Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-06-01 | GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Ludzie

Czerwcowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl udostępniającym GEODETĘ cyfrowego jest już opublikowane wydanie 06/2022. W materiale okładkowym były GGK Waldemar Izdebski opowiada o kulisach pracy w GUGiK, przepychankach na szczytach władzy i sprawach, których nie dało się przeskoczyć.


Ilustracja: Czerwcowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

Geodetów pracujących w terenie szczególnie zainteresuje artykuł dotyczący testowania odbiorników GNSS przed planowanym zakupem. Skoro wszystkie geodezyjne odbiorniki na rynku oferują zbliżoną do siebie dokładność pomiaru, to czy w ogóle jest sens zwracać uwagę na ten parametr? A jeśli tak, to w jaki sposób skutecznie sprawdzić instrument?

Choć wiele polskich miast przekonało się już do korzystania z ortofotomapy czy danych ze skanowania lotniczego, to mobilne kartowanie wciąż pozostaje mało popularne. Jego zalety dostrzegł jednak stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, który myśli nawet o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do interpretacji pozyskanych danych. Jak przebiega pilotaż realizowany przez OPEGIEKA z Elbląga, piszemy w czerwcowym GEODECIE.

Z kolei o trenowaniu sztucznej inteligencji sporo jest w artykule poświęconym syntetycznym danym satelitarnym. Inny ciekawy temat wydania to detekcja pożarów w ogarniętej wojną Ukrainie z wykorzystaniem danych satelitarnych Sentinel-2 oraz aplikacji chmurowych EO Browser i Google Earth Engine.

Najnowszy GEODETA to także rozmowa z dr. Krzysztofem Bakułą o zbliżającym się XXVII Kongresie Międzynarodowej Federacji Geodetów w Warszawie oraz podsumowanie ostatnich tygodni akcji pomocy geodetom w Ukrainie koordynowanej przez dr. Olgierda Kempę z Wrocławia.

Miłośników historii zaciekawi artykuł dr. hab. Adama Linsenbartha. Pod wpływem wiadomości o agresji Rosji na Ukrainę nestor polskiej fotogrametrii wrócił do korzeni swojej rodziny i śladów polskości na terenie Kijowszczyzny na przełomie XIX i XX wieku.

Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili czerwcowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych czerwcowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy.

Zawartość czerwcowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nadepnięte na odcisk "carskie urzędniki" do roboty, a nie durne komentarze pisać.
  
odp: Nadepnięte na odcisk W jakim języku napisałeś to zdanie ?
  
idę do pani Taki duży chłopak i takie #$%!!olamenty
  
Redakcjo już pora na ankietę dlaczego odwołano Izdebskiego. Więcej niż wiemy wiedzieć nie będziemy ale przynajmniej będzie zabawnie jeśli pozwolimy internautom dopisywać odpowiedzi.
  
 3 
Halo panie GGK Uodo naciskało na reperkusje nie dlatego że miało jakieś opinie tylko wyrok sadu. Wyrok w którym sędzia jest pod wrażeniem braku znajomości przepisów przez GGK i zawarł to w uzasadnieniu wyroku. W momencie upublicznienia tego uzasadnienia wyroku minister powinien odwołać GGK ze stanowiska ze względu na brak kompetencji w tym zakresie które są kluczowe na tym stanowisku.
    2 
 9 
psychofani to miłe, że rzesza wiernych fanów o drugiej w nocy albo o 6 rano siedzi i musi coś skrobnąć. Pan W. wie, że ma jednak dla kogo żyć ;)
    2 
 2 
odp: psychofani Nie patrz na fanów, niech Waldemar jak posokowiec szuka winnych odwołania, pisze listy otwarte, drukuje bzdurne artykuły. Przecież trzeba znaleźć winnego bo jeszcze wyjdzie, że odwołanie nastąpiło z powodu durnych decyzji byłego GGK a jego EGO może tego faktu nie znieść.
    1 
 10 
odp: odp: psychofani Spoko - jego Ego jest odporne na fakty.
    1 
 2 
Po co i za co Czy to jest tzw. artykuł sponsorowany i jeśli tak to jaki jest koszt takiego artykułu? Nie wyobrażam sobie aby ktoś w redakcji wpadł na pomysł takiego wywiadu na innych zasadach. Do tego z tym Panem, który będzie wychwalał swoje 4 lata pod niebiosa, krytykował wszystko przed i po, bez refleksji, bez pokory, bez dobrego smaku i klasy.Poza tym dzisiaj on w geodezji jest już nikim więc po co zajmować cenne szpalty - no chyba że tak jak myślę jest to artykuł sponsorowany.
    2 
 10 
odp: Po co i za co Oj prawda boli.
    2 
 2 
W skrócie te opowieści będą brzmiały tak, nie da się tam pracować bo wszyscy oprócz mnie nic nie robili, tylko ja ratowałem geodezję a reszta wsadzała mi kije w szprychy, nienawidziłem tego wszystkiego ale mam satysfakcję ile to zrobiłem i płaczę bo mnie nie docenili i wywalili. Plus kilka niskich osobistych wrzutek jak to mają w zwyczaju chłopaki ze wsi w lubelskiem.
    3 
 11 
Tanie sensacyjki Biedny Izdebski będzie się chwalił i żalił w Geodecie ???? A kogo to obchodzi ? Z iloma byłymi ggk redakcja robiła takie wywiady po tym jak dostali kopa że stołka ? Z Bujakowskim, z Potrapelukiem, z Orlińską, z Albinem, z Rackim, z Kierznowską ? Kto ma w tym interes, kto za to płaci ?
    3 
 9 
odp: Tanie sensacyjki Subskrybenci.
    1 
 3 
odp: odp: Tanie sensacyjki Zgoda, będę namawiał kogo się da żeby z tej subskrypcji na przełomie roku zrezygnował. Nie ma sensu tego w żaden sposób utrzymywać.
    1 
 3 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Ferdynand Magellan podczas wyprawy dookoła świata (1519-22) zabrał ze sobą 30-minutowe klepsydry i precyzyjnie mierzył czas? Po powrocie jego załoga była zdumiona, że jednak ?zgubili? jeden dzień.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Guillaume le Vasseur de Beauplan (ok. 1600-1673)
Urodził się prawdopodobnie w Dieppe w Normandii około 1600 roku. Ten francuski inżynier, architekt i kartograf od 1630 roku był na służbie polskiej (już za panowania Zygmunta III Wazy). Od 1632 roku kierował pracami inżynieryjnymi na Ukrainie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1938
W zakładach Carl Zeiss w Jenie wyprodukowano wielkoformatowy przetwornik fotomechaniczny SEG.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2