Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-24| GIS, Teledetekcja

Sztuczna inteligencja i teledetekcja pomogły zinwentaryzować azbest w stolicy

Zaawansowane algorytmy i sztuczna inteligencja pomogły stolicy w spisie pokryć dachowych zawierających szkodliwy azbest. Analizy wskazują, że w Warszawie nadal znajduje się niemal 5 ha tego typu dachów.


Sztuczna inteligencja i teledetekcja pomogły zinwentaryzować azbest w stolicy <br />
fot. Wikipedia/Karol Pilch (Karol91)
fot. Wikipedia/Karol Pilch (Karol91)

W przeszłości azbest stanowił bardzo popularny materiał budowlany. Badania naukowe dowiodły jednak, że ma on silne właściwości rakotwórcze. Dlatego w Polsce od 1997 roku obowiązuje zakaz stosowania zawierających go wyrobów. Jak podkreśla stołeczny ratusz, wymiana pokryć dachowych z materiałów cementowo-azbestowych to jedno z ważniejszych wyzwań środowiskowych najbliższej dekady. Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą usunąć je do końca 2032 r.

Jak przebiega ten proces w stolicy? Odpowiedź dały zaawansowane algorytmy i sztuczna sieć neuronowa. Pomogły one sporządzić dokładną listę budynków zadaszonych azbestem i oszacować powierzchnię tych dachów. Uzyskane dane zostaną teraz wprowadzone do bazy zarządzanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Sztuczna inteligencja „nauczyła się” rozpoznawać materiały cementowo-azbestowe na warszawskim fotoplanie lotniczym. W obrębie stolicy algorytmy zidentyfikowały w sumie 4020 budynków, których dachy zawierają azbest. Ich łączna powierzchnia to 490 tys. m kw. To dziesięć razy tyle, ile mierzy cały dach Stadionu Narodowego – zauważa stołeczny ratusz. Aż jedną trzecią tej powierzchni stanowią dachy budynków mieszkalnych.

Najwięcej powierzchni azbestowo-cementowych znajduje się na Ursynowie (16,5 proc.), w Wawrze (16 proc.) i na Białołęce (13,2 proc.). Największą liczbę budynków krytych dachami z azbestem odnotowano natomiast w Wawrze (21,5 proc.), a w dalszej kolejności na Białołęce (15,3 proc.) i w Wilanowie (10,4 proc.). Azbestowy problem niemal nie istnieje w Śródmieściu, na Ochocie, Żoliborzu i Pradze-Północ (udział poniżej 1 proc. w liczbie i powierzchni wykrytych dachów).

Przeprowadzona w Warszawie inwentaryzacja pokryć dachowych zawierających azbest to jedno z działań przewidzianych w unijnym projekcie „Capital Cities”. W jego ramach podobne prace mają zostać przeprowadzone także w Erywaniu oraz Tiranie, które to stolice również biorą udział w tym przedsięwzięciu.

Na zlecenie warszawskiego ratusza inwentaryzację przeprowadziła firma WGS84 Polska Sp. z o.o. Koszt realizacji to ponad 150 tys. zł brutto. Większość tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS