Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-07| Geodezja, Sprzęt, Software

Intergeo 2021. Będzie robota dla robota?

Czy postęp technologiczny sprawi, że geodeci będą wychodzili w teren jedynie „od wielkiego dzwonu”? Dziś brzmi to jak science fiction, ale producenci sprzętu pomiarowego przekonują, że taka perspektywa wcale nie jest odległa. W październikowym GEODECIE publikujemy relację z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo w Hanowerze (21–23 września 2021 r.).


Intergeo 2021. Będzie robota dla robota? <br />
W tym roku uwagę zwiedzających najskuteczniej przyciągały autonomiczne czworonożne roboty pomiarowe. W swojej ofercie mają je choćby firmy Faro, Trimble czy Leica (fot. Hinte GmbH)
W tym roku uwagę zwiedzających najskuteczniej przyciągały autonomiczne czworonożne roboty pomiarowe. W swojej ofercie mają je choćby firmy Faro, Trimble czy Leica (fot. Hinte GmbH)

Dlaczego obecność geodety w terenie miałaby stać się zbędna? Spójrzmy na nasze podwórko. Decyzją Rady Ministrów w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 3 tys. zł, a jeszcze dekadę temu było to tylko 1,8 tys. zł. I nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się nagle załamać. Z kolei technologie pomiarowe w geodezji są coraz szybsze, wydajniejsze, prostsze w obsłudze, a przede wszystkim tańsze. W efekcie przedsiębiorcy coraz bardziej kalkuluje się płacić ratę leasingu za nowoczesny instrument pomiarowy niż zatrudnić dodatkową osobę do latania po budowie z „totalką” czy „GPS-em”.

Kierunek: autonomia

Tego typu refleksje nasuwają premiery z Intergeo 2021, a szczególnie dwie nowości marki Leica Geosystems – BLK2FLY oraz BLK ARC. Pierwsza to bezzałogowy wirnikowiec wyposażony w skaner laserowy, a druga to czworonożny robot – również ze skanerem. Ktoś zaraz zapyta – ale co to hity? Przecież dronów z lidarami mamy już na pęczki, a pomiarowe roboty to żadna nowinka. Pierwszy taki wynalazek zaprezentowano bowiem jeszcze w 2019 r. (szerzej pisaliśmy o nim w GEODECIE 5/2020), a dziś w ofercie ma go już kilka firm – choćby Faro czy Trimble. Na te wątpliwoś­ci Leica odpowiada jednym argu­mentem: autonomia.

Pokażmy to na przykładzie drona BLK2FLY. By za jego pomocą zeskanować choćby fasadę budynku, wystarczy na tablecie oznaczyć na modelu BIM obszar do pomiaru oraz określić parametry potrzebnych nam danych, a maszyna sama dobierze trasę nalotu i przeprowadzi misję od początku do końca bez udziału operatora. Dzięki sensorom otoczenia (skanerowi, radarowi, kamerom i jednostce GNSS-IMU) oraz algorytmom SLAM dron jest w stanie samodzielnie unikać zderzenia z przeszkodami. Z powodzeniem może też mierzyć w miejscach bez dostępu do sygnałów nawigacyjnych, a więc np. wnętrza budynków.

Z zapewnień producenta wynika, że podobny stopień autonomiczności udało się osiągnąć w przypadku robota BLK ARC, który – po zdefiniowaniu mu trasy pomiaru na modelu lub planie budynku – samodzielnie wykona mobilny lub statyczny skaning oraz panoramiczne zdjęcia obiektu. W ocenie Lei­ca Geosystems rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w cyk­licznych inwentaryzacjach bądź w pomiarach miejsc niebezpiecznych i trudno dostępnych...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS