Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-01-28| GNSS, GIS, Sprzęt, Firma, Software

Wzrost kursu akcji firm z sektora Geospatial w 2007 r.


W 2007 roku przeciętny zwrot z akcji spółek giełdowych z sektora technologii geoprzestrzennych wyniósł 31%. Najbardziej zyskowne były akcje dostawców danych (88%), najgorzej – usług LBS (-28%).

Jak podaje „Directions Magazine”, w sektorze firm dostarczających dane geoprzestrzenne akcje firmy Navteq, kupionej przez fińską Nokię, wzrosły o 116%, z kolei holenderski TomTom, który przejął belgijskiego Tele Atlasa, zanotował 57-procentowy wzrost kursu. Firma skorygowała w górę swe wcześniejsze plany. Sprzedaż za 2007 rok ma sięgnąć 1 mln jednostek, a przychody mają wynieść 1,7-1,8 mld euro.
Operator komercyjnych satelitów wysokorozdzielczych GeoEye zanotował w ub. roku 76-procentowy wzrost kursu, mimo dwukrotnego przełożenia startu satelity GeoEye-1. Podobny wzrost osiągnęła notowana na kanadyjskiej giełdzie Intermap Technologies.

W sektorze firm oferujących sprzęt nawigacyjny akcje Trimble’a (mimo zaanonsowania 25-procentowego wzrostu sprzedaży w trzecim kwartale) zaczęły iść w dół zwłaszcza po informacji o sprzedaży przez szefa zarządu 70 tys. akcji na początku listopada. Analitycy przewidują redukcję wartości akcji tej firmy z uwagi na silną konkurencję w dziale Engineering Construction. Trimble w dalszym ciągu kontynuuje politykę przejęć, ostatnie zakupy to: UAI (grudzień), Datentechnik GmbH i Crain Enterprise (styczeń).

Firma Garmin, największy producent kieszonkowych odbiorników GPS, zanotowała 76-procentowy wzrost kursu, mimo gwałtownego spadku na giełdzie w ostatnich tygodniach 2007 roku. Spore wahania kursu w 2007 roku zanotował dostawca układów scalonych dla urządzeń nawigacyjnych – SiRF Technology. Po 30-procentowych wzrostach i spadkach zakończył on ubiegły rok 2-procentową redukcją wartości akcji.

W sektorze oprogramowania „Geospatial” stabilny wzrost zanotowały akcje Autodesku (23%), w przeciwieństwie do innych spółek, których akcje zniżkowały w końcówce roku. Spółka przewidywała 19-procentowy wzrost sprzedaży w następnym roku obrachunkowym. Z kolei akcje Pitney Bowes (która przejęła znane firmy programistyczne MapInfo i Group 1 Software) spadły o 16%. Stabilny wzrost zanotowały natomiast akcje Descartes Systems Group (14%).

W sektorze LBS (Location-Based Services) firma InfoSpace, dostawca wyszukiwarek dla telefonów komórkowych i internetu zanotowała 8-procentowy spadek wartości akcji, TeleCommunication Systems, po skoku do 80% w lecie, zakończyła rok 2007 na 15-procentowym plusie.

Źródło: Directions Magazine


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS