Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-30| Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

Podróż przez świat teledetekcji po raz 19.

21 grudnia odbyła się konferencja naukowa z okazji Dnia Teledetekcji. Stowarzyszenie Studentów WGiK PW „Geoida” oraz Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej WGiK PW po raz 19. zaprosili na podróż przez fascynujący świat teledetekcji. Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Z metropolii na biegun – teledetekcja a klimat”.


Podróż przez świat teledetekcji po raz 19.

Podobnie jak w ubiegłym roku – ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz możliwość zaproszenia prelegentów z całej Polski – zdecydowano się na przeprowadzenie konferencji zdalnie, za pośrednictwem platformy MS Teams.

Dzień Teledetekcji rozpoczął się punktualnie o godzinie 10.00. Po przywitaniu wszystkich gości i prelegentów oraz przedstawieniu patronów wydarzenia głos przekazano dziekanowi WGiK PW dr. hab. inż. Januszowi Walo, który uroczyście rozpoczął konferencję, wygłaszając kilka słów o teledetekcji jako nauce i jej rozwoju. Następnie głos zabrała prodziekan ds. organizacji i nauki WGiK PW dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, inicjatorka wydarzenia, która przypomniała wszystkim historię obchodów Dnia Teledetekcji oraz podziękowała za przybycie zaproszonym prelegentom i licznym gościom. Kilka słów wygłosił również dr hab. inż. Andrzej Pachuta, który wspomniał własne badania związane z tematem tegorocznej konferencji oraz zachęcił wszystkich do uważnego słuchania prelekcji.

Pierwszy panel obejmujący tematy związane z wpływem zmian klimatycznych na zasoby wodne naszej planety rozpoczęła dr inż. Małgorzata Błaszczyk z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która w swojej prezentacji omówiła badania bilansu masy lodowców na Spitsbergenie. Kolejna prelekcja, poprowadzona przez mgr. inż. Mariusza Pasika z WGiK PW, zabrała uczestników na drugi koniec świata – konkretnie na Wyspę Króla Jerzego u wybrzeży Antarktydy. Pracownik PW również przedstawiał metody badania geometrii lodowców, w tym przypadku z użyciem danych wieloźródłowych. Ostatnią prezentację w pierwszym panelu poprowadził przedstawiciel firmy Esri Polska mgr Michał Domański, który zaprezentował sposób wykorzystywania rastrów wieloczasowych do analizy i prognozowania zmian temperatury mórz i oceanów.

Po trzech prezentacjach przyszła pora na przerwę, w trakcie której przeprowadzony został krótki konkurs dla uczestników. Zadano w nim sześć pytań dotyczących wysłuchanych przed chwilą prelekcji, a najszybsi i najbardziej uważni słuchacze wygrali nagrody ufundowane przez partnerów wydarzenia.

Po przerwie rozpoczął się drugi panel, który pozwolił poznać zastosowanie teledetekcji w analizie wysp ciepła i zmian powierzchni biologicznie czynnych na obszarach miast. Jako pierwsza na wirtualną scenę zaproszona została mgr Monika Hajto z Zakładu Teledetekcji Satelitarnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, która w swojej prezentacji omówiła zagadnienie satelitarnego monitorowania miejskich wysp ciepła na przykładzie miasta Krakowa. Ostatnią prelekcję wygłosiły dr hab. inż. Agata Hościło i inż. Daria Stosio z Centrum Geomatyki Stosowanej Instytutu Geodezji i Kartografii. W swojej prezentacji na przykładzie stołecznej Warszawy przedstawiły możliwości teledetekcyjnego monitorowania zmian powierzchni biologicznie czynnych.

Podobnie jak po pierwszym panelu, przed oficjalnym podsumowaniem przeprowadzono krótki konkurs, w którym należało odpowiedzieć na pytania związane z prezentacjami przedstawionymi w drugiej części konferencji.

Podczas podsumowania ponownie kilka słów wygłosiła prodziekan Katarzyna Osińska-Skotak, która podziękowała prelegentom za wystąpienia, słuchaczom na przybycie, a studentom za organizację wydarzenia. Głos zabrał także dr hab. inż. Andrzej Pachuta, który podziękował za obudzenie miłych wspomnień z własnych wypraw badawczych. Następnie w imieniu organizatorów konferencji podziękowania dla władz wydziału, prelegentów, patronów i wszystkich uczestników przekazała członek zarządu „Geoidy” i opiekunka koordynatorów wydarzenia Patrycja Pietrzkowska.

Na tym nie zakończyły się obchody Dnia Teledetekcji. Dzień po konferencji, 22 grudnia, odbyły się warsztaty z firmą SmartFactor pod tytułem „Wykorzystanie danych z mobilnego systemu mapowania, w szczególności mobilnego skaningu laserowego, do inwentaryzacji przestrzeni miejskiej, w tym zieleni”. Te, podobnie jak cała konferencja, odbyły się zdalnie, za pośrednictwem platformy MS Teams.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Główny Geodeta Kraju oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Partnerami tegorocznej konferencji z okazji Dnia Teledetekcji zostały firmy Esri Polska i SmartFactor. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl
Serdecznie dziękujemy za nieocenione wsparcie. W szczególności chcielibyśmy podziękować inicjatorce obchodów Dnia Teledetekcji, bez której konferencja by się nie udała – prodziekan Katarzynie Osińskiej-Skotak, za ogromną pomoc przy organizacji 19. już edycji tego wydarzenia.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznej konferencji, przybyłym gościom i uczestnikom. Mamy nadzieję, że jubileuszowa, 20. edycja konferencji naukowej z okazji Dnia Teledetekcji odbędzie się już stacjonarnie. Do zobaczenia za rok!

Wojciech Szłapacki, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW "Geoida"


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS