Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-01-12 | Geodezja, Prawo

Wzrost popularności papierowych operatów w ich ostatnich chwilach

Tuż przed wejściem w życie obowiązku stosowania operatów elektronicznych sporą część dokumentacji geodezyjnej przekazano do PZGiK w formie papierowej – wynika z danych zebranych przez GUGiK.


Ilustracja: Wzrost popularności papierowych operatów w ich ostatnich chwilach
Ilustracja: Wzrost popularności papierowych operatów w ich ostatnich chwilach
Ilustracja: Wzrost popularności papierowych operatów w ich ostatnich chwilach

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych, które obowiązuje od 22 sierpnia 2020 roku, operaty powinny być składane w formie pojedynczego pliku PDF opatrzonego podpisem elektronicznym. Przepisy dopuszczały jednak stosowanie papierowej dokumentacji do końca 2021 roku (papier dopuszczalny jest obecnie już jedynie dla prac zgłoszonych przed 31 lipca 2020 r.).

Ze statystyk opublikowanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii wynika, że spora część geodetów postanowiła skorzystać z ostatniej możliwości złożenia papierowego operatu. Po pierwsze bowiem, w grudniu 2021 r. zanotowano rekordową liczbę wpływających operatów technicznych – było ich aż 139 313. To ponad 45% więcej, niż wynosi średnia z 11 miesięcy (96 tys./miesiąc). Po drugie, odsetek e-operatów wyniósł równo 50%, czyli o 6 punktów procentowych mniej niż w poprzednim miesiącu.

Łącznie w całym roku 2021 r. do państwowego zasobu geodezyjnego przekazano równo 1 195 811 operatów technicznych, z czego 45% w formie elektronicznej. Odsetek e-operatów był najwyższy w województwach śląskim i pomorskim, gdzie sięgnął odpowiednio 68% i 65%. Na przeciwnym biegunie są województwa podkarpackie i lubelskie, w których wskaźnik ten wyniósł raptem 24% i 14%.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Adobe Acrobat Reader Tak na marginesie chciałbym zawiadomić WYSOKĄ RADĘ, że programem Adobe Acrobat Reader v.2021.011.20039 NIE MOŻNA sprawdzić KIEDY operat elektroniczny został podpisany !.
  
Formą operatu Bardzo się cieszę, że również redakcja przedstawia prawidłową wy?ładnie obowiązujących przepisów. Dla prac zgłoszonych od 31.07.2020 r., których wyniki przekazano w Nowym roku obowiązuje wyłącznie formą elektroniczną. Dla prac zgłoszonych wcześniej dopuszczalna jest również forma papierowa, która zapewne naturalnie zacznie zanikać. Pozdrawiam rozmarzonego, który upierał się, że jest inaczej.
  
 3 
odp: Formą operatu mnie nie o papier się rozchodzi, to jest mi zupełnie obojętne, bo nikt mnie zmusić do papierowej formy nie może od dawna. Chodzi mi tylko o kompletowanie operatu po staremu. O np. absurdalną, rzekomą możliwość dołączania dokumentów wymaganych art. 12a sporządzonych wg starych rozporządzeń np. z dzisiejszą datą (bo zapewne wśród tych starych robót są i takie, gdzie jeszcze nie wysłano zawiadomień np. o ustaleniu granic). Rozumiem Anatol, że dalej robisz uparcie wykazy zmian dla budynków, których dziś już nie wykazuje się w EGIB wcale, bo zgłosiłeś robotę przed 31 lipca 2021? I dołączasz je do papierowego operatu?
  
Do rozmarzony Spokojnie, tak Cię tylko zaczepiam ;-) Nie dołączam niczego do papieru, bo ja wcale nie sporządzam operatów w formie papierowej i nie jestem jakimś wielkim orędownikiem tej formy. Chodziło mi tylko o to co wynika z przepisów właśnie co do tej formy względem starych prac, a ściślej prac zgłoszonych przed nowelizacją. Wydaje mi się również, że zdecydowana większość tych starych prac będzie już wpływać w formie elektronicznej, bo jak na bieżąco trzeba robić "po nowemu" to mało komu będzie się chciało robić na dwa różne sposoby, a e-operaty są wygodniejsze. Ale nie będzie to wymuszane tylko z rozsądku i wygody. I o to właśnie chodzi.
  
odp: Formą operatu I o tym napisano poniżej. Orędownicy operatu-elektryka zrobią go w tej formie, niezależnie od daty zgłoszenia pracy. No bo jeśli zróżnicować formę sporządzenia operatu od daty zgłoszenia, tylko po to aby pokazać, że umiem czytać prawo toć to nic jak tylko schizofrenia.
  
