Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-10-18 | GNSS, Geodezja, Edukacja

Naukowcy z UPWr o technologiach i przyszłości naszej planety

Zbliża się World Space Week Wrocław 2021 – największa w Polsce niekomercyjna konferencja kosmiczno-astronomiczna, na której wystąpi liczne grono naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – To doskonała okazja by zaprezentować nasze badania szerokiej społeczności – mówi prof. Witold Rohm, dyrektor Instytut Geodezji i Geoinformatyki UPWr.


Ilustracja: Naukowcy z UPWr o technologiach i przyszłości naszej planety

Konferencja odbędzie się dniach 6-7 listopada w wersji hybrydowej, a jej tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Technologie przyszłością naszej planety”. Udział jest bezpłatny (wystarczy się zarejestrować). Organizatorzy zapraszają licealistów, studentów i pasjonatów nowinek technologicznych, technologii kosmicznych oraz astronomii.

Ideą wydarzenia jest przedstawienie uczestnikom bogatego wachlarza technologii, które są już naszą codziennością lub dopiero wchodzą na rynek, a także dyskusje o tym jak zastąpić te, które szczególnie szkodzą środowisku. Nie zabraknie stałej już dla World Space Week Wrocław tematyki, czyli edukacji oraz prezentacji dorobku polskiego sektora kosmicznego.

Wśród gości zobaczymy liczne grono naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (uczelnia jest współorganizatorem konferencji).
– Nasza uczelnia jest silnym ośrodkiem badań w zakresie geodezji, a więc i technologii kosmicznych. Zajmujemy się precyzyjnym wyznaczaniem orbit satelitów, teledetekcją z platform satelitarnych, sejsmicznością naturalną i tą związaną z działalnością człowieka. Realizujemy też badania na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), nasi naukowcy są ekspertami Europejskiej Agencji ds Programów Kosmicznych (EUSPA). Współpracujemy z takimi firmami jak SatRevolution i Spire Global – światowymi liderami segmentu New Space, korzystamy i rozwijamy takie programy UE, jak Galileo czy Copernicus – wymienia prof. Witold Rohm, dyrektor IGiG UPWr. Podkreśla, że World Space Week Wrocław to doskonała okazja by pokazać te badania szerokiej społeczności.

Dlatego na konferencji usłyszymy prof. Krzysztofa Sośnicę, który podczas wykładu zatytułowanego: „Satelity, Księżyc i projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej” opowie m.in. o realizowanej przez zespół UPWr budowie systemu do nawigacji na Księżycu oraz na orbicie księżycowej.
Prof. Witold Rohm będzie mówił o deformacji i trzęsieniach Ziemi okiem satelitów. „Żeby te zmiany zrozumieć, monitorować, a wreszcie przeciwdziałać skutkom, potrzebne jest narzędzie, którym można zmierzyć w obiektywny sposób intensywność tego zjawiska. To narzędzie to satelitarna interferometria radarowa – technika pozwalająca na ciągłą obserwacje kształtu powierzchni ziemi” – czytamy w opisie wykładu.
Prof. Tomasz Hadaś przybliży natomiast alternatywne zastosowania systemów nawigacji satelitarnej, a prof. Krzysztof Lejcuś – innowacyjną, opracowaną na UPWr technologię retencjonowania i oszczędzania wody.

Organizatorami wydarzenia są: stowarzyszenie WroSpace oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, partnerem – Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Patronat honorowy sprawują: Polska Agencja Kosmiczna oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Wydarzenie dofinansowane jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO.

Rejestracja oraz szczegółowe informacje na stronie: worldspaceweek.pl

Źródło: UPWr


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Laserowe pomiary odległości do satelitów i Księżyca będą dokładniejsze

Dotychczasowe podejście do korygowania błędów wynikających z opóźnienia...

Naukowcy z UPWr i ESA rozwiązali zagadkę Einsteina wynikającą z ogólnej teorii względności

Chociaż ogólna teoria względności Einsteina liczy...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
wartość ładunku pojedynczego elektronu wyznaczono dopiero w 1911 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Sikorski (1940-1998)

Kazimierz Sikorski (1940-1998)
Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii. Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1619
Johannes Kepler (1571-1630) niemiecki astronom i fizyk, w dziele "Harmonia świata" ogłasza trzecie prawo ruchu planet.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2