Organizacja UNESCO wydała mapę Światowego Dziedzictwa 2007-2008, opracowaną we współpracy z wydawnictwem National Geographic i firmą Hewlett-Packard.
Jest to już trzecia edycja tej mapy. Partnerzy przedsięwzięcia podpisali w 2005 roku umowę, której celem było podniesienie wiedzy na temat Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (z 1972 r.). Mapa jest jednym z narzędzi w jej realizacji.
Prezentuje ona lokalizację wszystkich obiektów Światowego Dziedzictwa, fotografie niektórych z nich i krótkie informacje na temat samej Konwencji i programów ochrony obiektów. Mapa ma wymiary 78x50 cm i została wydana w trzech wersjach językowych (angielska, francuska, hiszpańska).
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego obejmuje obecnie 851 obiektów w 184 krajach, w tym 13 znajdujących się w Polsce. Są to:
■ Stare Miasto w Krakowie ■ zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce ■ obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau ■ Puszcza Białowieska ■ Stare Miasto w Warszawie ■ Stare Miasto w Zamościu ■ średniowieczny zespół miejski w Toruniu ■ Zamek Krzyżacki w Malborku ■ zespół architektoniczny i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej ■ kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy ■ drewniane kościoły w płd. Małopolsce ■ Park Mużakowski ■ Hala Ludowa we Wrocławiu.
Wszystkie pokazane są na wydanej właśnie mapie. Warto zauważyć, że obiektami transgranicznymi są Park Mużakowski (Niemcy-Polska) i Puszcza Białowieska (Białoruś-Polska), podobnie jak objęty dziedzictwem Łuk Struvego biegnący przez 10 krajów europejskich.

Kopię mapy można otrzymać po zarejestrowaniu się na stronie internetowej UNESCO.