odp: odp: Formą operatu całe szczęście że udało się zatuszować tą prawną fuszerkę wygaszeniem starych zgłoszeń. Można to było zrobić? Wg jakich przepisów, skoro miała być obsługa starych zgłoszeń po staremu? Schizofrenia, jak nic. I naprawdę, szkolą z tego (za pieniądze?) czytania prawa między wierszami? Czysta poezja. Może i dobrze, że nie produkujemy instrumentów, bobyśmy się całkiem pogubili także w terenie.
  
odp: Formą operatu GGK wymaga od ośrodków przyjmowania wyłącznie operatów w formie elektronicznej bez wzglądu na termin zgłoszenia (łącznie z tymi sprzed 31 lipca 2020 r.). A jak się to ma do obowiązujących przepisów?! Wszystkiego najlepszego życzę weryfikatorowi, który dostanie do weryfikacji operat w jednym pliku np. z modernizacji całej jednostki ewidencyjnej lub innej pracy, gdzie liczba stron operatu wynosi ok. 500 stron.
  
odp: odp: Formą operatu i w czym problem, grubsze książki czytałem, może niech sobie Kindle kupi? A poza tym to tymi robotami weryfikator jako taki chyba się nie zajmuje. Co nie znaczy, że nie są sprawdzane. Poza tym z tych 500 stron ile wymaga faktycznie czytania, a ile to np. wydruki współrzędnych itd, których nijak się nie da weryfikować w pdf-ie?
  
odp: odp: Formą operatu GGK nie stoi ponad prawem i nie ma nic do wymuszania. Są powiaty, które się nie ugięły i dopuszczają papierową formę starych prac. Zresztą jak niby GGK miałby zmusić starostę do łamania prawa? Co, pogrozi palcem, zadzwoni i nakrzyczy? Jeśli starosta ma choć trochę cywilnej odwagi to się nie ulęknie i postąpizgodnie z prawem. Ulęknie się natomiast tchórz, który polegnie w WSA, o ile tylko wykonawca zaskarży tam starostę, chyba, że wcześniej - jeszcze przed WSA - na wysokości zadania stanie wingik i po prostu uchylić decyzję o odmowie przyjęcia wyników prac do zasobu. A jak zweryfikować papierowy operat? Dokładnie tak samo jak robiono do tej pory i ciągle się robi z operatami, które wpłynęły np. 31.12.2021r., przecież w sylwestra wszystkich operatów nie zweryfikowano.
  
 1 
Koniec plebiscytu Kończy się z dniem 01.01.2022 r. plebiscyt na najlepsze i najgorsze województwo w kategorii ilości operatów elektronicznych przyjętych do ośrodka. Od tej pory wszystkie województwa 100 %. Ciekawe jaki plebiscyt na 2022 r. wymyśli GGK? Sądzę, że z dużym prawdopodobieństwem będzie to kategoria POWIATY Z ELEKTRONICZNYM ZAWIADOMIENIEM Z KW.
    2 
 4 
odp: Koniec plebiscytu Niekoniecznie. Niektóre powiaty jak było złożone na starym roku i weryfikacja negatywna na nowym to i tak przyjmują papier . Wiec podejrzewam że do kwietnia będzie jeszcze 50na50 elektryk/papier.
  



zobacz też:

Elbląg unieważnia zamówienie na weryfikację prac

Zamówienie Urzędu Miejskiego Elbląga na sporządzanie protokołów weryfikacji wzbiło spore...

Ministerstwo Finansów zleca pomiar geodezyjny dróg

Do 2 lutego można składać oferty w przetargu Ministerstwa Finansów na wykonanie pomiarów...

Najważniejsze noworoczne zmiany prawne w geodezji

1 stycznia jak zwykle wchodzi w życie wiele istotnych zmian legislacyjnych. Które z nich powinny...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
dwa tensory tego samego typu można dodać i na wyjściu otrzymamy tensor tego samego typu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Bobrowski (1889-1959)

Wacław  Bobrowski  (1889-1959)
Urodził się 26 lutego 1889 r. w Żłobinie koło Bobrujska w rodzinie ziemiańskiej jako syn Jerzego i Zuzanny z domu Rudomino. W latach 1901-09 uczęszczał do szkoły realnej w Wilnie. W 1910 r. rozpoczął studia w Konstantynowskim Instytucie Mierniczym w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1950
Powołano do życia: Państwowe Przedsiębiorstwo Miernicze, Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne (od 1951 r. Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne), wszystkie z siedzibą w Warszawie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2