Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-01-04 | Mapy

Mapa wojny rosyjsko-tureckiej 1736 r. w zbiorach Ossolineum

Zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu wzbogaciły się w grudniu 2021 r. o ciekawą pozycję reprezentującą dawną kartografię. To mapa zatytułowana „Charte der Kriegsoperationen am Donn und Dnieper Ihro Russisch Keyserl. Maiest. Glorieusen Armeen A. 1736. Gestochen bey der kesyserl. Acad. der Wissensch. in St. Petersb.”


Ilustracja: Mapa wojny rosyjsko-tureckiej 1736 r. w zbiorach Ossolineum

Jest to miedzioryt kolorowany z 1. połowy XVIII wieku. Egzemplarz nosi ślady złożenia przebiegającego pionowo przez środek arkusza, co wskazuje na to, że pierwotnie zamieszczony był w atlasie. Część z dostępnych opisów tej pozycji odnotowuje, iż niektóre z edycji ukazywały się w atlasach wydawanych przez znaną XVIII-wieczną oficynę Matthäusa Seuttera w Augsburgu.

Oryginalność mapy wynika z cech formalnych oraz merytorycznych związanych z prezentowanym tematem. Została wykonana przez rosyjską Carską Akademię Nauk w Petersburgu, choć jednocześnie opracowana po niemiecku – ważnym wówczas języku elit politycznych, kulturalnych i wojskowych Rosji. Aspekt wojskowy wyeksponowano w tytule i sytuacji przedstawionej w treści mapy. Odnosi się ona do wojny prowadzonej w latach 1735–1739 przez Rosję przeciwko Turcji, a więc do jednego z konfliktów wpisujących się w parcie Rosji w kierunku Morza Czarnego w XVIII–XIX w. W jego trakcie do działań antytureckich przystąpiła też Austria.
Podczas kampanii 1736 r., wzmiankowanej w tytule dzieła, armia rosyjska odniosła szereg zwycięstw, m.in. zdobywając na Turkach Azow i pustosząc Krym ze stolicą tatarską Bakczysaraj. Autorami sukcesów stali się znani dowódcy obcego pochodzenia w służbie rosyjskiej, tacy jak feldmarszałek Burkhard Münnich czy generał Piotr Lascy. W treści kartograficznej widoczne są liczne elementy militarne, m.in. twierdze i inne rodzaje fortyfikacji.

Opisane opracowanie kartograficzne w znacznym stopniu zalicza się do poloników, tak ze względu na zobrazowany obszar, jak i będące głównym tematem wydarzenia. Zasięg terytorialny obejmuje obszary między dolnym Dnieprem i Donem oraz północnymi pobrzeżami Morza Czarnego z Krymem, czyli ziemie bądź bezpośrednio sąsiadujące z Rzecząpospolitą, bądź krótko wcześniej lub częściowo nadal leżące w jej granicach i silnie obecne w problematyce przedrozbiorowego państwa polsko-litewskiego.
Dodatkowo wymienione działania militarne powiązane były z równolegle toczącym się innym starciem, tzw. wojną o sukcesję polską (1733–1738), której rezultatem była m.in. porażka Stanisława Leszczyńskiego i objęcie polskiego tronu przez Augusta III Wettina. Przy czym jednym z pretekstów przystąpienia Rosji do wojny Turcją stała się polityczna ingerencja w sprawy Rzeczypospolitej ze strony Imperium Osmańskiego, wspierającego Stanisława Leszczyńskiego wbrew zamiarom Petersburga.

Źródło: Ossolineum


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
warszawskie Technikum Geodezyjne (wcześniej Państwowa Szkoła Miernicza) miało swą siedzibę kolejno przy ul. Siennej, Szpitalnej, Hożej, Koszykowej, Gościeradowskiej i Szanajcy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1989
Utworzono firmę Garmin (USA), produkującą odbiorniki do nawigacji satelitarnej; specjalistyczne - przeznaczone dla lotnictwa i zastosowań na morzu oraz popularne - na rynek konsumencki.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2