, by te wyniki nie leżały odłogiem, a były wykorzystywane przez naszych użytkowników – kontynuował prezes GUS. I w tym właśnie ma pomóc nowa rozbudowana wersja Portalu Geostatystycznego powstała w ramach podsumowanego projektu. – Efektem prac jest stworzenie systemu, dzięki któremu użytkownicy zyskują ogromne wsparcie w podejmowaniu decyzji, zyskują narzędzia ułatwiające prezentację danych i wykonywanie zarówno predefiniowanych, jak i własnych analiz – zaznaczył prezes GUS.
W trakcie swojego wystąpienia dr Rozkrut wspomniał jeszcze, że zakończenie prac nad projektem zbiega się w czasie z publikacją wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, które dostarczają wielu nowych danych do wartościowych analiz.

Szerzej założenia realizowanego od lipca 2018 r. projektu pn. „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa” przedstawiła Agnieszka Nowakowska, kierownik projektu, zastępca dyrektora Departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów w GUS. Głównym celem przedsięwzięcia jest poszerzenie zakresu oraz dostępności informacji statystycznych i metod analiz geostatystycznych wykorzystujących zasoby statystyki publicznej. Zostało to zrealizowany przez dostarczenie nowych oraz rozbudowę obecnych usług Portalu Geostatystycznego. Są to:
• usługa dostępu z urządzeń komputerowych do wynikowych informacji statystycznych zgromadzonych w Portalu z możliwością wykonywania zaawansowanych analiz przestrzennych oraz do danych i metadanych infrastruktury informacji przestrzennej;
• usługa dostępu z urządzeń mobilnych do wynikowych informacji statystycznych zgromadzonych w Portalu oraz do ich wizualizacji na mapach;
• usługa umożliwiająca zastosowanie eksploracyjnych analiz danych przestrzennych wykorzystujących informacje statystyczne udostępniane przez Portal;
• usługa umożliwiająca wykonanie analiz z zakresu modelowania geostatystycznego;
• usługa wspomagająca wzbogacanie treści własnych użytkownika o informacje i analizy geostatystyczne udostępniane przez Portal;
• usługa wspierająca aktualizację wybranych obiektów rejestru TERYT wraz z powiązanymi z nimi obiektami georeferencyjnymi.
Warto przy tym zaznaczyć, że realizacja projektu jeszcze nie dobiegła końca (data zakończenia to 31 października br.), i spośród wymienionych usług na uruchomienie czeka jeszcze usługa dostępu z urządzeń mobilnych.

Wczorajsza konferencja podsumowująca miała przede wszystkim pokazać możliwości nowego Portalu Geostatystycznego. Przedstawiciele GUS i Urzędu Statystycznego w Rzeszowie zaprezentowali je na przykładzie m.in. analizy danych z rynku nieruchomości, tworzenia rankingów, wizualizacji wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020 czy korzyści płynących z wykorzystania narzędzia autokorelacji. Można się z nimi zapoznać, oglądając zapis konferencji.

Wartość realizowanego przez GUS projektu „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa” to 34,7 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 29,4 mln zł.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS