wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-12| Geodezja, Prawo

Wzrost popularności papierowych operatów w ich ostatnich chwilach

Tuż przed wejściem w życie obowiązku stosowania operatów elektronicznych sporą część dokumentacji geodezyjnej przekazano do PZGiK w formie papierowej – wynika z danych zebranych przez GUGiK.


Wzrost popularności papierowych operatów w ich ostatnich chwilach
Wzrost popularności papierowych operatów w ich ostatnich chwilach
Wzrost popularności papierowych operatów w ich ostatnich chwilach

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych, które obowiązuje od 22 sierpnia 2020 roku, operaty powinny być składane w formie pojedynczego pliku PDF opatrzonego podpisem elektronicznym. Przepisy dopuszczały jednak stosowanie papierowej dokumentacji do końca 2021 roku (papier dopuszczalny jest obecnie już jedynie dla prac zgłoszonych przed 31 lipca 2020 r.).

Ze statystyk opublikowanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii wynika, że spora część geodetów postanowiła skorzystać z ostatniej możliwości złożenia papierowego operatu. Po pierwsze bowiem, w grudniu 2021 r. zanotowano rekordową liczbę wpływających operatów technicznych – było ich aż 139 313. To ponad 45% więcej, niż wynosi średnia z 11 miesięcy (96 tys./miesiąc). Po drugie, odsetek e-operatów wyniósł równo 50%, czyli o 6 punktów procentowych mniej niż w poprzednim miesiącu.

