Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-30| Geodezja, Edukacja

Koło Naukowe Geodetów Dahlta ma już 70 lat

Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 26 września br. odbyły się obchody Jubileuszu 70-lecia Koła Naukowego Geodetów Dahlta. Podczas tego wydarzenia swoimi wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z działalnością w Kole podzielili się opiekunowie KNG, prezesi i wieloletni członkowie.


Koło Naukowe Geodetów Dahlta ma już 70 lat
Koło Naukowe Geodetów Dahlta ma już 70 lat
Koło Naukowe Geodetów Dahlta ma już 70 lat
Koło Naukowe Geodetów Dahlta ma już 70 lat
Prof. Konrad Eckes, opiekun koła w latach 1996-2016, opowiedział o historii Dahlty w prezentacji pt. ,,Moja 20-letnia przygoda z elitarną grupą studentów”. Wspomnienia profesora sięgnęły jego czasów studenckich, kiedy to został członkiem Koła Naukowego Geodetów. Profesor zademonstrował również pamiątki związane z dawnymi metodami obliczeniowymi, np. pierwszy swój tekst porgramu dla komputera ODRA 1102. Następnie głos zabrał obecny opiekun Koła dr inż. Tadeusz Szczutko, który na zakończenie swojego wystąpienia przekazał funkcję opieki nad Kołem dr. inż. Mikołajowi Skulichowi; od tego roku będzie on ósmym opiekunem KNG.

W trakcie konferencji wystąpili również prezesi KNG (byli i obecny): Witold Silarski z prezentacją pt. ,,Nigdy nie jest za późno…na rozwój”, a także Michał Biernacik, Kamil Kaczorowski oraz Mikołaj Kowalski z prezentacją pt. ,,Spektrum”. W uroczystości uczestniczyli również prodziekan Wydziału ds. Kształcenia i Studenckich dr inż. Elżbieta Jasińska oraz pełnomocnik rektora ds. kół naukowych dr hab. inż. Paweł Bogacz, a także prowadzący, którzy wspierają studentów przy projektach oraz absolwenci WGGiIŚ – byli członkowie Koła. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w krótkim teście wiedzy o KNG Dahlta i jego historii.

Warto zaznaczyć, że w ramach działalności członkowie Koła realizują wiele projektów, ale też uczestniczą w konferencjach, prezentując wyniki swoich prac. Wśród projektów realizowanych przez Koło można wymienić m.in. wykonanie inwentaryzacji architektonicznej Pałacu Pena w Portugalii w latach 2013-2015 (realizowany we współpracy z firmą MGGP S.A. z Tarnowa). Stanowił on nawiązanie do prac wykonywanych przez studentów z Koła Naukowego Geodetów w latach 70. i 80. ubiegłego wieku oraz w roku 2001 w ramach czternastu wypraw pod symboliczną nazwą „BARI”. W latach 2013-2015 przeprowadzono także prace geodezyjne w na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wykonano wówczas modelowanie lokalnych quasi-geoid na terenach wysokogórskich oraz badanie wpływu mas skalnych na przebieg quasi-geoidy.

KNG Dahlta zdobywa także doświadczenie podczas realizacji Grantów Rektora AGH. Jednym z nich, realizowanym w 2017 r., był SMOK, czyli System Monitorowania Odkształceń Konstrukcji. W trakcie jego trwania podjęto współpracę naukowo-badawczą z firmą SHM System z Krakowa, w ramach której zrealizowano pomiary odkształceń z wykorzystaniem światłowodowej techniki pomiarowej m.in. na moście w Przemyślu.

W ciągu ostatnich lat wykonano również pomiar skaningowy Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu (2013), pomiar przemieszczeń osuwiska na terenie wsi Kłodne (2013-2016), numeryczny model 3D masywu Mnicha (2014-2015), wielowarstwową mapę GIS w okolicach Miękini (2014-2015) czy analizę zmienności stosunków wodnych w Poleskim Parku Narodowym w ujęciu badań geodezyjnych (2016), a także wizualizację 3D terenu byłego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie (2015-2016).

Członkowie Koła biorą udział w projekcie ,,Rektyfikacja,” polegającym na usuwaniu błędów w instrumentach geodezyjnych. Sprawdzono m.in. tachimetr TC407, niwelator DNA03, czy wsporniki na lustra z pionem optycznym. Ostatnim dużym projektem realizowanym we współpracy z Działem Utrzymania Terenu AGH było Arboretum AGH, czyli pomiar wszystkich drzew na terenie kampusu AGH.

Aktualnie prowadzone są dwa projekty: Spektrum, gdzie mierzona jest wszerz, wzdłuż i wgłąb Cerkiew w podkarpackiej wsi Rzepedź (kierownik projektu: Mikołaj Kowalski, student IV roku) oraz ,,Z głębi Ziemi” w ramach którego mierzone są zapadliska na terenie Bolesławia (kierownik projektu: Martyna Bartczak, studentka II roku).

Wieloletnią tradycję KNG Dahlta stanowią z kolei letnie obozy w Łebie, podczas których wykonywane są pomiary Wydmy Łąckiej w Słowińskim Parku Narodowym. Pozwalają one na analizowanie jej przemieszczania się na przestrzeni 30 lat. podczas tegorocznej 30. edycji obozu wykonano dodatkowo nalot dronem i skaning latarni morskiej Stilo.

KNG Dahlta jest także głównym organizatorem konferencji Forum Uni Biznes GPS – Geodezja Przedsiębiorcy Studenci, podczas której studenci prezentują wyniki swoich badań, ale co najważniejsze, pozwala ona na spotkanie przedstawicieli firm geodezyjnych, kół naukowych oraz studentów w jednym miejscu. Ponadto w ramach działalności naukowej członkowie KNG Dahlta biorą czynny udział w corocznej Barbórkowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji czy IGSM (International Geodetic Student Meeting).

Natalia Parzniewska, rzecznik KNG Dahlta 


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS