Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-04-06 | Geodezja, Teledetekcja, Instytucje

IGiK świętował 75-lecie

Instytut Geodezji i Kartografii rozpoczął świętowanie 75-lecia istnienia w lutym br. od inauguracji cyklu seminariów naukowych. Z kolei 29 marca odbyła konferencja jubileuszowa, na której nie zabrakło życzeń, przybliżenia działalności i historii Instytutu oraz planów na przyszłość.


Ilustracja: IGiK świętował 75-lecie

Jak podkreślał dyrektor IGiK dr Robert Bauer, ze względu na pandemię koronawirusa Instytut świętuje z rocznym „poślizgiem” i tylko poprzez wydarzenia on-line.
IGiK, wówczas Geodezyjny Instytut Naukowo-Badawczy, został powołany dekretem Rady Ministrów z 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa, a do jego zakresu działania należało:
• przeprowadzanie studiów z zakresu techniki i organizacji miernictwa,
• organizowanie i opracowywanie zagadnień w zakresie geodezji,
• publikacja prac z zakresu działania Instytutu,
• współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi z zakresu geodezji.

Obecnie podstawowym zadaniem Instytutu jest prowadzenie prac naukowo-badawczych i aplikacyjnych w zakresie geodezji i kartografii oraz dyscyplin pokrewnych, w tym m.in. nad zastosowaniem teledetekcji lotniczej i satelitarnej w rolnictwie, ochronie środowiska, gospodarce przestrzennej i statystyce publicznej. Jak zaznaczyła w życzeniach podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka, nieustanna aktywność naukowa, eksplorowanie nowych obszarów rozwoju oraz poszerzenie międzynarodowej współpracy czyni z Instytutu Geodezji i Kartografii jeden z wiodących ośrodków naukowych w Polsce w swojej dziedzinie. – W ramach prac rządowych prowadzimy wiele działań mających na celu zacieśnienie współdziałania pomiędzy biznesem a środowiskiem naukowym. Komercjalizacja wyników badań naukowych, czyli praktyczne wykorzystanie dorobku naukowego, jest priorytetem w podnoszeniu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Instytut ma tutaj wiele do zaoferowania w związku z realizowanymi projektami i prowadzonymi badaniami – podkreślała wiceminister.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna zwrócił z kolei uwagę na potrójną misję, jaką pełni IGiK. Od lat odgrywa on znaczącą rolę w świecie nauki i jest profesjonalnym partnerem zarówno podmiotów gospodarczych, jak i jednostek administracji publicznej. – Obszarem, który łączy Polską Agencję Kosmiczną i Instytut, jest obserwacja Ziemi. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat działalności IGiK zdobył unikalne w skali kraju i na świecie doświadczenie w tym zakresie – zaznaczył prezes Wrochna. – Mamy również nadzieję na dalszą współpracę i udział Instytutu w rozwoju polskiej branży kosmicznej, wdrażaniu innowacyjnej i efektywnej administracji publicznej, transformacji cyfrowej kraju i budowie innowacyjnej gospodarki – dodał prof. Wrochna.

O potrzebie współpracy mówili też wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Paweł Rowiński oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński. – Przy okazji jubileuszu warto też pomyśleć o przyszłości. A ta, nie tylko z powodu pandemii, ale także rewolucji technologicznej, pełna jest niewiadomych. Ale dla naukowców jest to w zasadzie dobra wiadomość, bo to oznacza szerokie pole do badań i szansę na realizację wielu ciekawych projektów – zauważył Piotr Dardziński.
Mówiąc o przyszłości, dr Robert Bauer zdradził, że we wrześniu ub.r. minister inwestycji i rozwoju zwrócił się do niego o opinię ws. przekształcenia IGiK w instytut działający w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Następnie powołana została specjalna komisja, której celem było ustalenie stanu majątkowego i organizacyjno-prawnego IGiK. – Obecnie czekamy na przesłanie Radzie Ministrów przez ministra nadzorującego analizy informacji przygotowanych przez komisję. Następnie rząd podejmie decyzję w tej sprawie – tłumaczył dr Bauer.

Znaczną część jubileuszowej konferencji zajęła prezentacja działalności komórek naukowych IGiK: Centrum Geodezji i Geodynamiki, Centrum Geomatyki Stosowanej, Centrum Teledetekcji oraz Zakładu Systemów Informacji Przestrzennej i Kartografii. Więcej o ich pracy można dowiedzieć się podczas cyklu seminariów naukowych on-line. Za nami już 3 takie spotkania (poświęcone były teledetekcji, kartografii numerycznej oraz układom odniesienia i osnowom), przed nami – jeszcze 11. Tematem najbliższego, zaplanowanego na poniedziałek 12 kwietnia, jest monitorowanie pokrycia terenu i użytkowania ziemi.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

A gdzie ggk ? A prezesa Izdebskiego nie było ? Czyżby jakieś napięte stosunki pomiędzy instytucjami ?
    1 
 4 
odp: A gdzie ggk ? nie przepuścisz żadnej okazji, żeby kogoś opluć? Może jesteś byłą, byłym konkurentem do stołka GGK?
    6 
 1 
odp: odp: A gdzie ggk ? Pytanie akurat było zasadne, drugie może trochę złośliwe ale w jakiejś normie. Reakcja natomiast wskazuje na wysoki stopień poddenerwowania. Czemu zaraz po Świętach Wielkiej Nocy, pełnych radości i miłości bliźniego ktoś musi od razu wylewać swoje frustracje trzymane tyle dni w trzewiach na wieść o pytaniu czy GGK świętował rocznicę powstania IGiK ?
  
 4 
odp: odp: A gdzie ggk ? A kto w moim wpisie został za przeproszeniem "opluty" ? Co to w ogóle za język ? Korzystając z okazji nie jestem, nie byłem i nie będę czyimkolwiek konkurentem do "stołka GGK" - rozbawiło mnie to, a z drugiej strony to trochę straszne ile emocji wzbudzają proste, niewinne pytania :)
  
 5 



zobacz też:

IGiK inauguruje obchody 75-lecia istnienia

„Teledetekcja (OPOLiS) w Instytucie Geodezji i Kartografii” to temat pierwszego seminarium z...

IGiK zaprasza na jubileuszowe seminaria

Z okazji obchodów 75-lecia stołeczny Instytut Geodezji i Kartografii organizuje cykl 14 internetowych...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy dasz wiarę, że...
zbiór wszystkich liczb wymiernych ma mniejszą homoję niż zbiór wszystkich liczb niewymiernych, a ten ma mniejszą homoję niż zbiór wszystkich liczb rzeczywistych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Hopfer (1933-2023)

Andrzej Hopfer (1933-2023)
Andrzej Hopfer urodził się 6 sierpnia 1933 r. w Warszawie. W młodości uprawiał lekkoatletykę. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Skolimowie studiował w latach 1952–1957 na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1968
Komitet Obrony Kraju uchwalił wprowadzenie w Polsce "cywilnego" układu współrzędnych "1965". Mapami i danymi w układzie "1942" mogły dysponować tylko służby Ministerstwa Obrony Narodowej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama