Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-12-16| Mapy

Unikatowa mapa Warszawy w kolekcji podarowanej holenderskiej uczelni

17 tys. map i 2,3 tys. atlasów znalazło się w prywatnej kolekcji podarowanej Uniwersytetowi w Lejdzie. Wśród nich nie brak różnorodnych kartograficznych perełek.


Unikatowa mapa Warszawy w kolekcji podarowanej holenderskiej uczelni <br />
John Steegh oraz Harrie Teunissen (fot. Sander Pardon)
John Steegh oraz Harrie Teunissen (fot. Sander Pardon)
Unikatowa mapa Warszawy w kolekcji podarowanej holenderskiej uczelni <br />
Mapa Warszawy
Mapa Warszawy

Darczyńcami są John Steegh oraz Harrie Teunissen. Ich zbiór stanowi prawdopodobnie największą prywatną kolekcję map i atlasów w całej Holandii. Jest on jednak nie tylko duży, ale i cenny. Najstarsze dzieła pochodzą bowiem nawet z XVI wieku, choć najwięcej reprezentuje wieki XIX oraz XX. Tematyka kolekcji koncentruje się na gospodarce wodnej, rozwoju miast, konfliktach militarnych oraz relacjach etnicznych.

Wśród perełek znajdujących się w podarowanym zbiorze Uniwersytet w Lejdzie wymienia m.in. tajny niemiecki plan Warszawy z 1939 roku, na którym w 1940 roku SS oznaczyło granice planowanego wówczas getta. Inny przykład to plan Berlina, który sowieckie wojska wykorzystywały podczas zajmowania Reichstagu w dniach 30 kwietnia – 1 maja 1945 roku.

– Nasza kolekcja jest wyjątkowa pod tyloma względami, że szkoda by było, gdyby przepadła po naszej śmierci. Nie mamy dzieci i nie chcemy obciążać rodziny tak dużym i trudnym spadkiem. Ponadto mapy te mogą mieć duże znaczenie dla edukacji i badań w różnych dziedzinach. Od dziesięcioleci utrzymujemy owocne kontakty z kuratorami zbiorów kartograficznych Biblioteki Uniwersytetu w Lejdzie (UBL). Nasze zainteresowania tematyczne i sposób kolekcjonowania dobrze wpisują się w tutejszą kolekcję i uzupełniają ten wyjątkowy zbiór od XIX wieku do dziś. W ten sposób jesteśmy w stanie oddać coś miastu, w których od 40 lat czuliśmy się jak w domu – podkreślają darczyńcy.

Oprócz darowizny John Steegh i Harrie Teunissen zainicjowali powstanie Funduszu Bodela Nijenhuisa, nazwanego tak na cześć kolekcjonera map z Lejdy. Gdy zmarł w 1872 roku, przekazał w spadku tutejszej uczelni aż 50 tys. map. Dzięki systematycznemu poszerzaniu tej kolekcji na przestrzeni kolejnych dekad UBL posiada obecnie jeden z największych kartograficznych zbiorów w całym kraju. Zadaniem Funduszu Bodela Nijenhuisa będzie dalsze powiększanie tego zasobu, a także wspieranie jego digitalizacji i udostępniania.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama