Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-01-09| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Powstaje trójwymiarowa mapa Wszechświata


Międzynarodowy projekt naukowo-edukacyjny Galaxy Zoo rozpoczął się we wrześniu 2007 roku, a obecnie został udostępniony polski serwis internetowy tego przedsięwzięcia.

Program opracowany został przez astronomów ze Stanów Zjednoczonych wspólnie z naukowcami z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i twórcami portalu Astronomia.pl. Galaxy Zoo to projekt mający wspomagać naukowy program badawczy „Sloan Digital Sky Survey”, którego celem jest stworzenie trójwymiarowej mapy milionów galaktyk i kwazarów znajdujących się w obszarze stanowiącym ponad 1/4 nieba widocznego z Ziemi. Cyfrowa mapa nieba powstanie na podstawie optycznego przeglądu, a potem zostanie udostępniona naukowcom i internautom.
Program SDSS korzysta z teleskopu o średnicy zwierciadła głównego 2,5 metra, znajdującego się w stanie Nowy Meksyk (USA). Instrument automatycznie wykonuje zdjęcia nieba, korzystając z kamery CCD o szerokim polu widzenia. Wszystkie obserwacje zapisuje w bazie danych, dzięki czemu fotografie mogą być później analizowane przez specjalistyczne oprogramowanie.

Analiza obrazów nieba wykonywana przez oprogramowanie stworzone na potrzeby programu nie jest jednak wystarczająca, gdyż komputery nie zawsze są w stanie ocenić czy zdjęcia są przydatne i co dokładnie się na nich znajduje. Każda fotografia musi być więc dodatkowo sprawdzona przez człowieka. Ponieważ wykonano już ponad milion zdjęć dalekiego Wszechświata, kilkunastu astronomów pracujących przy projekcie nie jest w stanie przejrzeć wszystkich obrazów. Naukowcy zdecydowali się więc poprosić o pomoc internautów. W ten sposób każdy, kto dysponuje dostępem do sieci, może pomóc w tworzeniu mapy kosmosu i odkrywaniu praw rządzących ewolucją galaktyk.

Analiza zdjęć jest bardzo łatwa. Projekt ma również duży potencjał edukacyjny – ze względu na otwarty charakter programu – porządkowaniem i klasyfikowaniem zdjęć galaktyk mogą zajmować się także uczniowie i nauczyciele.
Polska jest pierwszym krajem, w którym zostaje otwarta narodowa brama do tego przesięwzięcia. Więcej o nim na jego stronie internetowej.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS