Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-01-21| Mapy, Edukacja, Instytucje

Nowa mapa Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego



Organizacja UNESCO wydała mapę Światowego Dziedzictwa 2007-2008, opracowaną we współpracy z wydawnictwem National Geographic i firmą Hewlett-Packard.

Jest to już trzecia edycja tej mapy. Partnerzy przedsięwzięcia podpisali w 2005 roku umowę, której celem było podniesienie wiedzy na temat Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (z 1972 r.). Mapa jest jednym z narzędzi w jej realizacji.
Prezentuje ona lokalizację wszystkich obiektów Światowego Dziedzictwa, fotografie niektórych z nich i krótkie informacje na temat samej Konwencji i programów ochrony obiektów. Mapa ma wymiary 78x50 cm i została wydana w trzech wersjach językowych (angielska, francuska, hiszpańska).

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego obejmuje obecnie 851 obiektów w 184 krajach, w tym 13 znajdujących się w Polsce. Są to:
■ Stare Miasto w Krakowie ■ zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce ■ obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau ■ Puszcza Białowieska ■ Stare Miasto w Warszawie ■ Stare Miasto w Zamościu ■ średniowieczny zespół miejski w Toruniu ■ Zamek Krzyżacki w Malborku ■ zespół architektoniczny i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej ■ kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy ■ drewniane kościoły w płd. Małopolsce ■ Park Mużakowski ■ Hala Ludowa we Wrocławiu.

Wszystkie pokazane są na wydanej właśnie mapie. Warto zauważyć, że obiektami transgranicznymi są Park Mużakowski (Niemcy-Polska) i Puszcza Białowieska (Białoruś-Polska), podobnie jak objęty dziedzictwem Łuk Struvego biegnący przez 10 krajów europejskich.



Kopię mapy można otrzymać po zarejestrowaniu się na stronie internetowej UNESCO.

Źródło: UNESCO


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama