wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-20| Geodezja, Instytucje

GUGiK czeka przeprowadzka

Do 31 grudnia 2022 r. Główny Urząd Geodezji i Kartografii ma opuścić pomieszczenia przy ul. Wspólnej 2 w Warszawie – dowiedziało się Geoforum.pl.


GUGiK czeka przeprowadzka

Jak poinformowała nas 17 czerwca Jolanta Plieth-Cholewińska z GUGiK, 13 maja (w dniu odwołania Waldemara Izdebskiego ze stanowiska GGK) do Urzędu wpłynęło pismo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dotyczyło ono wypowiedzenia porozumienia w sprawie użyczenia GUGiK powierzchni biurowej. Zgodnie z tym pismem Urząd ma opuścić pomieszczenia przy ul. Wspólnej 2 w Warszawie do 31 grudnia 2022 r. „O miejscu nowej siedziby poinformujemy w stosownym czasie” – dodała przedstawicielka GUGiK.

Przypomnijmy, że jako pierwszy o zmianie siedziby GUGiK mówił Waldemar Izdebski chwilę po odwołaniu. Tłumaczył Geoforum.pl, że Waldemar Buda jeszcze jako wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej chciał przenieść siedzibę Urzędu do innej lokalizacji, a w jego miejsce ulokować obsługę Krajowego Programu Odbudowy. „Zapewne teraz tego typu pomysły będą konsekwentnie realizowane, ze szkodą dla geodetów” – podejrzewał.

Dlatego od razu wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz GUGiK. Pierwszą odpowiedź otrzymaliśmy 23 maja z Biura Komunikacji MRiT: „W Ministerstwie Rozwoju i Technologii nie planujemy reorganizacji Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Jeżeli otrzymamy sygnał od GUGiK o takiej potrzebie to poddamy go wówczas analizie. GUGiK nie wnioskował również o zmianę siedziby urzędu”. Z kolei GUGiK dwa dni później odpisał nam krótko: „Jeśli urząd będzie zmieniał siedzibę, to niezwłocznie o tym poinformujemy”.

Kolejne doniesienia o nieuchronnej przeprowadzce GUGiK skłoniły nas jednak do drążenia tematu. W końcu doniesienia te znalazły potwierdzenie, co rodzi kolejne pytania. Co jest przyczyną wypowiedzenia użyczenia? W jaki sposób zostaną wykorzystane zwolnione pomieszczenia? No i przede wszystkim, gdzie zostanie przeniesiony GUGiK? Liczymy, że odpowiedzi na te pytania udzielą nam odpowiednio: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Główny Urząd Pomiarów Kraju powstał w 1945 r., a na jego pierwszą siedzibę wyznaczono gmach przy Alejach Ujazdowskich 24 (Kamienica pod Gigantami). W późniejszych latach następowały zmiany nazwy Urzędu i przenosiny na ul. Jasną 2/4. Na ul. Wspólną 2 geodezja trafiła w końcówce lat 80. XX wieku. Przenosiny tym razem związane były z likwidacją GUGiK i utworzeniem w jego miejsce Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.

Więcej o siedzibie GUGiK w lipcowym wydaniu GEODETY.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS