Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-02-19| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster

TK orzeknie o obowiązku zaspokajania roszczeń odszkodowawczych kosztem majątku gminy



28 lutego 2008 r. Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski Rady Miejskiej w Brwinowie oraz Rady Miasta Podkowy Leśnej dotyczące nałożenia na gminę obowiązku zaspokajania roszczeń odszkodowawczych kosztem majątku gminy.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 73 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 103 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 roku Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, rozumianym w ten sposób, że nakłada na gminę obowiązek wypłaty odszkodowania za nieruchomości zajęte pod drogi gminne oraz drogi lokalne miejskie, jakie istniały przed 1 stycznia 1999 roku, z art. 2 i art. 167 ust. 1 i 4 Konstytucji.
Zgodnie z kwestionowanym przepisem odszkodowanie za nieruchomości, które 31 grudnia 1998 r. były zajęte pod drogi publiczne, a nie stanowiły własności Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, wypłaca gmina. Natomiast dotychczasowe drogi gminne oraz lokalne miejskie stały się drogami gminnymi dopiero od 1 stycznia 1999 r. Do tego czasu drogi publiczne dzieliły się na drogi: krajowe, wojewódzkie, gminne oraz lokalne miejskie i drogi zakładowe. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego jednolicie przyjmuje się, że przepisy ustawy z 13 października 1998 r. nakładają na wszystkie gminy władające nieruchomościami niestanowiącymi ich własności, zajętymi pod gminne drogi publiczne 31 grudnia 1998 r., w tym drogi lokalne miejskie, obowiązek wypłaty odszkodowania. Wykładnię tę prezentują też wojewódzkie sądy administracyjne. Zdaniem wnioskodawców kwestionowany przepis rozumiany w ten sposób, że nakłada na gminę obowiązek wypłaty odszkodowań za nieruchomości zajęte pod drogi gminne oraz lokalne drogi miejskie istniejące przed 1 stycznia 1999 r. jest niezgodny z konstytucyjnymi zasadami: przyzwoitej legislacji i adekwatności udziału gminy w dochodach publicznych do nakładanych na gminę zadań.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Mirosław Granat, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Marek Kotlinowski.

Źródło: Trybunał Konstytucyjny


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS