wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-07| Geodezja, Sprzęt, Software

Intergeo 2021. Będzie robota dla robota?

Czy postęp technologiczny sprawi, że geodeci będą wychodzili w teren jedynie „od wielkiego dzwonu”? Dziś brzmi to jak science fiction, ale producenci sprzętu pomiarowego przekonują, że taka perspektywa wcale nie jest odległa. W październikowym GEODECIE publikujemy relację z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo w Hanowerze (21–23 września 2021 r.).


Intergeo 2021. Będzie robota dla robota? <br />
W tym roku uwagę zwiedzających najskuteczniej przyciągały autonomiczne czworonożne roboty pomiarowe. W swojej ofercie mają je choćby firmy Faro, Trimble czy Leica (fot. Hinte GmbH)
W tym roku uwagę zwiedzających najskuteczniej przyciągały autonomiczne czworonożne roboty pomiarowe. W swojej ofercie mają je choćby firmy Faro, Trimble czy Leica (fot. Hinte GmbH)

Dlaczego obecność geodety w terenie miałaby stać się zbędna? Spójrzmy na nasze podwórko. Decyzją Rady Ministrów w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 3 tys. zł, a jeszcze dekadę temu było to tylko 1,8 tys. zł. I nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się nagle załamać. Z kolei technologie pomiarowe w geodezji są coraz szybsze, wydajniejsze, prostsze w obsłudze, a przede wszystkim tańsze. W efekcie przedsiębiorcy coraz bardziej kalkuluje się płacić ratę leasingu za nowoczesny instrument pomiarowy niż zatrudnić dodatkową osobę do latania po budowie z „totalką” czy „GPS-em”.

Kierunek: autonomia

Tego typu refleksje nasuwają premiery z Intergeo 2021, a szczególnie dwie nowości marki Leica Geosystems – BLK2FLY oraz BLK ARC. Pierwsza to bezzałogowy wirnikowiec wyposażony w skaner laserowy, a druga to czworonożny robot – również ze skanerem. Ktoś zaraz zapyta – ale co to hity? Przecież dronów z lidarami mamy już na pęczki, a pomiarowe roboty to żadna nowinka. Pierwszy taki wynalazek zaprezentowano bowiem jeszcze w 2019 r. (szerzej pisaliśmy o nim w GEODECIE 5/2020), a dziś w ofercie ma go już kilka firm – choćby Faro czy Trimble. Na te wątpliwoś­ci Leica odpowiada jednym argu­mentem: autonomia.

Pokażmy to na przykładzie drona BLK2FLY. By za jego pomocą zeskanować choćby fasadę budynku, wystarczy na tablecie oznaczyć na modelu BIM obszar do pomiaru oraz określić parametry potrzebnych nam danych, a maszyna sama dobierze trasę nalotu i przeprowadzi misję od początku do końca bez udziału operatora. Dzięki sensorom otoczenia (skanerowi, radarowi, kamerom i jednostce GNSS-IMU) oraz algorytmom SLAM dron jest w stanie samodzielnie unikać zderzenia z przeszkodami. Z powodzeniem może też mierzyć w miejscach bez dostępu do sygnałów nawigacyjnych, a więc np. wnętrza budynków.

Z zapewnień producenta wynika, że podobny stopień autonomiczności udało się osiągnąć w przypadku robota BLK ARC, który – po zdefiniowaniu mu trasy pomiaru na modelu lub planie budynku – samodzielnie wykona mobilny lub statyczny skaning oraz panoramiczne zdjęcia obiektu. W ocenie Lei­ca Geosystems rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w cyk­licznych inwentaryzacjach bądź w pomiarach miejsc niebezpiecznych i trudno dostępnych...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
raczej się nie uda płaca minimalna rośnie to dobrze. Ciekawe co zrobią tzw. niektórzy szefowie firm geodezyjnych płacący minimalną i reszta pod stołem jak ceny usług stoją w miejscu a nawet idą w dół. Czy kupią robota i sama robota będzie zrobiona bez konieczności płacenia pracownikowi? Czy kupią drona i nie wychodząc z biura będą robić sami pomiary? Ach-to będzie piękne! Tylko czemu w takim razie nasze państwo kształci tylu geodetów, zamiast kształcić np.lekarzy, ratowników medycznych czy pielęgniarki? Za kilka bowiem lat będą same roboty, ale nie będzie nam kto miał podetrzeć gdy będziemy leżeć na sali szpitalnej. I umrzemy jak to mawiał Ferdynand Kiepski leżąc i robiąc pod siebie:)
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS