Opublikowane właśnie opracowania prezentują wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych dla 37 gatunków roślin uprawnych oraz prognozę plonów i ocenę kondycji dla pszenicy ozimej, rzepaku ozimego i kukurydzy w 2022 roku.
Mapy te wykonano na podstawie wyników projektu „SATMIROL – Satelitarna Identyfikacja i Monitorowanie Upraw na Potrzeby Statystyki Rolnictwa”. Przedsięwzięcie było realizowane przez Główny Urząd Statystyczny w konsorcjum z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) oraz Instytutem Geodezji i Kartografii (IGiK).
Głównym celem projektu SATMIROL było udoskonalenie identyfikacji i monitorowania upraw rolnych oraz opracowanie metod oceny wpływu warunków wzrostu roślin (w tym zjawisk ekstremalnych takich jak powódź, susza, przymrozki, podtopienia, gradobicia) na oczekiwany plon oraz na stan upraw w okresie wegetacji z wykorzystaniem bezpłatnych danych satelitarnych z europejskiego programu Copernicus.
GUS liczy, że efekty realizacji tego projektu przyczynią się do zmniejszenia obciążenia respondentów i swoich ankieterów, poprawy jakości danych statystycznych, obniżenia kosztów badań prowadzonych metodą ankietową, a także do skrócenia czasu opracowywania szacunku powierzchni, plonów i zbiorów przygotowywanego przez rzeczoznawców terenowych.