Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-03-17| GNSS, Geodezja, Edukacja

Pomiary geodezyjne pozwolą dokładniej zbadać pole grawitacyjne Ziemi

Narodowe Centrum Nauki – w ramach konkursu SONATA BIS 11 – dofinansuje kwotą ponad 2 mln złotych projekt „Ewolucja ziemskiego pola grawitacyjnego (EAGLE)” Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Pomiary geodezyjne pozwolą dokładniej zbadać pole grawitacyjne Ziemi <br />
W badaniu procesów redystrybucji masy w dużej skali można zastosować precyzyjne laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych
W badaniu procesów redystrybucji masy w dużej skali można zastosować precyzyjne laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych

SONATA BIS to konkurs na projekty mające na celu powołanie nowego zespołu i skierowany jest do osób z tytułem doktora zdobytym w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. W obecnej edycji wyróżniono dwa geodezyjne projekty.

Jednym z nich jest projekt profesora Krzysztofa Sośnicy, który wraz zespołem wykorzysta precyzyjne obserwacje laserowe i pomiary odległości od satelitów geodezyjnych, by dokładniej zbadać ewolucję ziemskiego pola grawitacyjnego. Zmiany, jakie zachodzą w polu grawitacyjnym Ziemi bezpośrednio wpływają na jej rotację, a w szczególności na współrzędne biegunowe i zmiany długości dnia od skali rocznej do wiekowej.

Misje satelitarne GRACE i GRACE Follow-On dostarczają rewolucyjnych danych, ale stosunkowo od niedawna. Zdaniem profesora, nie są one jedynymi, które można wykorzystać do wyznaczania zmienności pola grawitacyjnego Ziemi.

– W badaniu procesów redystrybucji masy w dużej skali możemy zastosować precyzyjne laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, takich jak LAGEOS-1/2, LARES, BLITS, a także Ajisai, Starlette i Stella – mówi kierownik projektu.

W projekcie zostanie wyznaczona stała grawitacji – fundamentalny parametr niezbędny w badaniach geodezyjnych, ale też w fizyce i astronomii. Sprawdzony zostanie ruch środka Ziemi wraz z ocenami i atmosferą. Środek wykonuje kilkumilimetrowe ruchy za sprawą zjawisk zachodzących we wnętrzu i na powierzchni planety. Spłaszczenie Ziemi wynikające z ruchu wirowego nie jest stałe w czasie. Projekt ma na celu sprawdzenie, czy topniejące lodowce wpłynęły na spłaszczenie.

– W ramach tego projektu będziemy wyprowadzać i analizować czasowe, zintegrowane i wielosatelitarne modele pola grawitacyjnego Ziemi, na podstawie danych sięgających od lat 80., co da nam pełniejszy ogląd ewolucji pola grawitacyjnego – dodaje prof. Sośnica.

Źródło: UPWr, PH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS