Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-11| Geodezja, GIS, Software

EWMAPA częściowo dostosowana do nowych rozporządzeń

Oprogramowanie geodezyjne EWMAPA w najnowszej wersji 13.17 zostało już częściowo dostosowane do obowiązujących od niedawna rozporządzeń ws. EGiB, BDOT500, GESUT czy osnów.


EWMAPA częściowo dostosowana do nowych rozporządzeń
EWMAPA częściowo dostosowana do nowych rozporządzeń

Punkty graniczne

W związku z nowym brzmieniem rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków do listy atrybutów punktów granicznych zostały dodane nowe pola:

  • sposób pozyskania danych – SPD,
  • spełnienie standardów dokładnościowych – ISD.

Przy pierwszym uruchomieniu po aktualizacji dla wszystkich istniejących punktów w bazie pola te zostaną uzupełnione automatycznie na podstawie atrybutów wprowadzonych zgodnie z poprzednim rozporządzeniem. Co istotne, plik GML będzie nadal generowany zgodnie ze specyfikacją z poprzedniego rozporządzenia. Aby umożliwić wykonawcom pobieranie nowo dodanych atrybutów, będą one eksportowane do pliku GML w polu „Dodatkowe informacje”.

Budynki

Do programu dodano możliwość wprowadzania budynków niewykazywanych w EGiB – w tym celu do menu dla budynków został dodany nowy przycisk. Budynki nieewidencyjne będą wprowadzane w EGiB w sposób, który umożliwi w kolejnej wersji programu ich prawidłową konwersję do bazy BDOT500. Będą one oznaczone specjalnym identyfikatorem generowanym przez przycisk w menu. „Aby uniknąć problemów w trakcie konwersji, bardzo prosimy, aby w takich sytuacjach bezwzględnie korzystać z nowo dodanej opcji i nie zmieniać identyfikatora obiektu wygenerowanego przez przycisk menu. Tylko wtedy prawidłowa konwersja danych będzie możliwa” – zwraca uwagę producent EWMAPY.

W związku z usunięciem z EGiB atrybutu klasa PKOB dla budynków zmienił się sposób ich wizualizacji na mapie w zakresie etykiety budynków. Wraz z aktualizacją programu wkopiowany zostanie nowy interfejs generujący funkcję budynków według oznaczenia KŚT. Zmiana ta nie wymaga żadnych dodatkowych czynności – wystarczy wykonać uaktualnienie.

BDOT500 i GESUT

Z kolei jeśli chodzi o rozporządzenia ws. BDOT500 i GESUT, program został wyposażony w możliwość wprowadzania obiektów dodanych przez nowe rozporządzenia. Obiekty te – podobnie jak budynki nieewidencyjne – będą wprowadzane do obecnie funkcjonujących struktur baz danych, ale w sposób, który umożliwi ich prawidłową konwersję. W informacji dodatkowej tych obiektów będzie wpisany ich docelowy kod. „Bardzo prosimy, aby nie usuwać tej informacji. Jest ona bardzo ważna z punktu widzenia ich późniejszej konwersji” – apeluje producent EWMAPY.

Osnowy

Ponadto wraz z wprowadzeniem do sprzedaży nowej wersji BANKU OSNÓW (oznaczonej numerem 4) do aplikacji EWMAPA dodano zmiany umożliwiające prawidłową współpracę między programami, szczególnie w zakresie usług sieciowych WMS i WFS.

Kiedy pełna zgodność EWMAPY z nowymi rozporządzeniami?

Jak wyjaśnia firma Geobid, pełne dostosowanie EWMAPY do pakietu nowych rozporządzeń zapewni szykowana właśnie wersja 14 tego oprogramowania. Jej premiery należy się spodziewać pod koniec tego roku.

Źródło: Geobid, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS