|2021-10-11|
Geodezja, GIS, Software
EWMAPA częściowo dostosowana do nowych rozporządzeń
Oprogramowanie geodezyjne EWMAPA w najnowszej wersji 13.17 zostało już częściowo dostosowane do obowiązujących od niedawna rozporządzeń ws. EGiB, BDOT500, GESUT czy osnów.
Punkty graniczne
W związku z nowym brzmieniem rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków do listy atrybutów punktów granicznych zostały dodane nowe pola:
- sposób pozyskania danych – SPD,
- spełnienie standardów dokładnościowych – ISD.
Przy pierwszym uruchomieniu po aktualizacji dla wszystkich istniejących punktów w bazie pola te zostaną uzupełnione automatycznie na podstawie atrybutów wprowadzonych zgodnie z poprzednim rozporządzeniem. Co istotne, plik GML będzie nadal generowany zgodnie ze specyfikacją z poprzedniego rozporządzenia. Aby umożliwić wykonawcom pobieranie nowo dodanych atrybutów, będą one eksportowane do pliku GML w polu „Dodatkowe informacje”.
Budynki
Do programu dodano możliwość wprowadzania budynków niewykazywanych w EGiB – w tym celu do menu dla budynków został dodany nowy przycisk. Budynki nieewidencyjne będą wprowadzane w EGiB w sposób, który umożliwi w kolejnej wersji programu ich prawidłową konwersję do bazy BDOT500. Będą one oznaczone specjalnym identyfikatorem generowanym przez przycisk w menu. „Aby uniknąć problemów w trakcie konwersji, bardzo prosimy, aby w takich sytuacjach bezwzględnie korzystać z nowo dodanej opcji i nie zmieniać identyfikatora obiektu wygenerowanego przez przycisk menu. Tylko wtedy prawidłowa konwersja danych będzie możliwa” – zwraca uwagę producent EWMAPY.
W związku z usunięciem z EGiB atrybutu klasa PKOB dla budynków zmienił się sposób ich wizualizacji na mapie w zakresie etykiety budynków. Wraz z aktualizacją programu wkopiowany zostanie nowy interfejs generujący funkcję budynków według oznaczenia KŚT. Zmiana ta nie wymaga żadnych dodatkowych czynności – wystarczy wykonać uaktualnienie.
BDOT500 i GESUT
Z kolei jeśli chodzi o rozporządzenia ws. BDOT500 i GESUT, program został wyposażony w możliwość wprowadzania obiektów dodanych przez nowe rozporządzenia. Obiekty te – podobnie jak budynki nieewidencyjne – będą wprowadzane do obecnie funkcjonujących struktur baz danych, ale w sposób, który umożliwi ich prawidłową konwersję. W informacji dodatkowej tych obiektów będzie wpisany ich docelowy kod. „Bardzo prosimy, aby nie usuwać tej informacji. Jest ona bardzo ważna z punktu widzenia ich późniejszej konwersji” – apeluje producent EWMAPY.
Osnowy
Ponadto wraz z wprowadzeniem do sprzedaży nowej wersji BANKU OSNÓW (oznaczonej numerem 4) do aplikacji EWMAPA dodano zmiany umożliwiające prawidłową współpracę między programami, szczególnie w zakresie usług sieciowych WMS i WFS.
Kiedy pełna zgodność EWMAPY z nowymi rozporządzeniami?
Jak wyjaśnia firma Geobid, pełne dostosowanie EWMAPY do pakietu nowych rozporządzeń zapewni szykowana właśnie wersja 14 tego oprogramowania. Jej premiery należy się spodziewać pod koniec tego roku.
Źródło: Geobid, JK
|