Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-12| GNSS, Geodezja, Ludzie

Prof. Jerzy Rogowski zasłużony dla nawigacji

Laureatem tegorocznej nagrody Polskiego Forum Nawigacyjnego został prof. dr hab. inż. Jerzy Rogowski, obecnie zatrudniony w Zakładzie Geodezji i Oceanografii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wyróżnienie przyznawane jest corocznie osobom, które wniosły szczególny wkład w rozwój nawigacji poprzez swoją działalność naukową, publikacyjną bądź organizacyjną.


Prof. Jerzy Rogowski zasłużony dla nawigacji <br />
Nagrodę prof. Jerzemu Rogowskiemu (w środku) wręczyli: rektor UMG, członek Zarządu PFN prof. Adam Weintrit (z lewej) oraz przewodniczący Zarządu PFN dr hab. Krzysztof Czaplewski (z prawej)
Nagrodę prof. Jerzemu Rogowskiemu (w środku) wręczyli: rektor UMG, członek Zarządu PFN prof. Adam Weintrit (z lewej) oraz przewodniczący Zarządu PFN dr hab. Krzysztof Czaplewski (z prawej)

Jerzy Rogowski urodził się w 1942 r. w Warszawie. Tam też w 1961 r. zdał w Technikum Geodezyjnym maturę, a studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1966 r. Zaraz potem znalazł zatrudnienie na PW w Katedrze Astronomii Geodezyjnej. W czasie kilkudziesięciu lat pracy na WGiK PW uzyskał stopnie naukowe doktora (1974), doktora habilitowanego (1985) i tytuł naukowy profesora nauk technicznych. Był ściśle związany z Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym PW w Józefosławiu. W latach 2005-2015 pracował na Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie. Z Akademią Morską w Gdyni (obecnie UM) związany jest zawodowo od 2014 r. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego w Zakładzie Geodezji i Oceanografii Wydziału Nawigacyjnego.
W pierwszych latach pracy naukowej zajmował się metodyką wyznaczeń parametrów ruchu obrotowego Księżyca i współrzędnych selenograficznych. Po obronie doktoratu zainteresowania naukowe Jerzego Rogowskiego zaczęły ewoluować w kierunku geodezji satelitarnej, co zaowocowało m.in. rozprawą habilitacyjną dotyczącą stabilności układu odniesienia realizowanego na podstawie obserwacji satelitów systemu TRANSIT. Po uzyskaniu habilitacji podjął prace dotyczące wykorzystania obserwacji satelitarnych w badaniach geodynamicznych. Prof. Jerzy Rogowski jest autorem wielu prac i wdrożeń z zakresu zastosowań technologii GPS w geodezji.
Wywiad z prof. Jerzym Rogowskim można znaleźć w jubileuszowej publikacji pt. „Poczet Profesorów”.

Stowarzyszenie Polskie Forum Nawigacyjne jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, skupiającym osoby zajmujące się zawodowo nawigacją w celu rozwoju jej jako nauki i formy praktycznej działalności człowieka. Terenem działalności stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą miasto Gdynia.

Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni, DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS