Biblioteka Śląska w Katowicach kupiła trzy cenne mapy z XVII i XVIII wieku.
Dwie przedstawiają Śląsk, a jedna Królestwo Polskie. Zostały one wydane przez oficyny zaliczane w tamtym czasie do najbardziej prestiżowych na świecie.
Pierwsza to mapa Górnego Śląska, z podziałem na księstwa, wydana przez Wenecjanina Antonio Zattę – cenionego drukarza, wydawcę i ilustratora książek, zawarta w „Atlante Novissimo” z 1779 r. Wykonano ją techniką miedziorytu ręcznie kolorowanego, z kartuszem o motywie krajobrazowym. Druga mapa to również kolorowana mapa miedziorytnicza, wydana w 1765 r. w Augsburgu przez Conrada Tobiasa Lottera. Jej tytuł to „Nova mappa geographica totius Ducatus Silesiae”. Przedstawia Górny i Dolny Śląsk, a w lewym dolnym rogu mapy znajduje się plan Wrocławia z lotu ptaka. Biblioteka Śląska kupiła też mapę Królestwa Polskiego, datowaną na ok. 1648 r., wydaną w Amsterdamie przez oficynę Joannesa Janssoniusa.
Pierwsza znana mapa przestawiająca tereny Śląska pochodzi z XVI w., a jej autorem jest Martin Helwig. Biblioteka Śląska posiada 200 map wydanych od XVI do XVIII w.