Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-01-12 | Geodezja, Mapy, Prawo

Duże zmiany w BDOT10k. Kolejny ważny krok, ale...

Uproszczenie struktury danych, które było jednym z głównych założeń nowelizacji, nie zwalnia podmiotów wykonujących aktualizację BDOT10k z dużego nakładu pracy oraz wnikliwej analizy obowiązującego rozporządzenia. O zmianach w BDOT10k w styczniowym GEODECIE pisze Karolina Turlewicz, specjalistka ds. GIS w firmie GIAP na co dzień pracująca z danymi BDOT10k.


Ilustracja: Duże zmiany w BDOT10k. Kolejny ważny krok, ale... <br />
Obiekty klasy BUBD według starego (z lewej) i nowego rozporządzenia w programie PolaMap - WODGiK, moduł BDOT10k
Obiekty klasy BUBD według starego (z lewej) i nowego rozporządzenia w programie PolaMap - WODGiK, moduł BDOT10k

5 sierpnia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych. Publikacja przepisów ws. BDOT10k i BDOO należy do najważniejszych zmian legislacyjnych ub.r. (obok nowelizacji m.in. rozporządzeń ws. EGiB, EMUiA GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej, a także PRG). Nowy akt wykonawczy zastąpił poprzedni, obowiązujący przez niemal 10 lat. Po uwolnieniu danych w lipcu 2020 r. jest to kolejny ważny krok dla wszystkich korzys­tających z nich w swojej pracy. Główne założenia zmian w BDOT10k to m.in. uproszczenie struktury danych, ułatwienie aktualizacji bazy oraz zwiększenie możliwości wykorzys­tania. Data wejścia w życie omawianej regulacji rozpoczęła okres przejściowy, który ma trwać do 31 grudnia 2023 r. Tego dnia mija czas na dostosowanie danych do nowej struktury. Zapis ten dotyczy zbiorów utworzonych i prowadzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia dla BDOT10k oraz BDOO.

Mniej obiektów i atrybutów

Najistotniejsze zmiany były już szeroko omawiane zaraz po publikacji rozporządzenia. Należy do nich m.in. wprowadzenie nowej kategorii obiektów – rzeźby terenu przechowywanej do tej pory w strukturze KARTO. Równie istotna jest modyfikacja dotycząca tworzenia map topograficznych oraz ogólnogeograficznych. Od tej pory mają być one prowadzone wyłącznie w postaci cyfrowej. Inną zauważalną zmianą jest usunięcie klas obiektów, takich jak: budowle cmentarne czy inne kompleksy użytkowania terenu. Dodano z kolei nową klasę reprezentującą poligon wojskowy oraz klasę obiektów związanych z rzeźbą terenu, do której należy linia wysokościowa oraz punkt wysokościowy. Oprócz tego zredukowano liczbę obiektów z 428 do 273 oraz zmniejszono liczbę atrybutów. Główną przesłanką podjęcia tego kroku było usunięcie tych klas oraz atrybutów, które mają niewielkie znaczenie informacyjne oraz dla których brak jest możliwości pozyskania wiarygodnych źródeł aktualizacji danych...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Artykuł .. jest na bardzo niskim poziomie zarówno merytorycznym jak i stylistycznym. Autorka na pierwszy rzut oka nie miała do czynienia z pozyskaniem lub kontrolą danych. Pewnie dostała tylko zadanie konwersji danych do nowego schematu. Dodatkowo nie ma też dużego doświadczenia w pisaniu artykułów. Może lepiej było poprosić twórców nowego rozporządzenia o kilka słów omówienia zmian w rozporządzeniu?
    1 
 1 
Baza BDOT10K Geoportal -o co chodzi ? https://bdot10k.geoportal.gov.pl/ Wg mnie ,jak nazwa wskazuje ten geoportal powinien pokazywać mapę przy skali 1:10000 (PRAWY GÓRNY RÓG) , a POKAZUJE MAPĘ DOPIERO przy skali 1 :25000 i więcej.
  
okiem topografa Jeśli chodzi o pytanie o użyteczność klasy KUMN, to - jak każda klasa z grupy KU - może posłużyć do: analiz użytkowania terenu, wielu zadań z zakresu planowania przestrzennego, z zakresu zarządzania kryzysowego i wielu innych. Nie chodzi o szczegóły, ale o kompleksowe podejście. Problemem jest to, że w przygotowanej wersji rozporządzenia aż emanuje brak wiedzy z podstaw projektowania baz danych przestrzennych!
  
 1 
odp: okiem topografa Jestem sobie w stanie wyobrazić możliwość wykorzystywania klasy OT_KUMN przez pewne podmioty/osoby. Problem polega na tym, że w tej klasie przechowywana jest fikcja, dzieło inwencji twórczej operatora, nie zaś faktyczny zasięg posesji (może nieco lepiej jest z osiedlami, ale w tej klasie dominują posesje). Wytyczne dotyczące wprowadzania obiektów BDOT10k oraz warunki techniczne na tworzenie i aktualizację baz nie precyzują jak te posesje wprowadzać, a chcąc to zrobić rzetelnie należałoby poświęcić sporo dodatkowego czasu na analizy EGiB łącznie z zasięgiem własności/władania, do których operatorzy nie mają dostępu. Tylko czy jest sens by to robić i czy to zadanie BDOT10k? Dlatego jeżeli ktoś chce sobie wykorzystać obiekty KUMN02 to równie dobrze może sobie zrobić odpowiednie bufory wokół budynków - wartość takich "posesji" będzie podobna do tych, które są obecnie w BDOT10k.
    1 
 3 
Polski bdot10k Następni specjaliści od bdot10k.. czy firma giap zrobiła chodź jedną aktualizację bdot10k?
    2 
 7 
Baza prosta jak drut Proponuję jeszcze obniżyć o kolejne 30% pojemność informacyjną BDOT i będzie już całkiem do niczego. Upraszczanie struktury i pozbywanie się obiektów z bazy bez żadnych konsultacji, bo tak się komuś wydaje, NIE jest dobrym rozwiązaniem! Jeszcze trochę i nie będzie trzeba w ogóle aktualizować, bo nie będzie czego.
    3 
 4 
odp: Baza prosta jak drut zadam standardowe pytanie: do czego konkretnie służyła panu usunięta klasa OT_KUMN?
    2 
 5 
odp: odp: Baza prosta jak drut niezmiennie czekam na odpowiedź. Może specjaliści ze Stowarzyszenia Kartografów mi to wyłożą fachowo? Do czego służyła warstwa OT_KUMN? Do aktualizacji? :o)
    1 
 1 



zobacz też:

Układ z kosmosu

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu już dziś zapowiadają, że realizacja...

Czyjeś zakłócenie czyimś sygnałem. Wywiad z prof. Boguszem

W styczniowym GEODECIE rozmawiamy z prof. Januszem Boguszem – pracownikiem...

Styczniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
żyrokompas skonstruował Niemiec Hermann Anschutz-Kampfe?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1921
W Lublinie rozpoczyna działalność Zrzeszenie Geodetów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2