Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-24 | GIS, Teledetekcja

Sztuczna inteligencja i teledetekcja pomogły zinwentaryzować azbest w stolicy

Zaawansowane algorytmy i sztuczna inteligencja pomogły stolicy w spisie pokryć dachowych zawierających szkodliwy azbest. Analizy wskazują, że w Warszawie nadal znajduje się niemal 5 ha tego typu dachów.


Ilustracja: Sztuczna inteligencja i teledetekcja pomogły zinwentaryzować azbest w stolicy <br />
fot. Wikipedia/Karol Pilch (Karol91)
fot. Wikipedia/Karol Pilch (Karol91)

W przeszłości azbest stanowił bardzo popularny materiał budowlany. Badania naukowe dowiodły jednak, że ma on silne właściwości rakotwórcze. Dlatego w Polsce od 1997 roku obowiązuje zakaz stosowania zawierających go wyrobów. Jak podkreśla stołeczny ratusz, wymiana pokryć dachowych z materiałów cementowo-azbestowych to jedno z ważniejszych wyzwań środowiskowych najbliższej dekady. Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą usunąć je do końca 2032 r.

Jak przebiega ten proces w stolicy? Odpowiedź dały zaawansowane algorytmy i sztuczna sieć neuronowa. Pomogły one sporządzić dokładną listę budynków zadaszonych azbestem i oszacować powierzchnię tych dachów. Uzyskane dane zostaną teraz wprowadzone do bazy zarządzanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Sztuczna inteligencja „nauczyła się” rozpoznawać materiały cementowo-azbestowe na warszawskim fotoplanie lotniczym. W obrębie stolicy algorytmy zidentyfikowały w sumie 4020 budynków, których dachy zawierają azbest. Ich łączna powierzchnia to 490 tys. m kw. To dziesięć razy tyle, ile mierzy cały dach Stadionu Narodowego – zauważa stołeczny ratusz. Aż jedną trzecią tej powierzchni stanowią dachy budynków mieszkalnych.

Najwięcej powierzchni azbestowo-cementowych znajduje się na Ursynowie (16,5 proc.), w Wawrze (16 proc.) i na Białołęce (13,2 proc.). Największą liczbę budynków krytych dachami z azbestem odnotowano natomiast w Wawrze (21,5 proc.), a w dalszej kolejności na Białołęce (15,3 proc.) i w Wilanowie (10,4 proc.). Azbestowy problem niemal nie istnieje w Śródmieściu, na Ochocie, Żoliborzu i Pradze-Północ (udział poniżej 1 proc. w liczbie i powierzchni wykrytych dachów).

Przeprowadzona w Warszawie inwentaryzacja pokryć dachowych zawierających azbest to jedno z działań przewidzianych w unijnym projekcie „Capital Cities”. W jego ramach podobne prace mają zostać przeprowadzone także w Erywaniu oraz Tiranie, które to stolice również biorą udział w tym przedsięwzięciu.

Na zlecenie warszawskiego ratusza inwentaryzację przeprowadziła firma WGS84 Polska Sp. z o.o. Koszt realizacji to ponad 150 tys. zł brutto. Większość tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

iiii 10 lat do terminu i trzeba wydawać na to pieniądze? Na zachodzie w latach 60 czy 70 ściągali azbest bo be. A u nas co szedł dalej a teraz wielce szkodliwy ale można mieć na dachu dalej.
  
azbest Serio? 10 lat temu uczyli tego na studiach jak ze zdjęcia wielospektralnego otrzymać takie dane. Dziś zastosowano to w praktyce i jest efekt WOW :) Pozdro dla Kruko UMCS.
  
 2 
cośtam wiem Takie firmy są najlepsze:) https://rejestr.io/krs/263041/wgs84-polska pomoc publiczna w 2021 1.4 mln złotych, zysk za lata: 2021: -111tyś, 2020: -109tyś, 2019: -64tyś, 2018: -102tyś. To ja się tylko zapytam, kiedy ta firma, która rok do roku była wiecznie pod kreską odda tę pomoc publiczną?
  
 3 
odp: cośtam wiem Spokojnie, na razie było górką, ale zaraz państwo polskie zacznie się upominać o te wszystkie covidowe ściemy co ludzie nabrali, bo trzeba będzie budżet zbilansować. Będzie spektakularna fala bankructw różnych drobnych cwaniaczków, poczynając od resauratorów, kończąc na wielkich przedsiębiorstwach geodezyjnych. Poszukaj sobie ile dostały opegieki i takie różne to ci oczy z orbit wyjdą
  
 1 



zobacz też:

Program Oczyszczania Kraju z Azbestu w Geoportalu

Geoportal.gov.pl wzbogacił się o nową grupę warstw „Programy rządowe”, w której...

Na Mazowszu ortofotomapa pomaga walczyć z azbestem

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zakończył cykl seminariów, w trakcie których...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
warszawskie posesje ponumerowano dopiero w 1784 r. na polecenie Komisji Brukowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wiesław Piątkowski (1945-2025)

Wiesław Piątkowski (1945-2025)
Wiesław Piątkowski urodził się 1 sierpnia 1945 r. w Płocku. W 1963 r. ukończył LO im. Stanisława Małachowskiego w Płocku i podjął studia stacjonarne na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, które w 1969 r. był zmuszony przerwać...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2007

2007
W życie wchodzi dyrektywa 2007/2/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej ws. europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej zwana potocznie dyrektywą INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europe). Polska kilka miesięcy...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2