Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-03-02| GNSS, Geodezja, Edukacja

Dofinansowanie na badania zmian pola grawitacyjnego i wysokości geodezyjnych

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs SONATA BIS 11. Wśród wyróżnionych wniosków znalazły się dwa geodezyjne.


Dofinansowanie na badania zmian pola grawitacyjnego i wysokości geodezyjnych

SONATA BIS to konkurs na projekty mające na celu powołanie nowego zespołu. Skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. W 11. edycji wyróżniono 84 wnioski na łączą kwotę ponad 202 mln złotych. Liczbowy wskaźnik sukcesu dla konkursu SONATA BIS 11 wyniósł 22%.

Wśród projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazły się:

„Ewolucja ziemskiego pola grawitacyjnego (EAGLE)”, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, kierownik projektu: prof. Krzysztof Sośnica , przyznane środki: 2 196 000 zł.
Celem projektu (fot.) jest wyznaczenie oraz zbadanie zmian w ziemskim polu grawitacyjnym od początków pierwszych precyzyjnych misji satelitarnych, które pozwoliły wykryć czasowe zmiany geopotencjału. Do badań zostaną wykorzystane obserwacje laserowe do satelitów, współrzędne stacji GNSS, dane GRACE, GRACE-FO, orbity satelitów LEO, misje altimetryczne oraz modele geofizyczne. Zostaną ponadto zbadane zależności pomiędzy polem grawitacyjnym Ziemi oraz wpływy jego zmian na ruch obrotowy Ziemi oraz współrzędne stacji GNSS, czyli interakcje pomiędzy trzema filarami geodezji. Integracja danych satelitarnych oraz interpolacja brakujących obserwacji będzie opierała się m.in. o algorytmy uczenia maszynowego.

„Oszacowanie zmian wysokości ortometrycznych/normalnych i ich wpływ na realizację Międzynarodowego Układu Odniesienia Wysokościowego”, Instytut Geodezji i Kartografii, kierownik projektu: dr hab. inż. Walyeldeen Godah, przyznane środki: 1 286 160 zł.
Głównym celem projektu jest oszacowanie i zbadanie czasowych zmian wysokości geodezyjnych na punktach układu IHRF przy użyciu danych z misji satelitarnych GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) i GRACE-FO (GRACE Follow–On), jak również danych GNSS (Global Navigation Satellite System), VLBI (Very Long Baseline Interferometry), SLR (Satellite Laser Ranging), DORIS (Doppler Orbitography and Radiopositioning Integrated by Satellite) oraz danych mareograficznych i hydrologicznych.

Źródło: NCN, IGiG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama