Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-08-04| Teledetekcja, Ludzie

Zapis wspomnień 88-letniego fotogrametry

Nakładem Wydawnictwa Sorus ukazały się „Moje pamiętniki” – wspomnienia fotogrametry dr. hab. Jana Koniecznego. Publikacja liczy 294 strony.


Zapis wspomnień 88-letniego fotogrametry

„Moje pamiętniki” to zapis wspomnień 88-letniego seniora, który czuje się spełniony zarówno rodzinnie, jak i zawodowo, mimo że nie brakowało trudności na poszczególnych etapach jego życia.

Jan Konieczny – urodzony w 1933 roku w Bydgoszczy w rodzinie wysokiej rangi urzędnika PKP, rozwijał się jako szczęśliwe najmłodsze dziecko. W okresie okupacji był świadkiem okrutnych zbrodni, jakich dopuścili się okupanci na przedstawicielach inteligencji polskiej w Bydgoszczy. Z chwilą uruchomienia polskich szkół po zakończeniu wojny podjął naukę w szkole podstawowej, a następnie w liceum, które ukończył w 1952 r. W 1953 r. rozpoczął studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1959 r. po odbyciu stażu w zakładach Zeissa w RFN jako magister inżynier geodezji ze specjalnością w fotogrametrii.

Po studiach rozpoczął pracę naukową w Instytucie Badań Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, opracowując pod kierunkiem prof. Kazimierza Guzika autorskie metody fotogrametrycznego kartowania geologicznego dla Tatr Zachodnich. W 1969 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Geodezji i Kartografii PW. W 1975 r. stworzył w IGiK PW Ośrodek Przetwarzania Zdjęć Lotniczych i Satelitarnych, wyposażając go amerykańskie i japońskie metody i systemy komputerowe do przetwarzania obrazów satelitarnych satelity LANDSAT.

Uczestniczył w międzynarodowym programie badawczym INTERKOSMOS w obszarze wykorzystania obrazów satelitarnych Ziemi w gospodarce narodowej, m.in. opracowując zadania związane z badaniem powierzchni Ziemi dla polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. W 1975 r. powołany został na stanowisko docenta. Połowa lat 70. to także początek jego działalności w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uczestniczył w wielu projektach jako ekspert z dziedziny fotogrametrii i mapowania w takich krajach, jak Somalia, Turcja, Sudan i Jordania. W 2003 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.

Źródło: Wydawnictwo Sorus


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama