Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-06| Geodezja, Teledetekcja, Instytucje

IGiK świętował 75-lecie

Instytut Geodezji i Kartografii rozpoczął świętowanie 75-lecia istnienia w lutym br. od inauguracji cyklu seminariów naukowych. Z kolei 29 marca odbyła konferencja jubileuszowa, na której nie zabrakło życzeń, przybliżenia działalności i historii Instytutu oraz planów na przyszłość.


IGiK świętował 75-lecie

Jak podkreślał dyrektor IGiK dr Robert Bauer, ze względu na pandemię koronawirusa Instytut świętuje z rocznym „poślizgiem” i tylko poprzez wydarzenia on-line.
IGiK, wówczas Geodezyjny Instytut Naukowo-Badawczy, został powołany dekretem Rady Ministrów z 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa, a do jego zakresu działania należało:
• przeprowadzanie studiów z zakresu techniki i organizacji miernictwa,
• organizowanie i opracowywanie zagadnień w zakresie geodezji,
• publikacja prac z zakresu działania Instytutu,
• współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi z zakresu geodezji.

Obecnie podstawowym zadaniem Instytutu jest prowadzenie prac naukowo-badawczych i aplikacyjnych w zakresie geodezji i kartografii oraz dyscyplin pokrewnych, w tym m.in. nad zastosowaniem teledetekcji lotniczej i satelitarnej w rolnictwie, ochronie środowiska, gospodarce przestrzennej i statystyce publicznej. Jak zaznaczyła w życzeniach podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka, nieustanna aktywność naukowa, eksplorowanie nowych obszarów rozwoju oraz poszerzenie międzynarodowej współpracy czyni z Instytutu Geodezji i Kartografii jeden z wiodących ośrodków naukowych w Polsce w swojej dziedzinie. – W ramach prac rządowych prowadzimy wiele działań mających na celu zacieśnienie współdziałania pomiędzy biznesem a środowiskiem naukowym. Komercjalizacja wyników badań naukowych, czyli praktyczne wykorzystanie dorobku naukowego, jest priorytetem w podnoszeniu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Instytut ma tutaj wiele do zaoferowania w związku z realizowanymi projektami i prowadzonymi badaniami – podkreślała wiceminister.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna zwrócił z kolei uwagę na potrójną misję, jaką pełni IGiK. Od lat odgrywa on znaczącą rolę w świecie nauki i jest profesjonalnym partnerem zarówno podmiotów gospodarczych, jak i jednostek administracji publicznej. – Obszarem, który łączy Polską Agencję Kosmiczną i Instytut, jest obserwacja Ziemi. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat działalności IGiK zdobył unikalne w skali kraju i na świecie doświadczenie w tym zakresie – zaznaczył prezes Wrochna. – Mamy również nadzieję na dalszą współpracę i udział Instytutu w rozwoju polskiej branży kosmicznej, wdrażaniu innowacyjnej i efektywnej administracji publicznej, transformacji cyfrowej kraju i budowie innowacyjnej gospodarki – dodał prof. Wrochna.

O potrzebie współpracy mówili też wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Paweł Rowiński oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński. – Przy okazji jubileuszu warto też pomyśleć o przyszłości. A ta, nie tylko z powodu pandemii, ale także rewolucji technologicznej, pełna jest niewiadomych. Ale dla naukowców jest to w zasadzie dobra wiadomość, bo to oznacza szerokie pole do badań i szansę na realizację wielu ciekawych projektów – zauważył Piotr Dardziński.
Mówiąc o przyszłości, dr Robert Bauer zdradził, że we wrześniu ub.r. minister inwestycji i rozwoju zwrócił się do niego o opinię ws. przekształcenia IGiK w instytut działający w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Następnie powołana została specjalna komisja, której celem było ustalenie stanu majątkowego i organizacyjno-prawnego IGiK. – Obecnie czekamy na przesłanie Radzie Ministrów przez ministra nadzorującego analizy informacji przygotowanych przez komisję. Następnie rząd podejmie decyzję w tej sprawie – tłumaczył dr Bauer.

Znaczną część jubileuszowej konferencji zajęła prezentacja działalności komórek naukowych IGiK: Centrum Geodezji i Geodynamiki, Centrum Geomatyki Stosowanej, Centrum Teledetekcji oraz Zakładu Systemów Informacji Przestrzennej i Kartografii. Więcej o ich pracy można dowiedzieć się podczas cyklu seminariów naukowych on-line. Za nami już 3 takie spotkania (poświęcone były teledetekcji, kartografii numerycznej oraz układom odniesienia i osnowom), przed nami – jeszcze 11. Tematem najbliższego, zaplanowanego na poniedziałek 12 kwietnia, jest monitorowanie pokrycia terenu i użytkowania ziemi.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS