|2021-10-18|
GNSS, Geodezja, Edukacja
Naukowcy z UPWr o technologiach i przyszłości naszej planety
Zbliża się World Space Week Wrocław 2021 – największa w Polsce niekomercyjna konferencja kosmiczno-astronomiczna, na której wystąpi liczne grono naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – To doskonała okazja by zaprezentować nasze badania szerokiej społeczności – mówi prof. Witold Rohm, dyrektor Instytut Geodezji i Geoinformatyki UPWr.
Konferencja odbędzie się dniach 6-7 listopada w wersji hybrydowej, a jej tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Technologie przyszłością naszej planety”. Udział jest bezpłatny (wystarczy się zarejestrować). Organizatorzy zapraszają licealistów, studentów i pasjonatów nowinek technologicznych, technologii kosmicznych oraz astronomii.
Ideą wydarzenia jest przedstawienie uczestnikom bogatego wachlarza technologii, które są już naszą codziennością lub dopiero wchodzą na rynek, a także dyskusje o tym jak zastąpić te, które szczególnie szkodzą środowisku. Nie zabraknie stałej już dla World Space Week Wrocław tematyki, czyli edukacji oraz prezentacji dorobku polskiego sektora kosmicznego.
Wśród gości zobaczymy liczne grono naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (uczelnia jest współorganizatorem konferencji). – Nasza uczelnia jest silnym ośrodkiem badań w zakresie geodezji, a więc i technologii kosmicznych. Zajmujemy się precyzyjnym wyznaczaniem orbit satelitów, teledetekcją z platform satelitarnych, sejsmicznością naturalną i tą związaną z działalnością człowieka. Realizujemy też badania na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), nasi naukowcy są ekspertami Europejskiej Agencji ds Programów Kosmicznych (EUSPA). Współpracujemy z takimi firmami jak SatRevolution i Spire Global – światowymi liderami segmentu New Space, korzystamy i rozwijamy takie programy UE, jak Galileo czy Copernicus – wymienia prof. Witold Rohm, dyrektor IGiG UPWr. Podkreśla, że World Space Week Wrocław to doskonała okazja by pokazać te badania szerokiej społeczności.
Dlatego na konferencji usłyszymy prof. Krzysztofa Sośnicę, który podczas wykładu zatytułowanego: „Satelity, Księżyc i projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej” opowie m.in. o realizowanej przez zespół UPWr budowie systemu do nawigacji na Księżycu oraz na orbicie księżycowej. Prof. Witold Rohm będzie mówił o deformacji i trzęsieniach Ziemi okiem satelitów. „Żeby te zmiany zrozumieć, monitorować, a wreszcie przeciwdziałać skutkom, potrzebne jest narzędzie, którym można zmierzyć w obiektywny sposób intensywność tego zjawiska. To narzędzie to satelitarna interferometria radarowa – technika pozwalająca na ciągłą obserwacje kształtu powierzchni ziemi” – czytamy w opisie wykładu. Prof. Tomasz Hadaś przybliży natomiast alternatywne zastosowania systemów nawigacji satelitarnej, a prof. Krzysztof Lejcuś – innowacyjną, opracowaną na UPWr technologię retencjonowania i oszczędzania wody.
Organizatorami wydarzenia są: stowarzyszenie WroSpace oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, partnerem – Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Patronat honorowy sprawują: Polska Agencja Kosmiczna oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie dofinansowane jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO.
Rejestracja oraz szczegółowe informacje na stronie: worldspaceweek.pl
Źródło: UPWr
|