Łącznie w całym roku 2021 r. do państwowego zasobu geodezyjnego przekazano równo 1 195 811 operatów technicznych, z czego 45% w formie elektronicznej. Odsetek e-operatów był najwyższy w województwach śląskim i pomorskim, gdzie sięgnął odpowiednio 68% i 65%. Na przeciwnym biegunie są województwa podkarpackie i lubelskie, w których wskaźnik ten wyniósł raptem 24% i 14%.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Adobe Acrobat Reader Tak na marginesie chciałbym zawiadomić WYSOKĄ RADĘ, że programem Adobe Acrobat Reader v.2021.011.20039 NIE MOŻNA sprawdzić KIEDY operat elektroniczny został podpisany !.
odpowiedz zgłoś
Formą operatu Bardzo się cieszę, że również redakcja przedstawia prawidłową wy?ładnie obowiązujących przepisów. Dla prac zgłoszonych od 31.07.2020 r., których wyniki przekazano w Nowym roku obowiązuje wyłącznie formą elektroniczną. Dla prac zgłoszonych wcześniej dopuszczalna jest również forma papierowa, która zapewne naturalnie zacznie zanikać. Pozdrawiam rozmarzonego, który upierał się, że jest inaczej.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Formą operatu mnie nie o papier się rozchodzi, to jest mi zupełnie obojętne, bo nikt mnie zmusić do papierowej formy nie może od dawna. Chodzi mi tylko o kompletowanie operatu po staremu. O np. absurdalną, rzekomą możliwość dołączania dokumentów wymaganych art. 12a sporządzonych wg starych rozporządzeń np. z dzisiejszą datą (bo zapewne wśród tych starych robót są i takie, gdzie jeszcze nie wysłano zawiadomień np. o ustaleniu granic). Rozumiem Anatol, że dalej robisz uparcie wykazy zmian dla budynków, których dziś już nie wykazuje się w EGIB wcale, bo zgłosiłeś robotę przed 31 lipca 2021? I dołączasz je do papierowego operatu?
odpowiedz zgłoś
Do rozmarzony Spokojnie, tak Cię tylko zaczepiam ;-) Nie dołączam niczego do papieru, bo ja wcale nie sporządzam operatów w formie papierowej i nie jestem jakimś wielkim orędownikiem tej formy. Chodziło mi tylko o to co wynika z przepisów właśnie co do tej formy względem starych prac, a ściślej prac zgłoszonych przed nowelizacją. Wydaje mi się również, że zdecydowana większość tych starych prac będzie już wpływać w formie elektronicznej, bo jak na bieżąco trzeba robić "po nowemu" to mało komu będzie się chciało robić na dwa różne sposoby, a e-operaty są wygodniejsze. Ale nie będzie to wymuszane tylko z rozsądku i wygody. I o to właśnie chodzi.
odpowiedz zgłoś
odp: Formą operatu I o tym napisano poniżej. Orędownicy operatu-elektryka zrobią go w tej formie, niezależnie od daty zgłoszenia pracy. No bo jeśli zróżnicować formę sporządzenia operatu od daty zgłoszenia, tylko po to aby pokazać, że umiem czytać prawo toć to nic jak tylko schizofrenia.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Formą operatu całe szczęście że udało się zatuszować tą prawną fuszerkę wygaszeniem starych zgłoszeń. Można to było zrobić? Wg jakich przepisów, skoro miała być obsługa starych zgłoszeń po staremu? Schizofrenia, jak nic. I naprawdę, szkolą z tego (za pieniądze?) czytania prawa między wierszami? Czysta poezja. Może i dobrze, że nie produkujemy instrumentów, bobyśmy się całkiem pogubili także w terenie.
zgłoś
odp: Formą operatu GGK wymaga od ośrodków przyjmowania wyłącznie operatów w formie elektronicznej bez wzglądu na termin zgłoszenia (łącznie z tymi sprzed 31 lipca 2020 r.). A jak się to ma do obowiązujących przepisów?! Wszystkiego najlepszego życzę weryfikatorowi, który dostanie do weryfikacji operat w jednym pliku np. z modernizacji całej jednostki ewidencyjnej lub innej pracy, gdzie liczba stron operatu wynosi ok. 500 stron.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Formą operatu i w czym problem, grubsze książki czytałem, może niech sobie Kindle kupi? A poza tym to tymi robotami weryfikator jako taki chyba się nie zajmuje. Co nie znaczy, że nie są sprawdzane. Poza tym z tych 500 stron ile wymaga faktycznie czytania, a ile to np. wydruki współrzędnych itd, których nijak się nie da weryfikować w pdf-ie?
zgłoś
odp: odp: Formą operatu GGK nie stoi ponad prawem i nie ma nic do wymuszania. Są powiaty, które się nie ugięły i dopuszczają papierową formę starych prac. Zresztą jak niby GGK miałby zmusić starostę do łamania prawa? Co, pogrozi palcem, zadzwoni i nakrzyczy? Jeśli starosta ma choć trochę cywilnej odwagi to się nie ulęknie i postąpizgodnie z prawem. Ulęknie się natomiast tchórz, który polegnie w WSA, o ile tylko wykonawca zaskarży tam starostę, chyba, że wcześniej - jeszcze przed WSA - na wysokości zadania stanie wingik i po prostu uchylić decyzję o odmowie przyjęcia wyników prac do zasobu. A jak zweryfikować papierowy operat? Dokładnie tak samo jak robiono do tej pory i ciągle się robi z operatami, które wpłynęły np. 31.12.2021r., przecież w sylwestra wszystkich operatów nie zweryfikowano.
 1 
zgłoś
Koniec plebiscytu Kończy się z dniem 01.01.2022 r. plebiscyt na najlepsze i najgorsze województwo w kategorii ilości operatów elektronicznych przyjętych do ośrodka. Od tej pory wszystkie województwa 100 %. Ciekawe jaki plebiscyt na 2022 r. wymyśli GGK? Sądzę, że z dużym prawdopodobieństwem będzie to kategoria POWIATY Z ELEKTRONICZNYM ZAWIADOMIENIEM Z KW.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Koniec plebiscytu Niekoniecznie. Niektóre powiaty jak było złożone na starym roku i weryfikacja negatywna na nowym to i tak przyjmują papier . Wiec podejrzewam że do kwietnia będzie jeszcze 50na50 elektryk/papier.
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS