Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-09| Teledetekcja, Instytucje

IGiK inauguruje obchody 75-lecia istnienia

„Teledetekcja (OPOLiS) w Instytucie Geodezji i Kartografii” to temat pierwszego seminarium z cyklu organizowanego w ramach obchodów 75-lecia IGiK. Spotkanie on-line odbyło się 8 lutego.


IGiK inauguruje obchody 75-lecia istnienia <br />
W spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób
W spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób

– Przez cały 2021 rok czeka nas cykl seminariów naukowych, podczas których będziemy uwypuklać nasze dokonania historyczne, a także pokazywać nasze bieżące sukcesy – mówił dyrektor IGiK dr Robert Bauer. Zaplanowano 14 takich seminariów. – Dodatkowo na 29 marca przewidziano spotkanie wirtualne poświęcone stricte jubileuszowi naszego instytutu. Odbędzie się w przeddzień 76. rocznicy powstania IGiK. Niestety, zeszły rok nie pozwolił nam na organizację obchodów 75-lecia – dodał.

Wczorajsze seminarium poświęcone było teledetekcji w IGiK. Temat przybliżyli: kierownik Centrum Teledetekcji IGiK prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska oraz dr Zbigniew Bochenek.
Pierwsze prace z zakresu teledetekcji prowadzone były w Ośrodku Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych (OPOLiS) – krajowym centrum koordynowanym przez IGiK, powstałym w 1976 r. Dotyczyły one wykorzystania lotniczych zdjęć spektrostrefowych do rozpoznania zagrożeń w lasach. W drugiej połowie lat 70. Instytut Geodezji i Kartografii rozpoczął sprowadzanie ze Stanów Zjednoczonych zdjęć wykonanych przez satelity serii Landsat za pomocą skanera MSS. Były one wykorzystywane do monitorowania zanieczyszczeń powietrza na Górnym Śląsku.

Znaczącym kierunkiem działalności naukowej OPOLiS na przełomie lat 90. było zastosowanie zdjęć satelitarnych do modelowania szaty roślinnej. Dzięki współpracy z Kanadyjskim Centrum Teledetekcji w 1996 r. została zainstalowana w IGiK stacja odbioru satelity NOAA/AVHRR. Od 1997 r. działa operacyjnie system oceny stanu roślin uprawnych w Polsce. Opracowywane co 10 dni mapy rastrowe stanu roślin uprawnych były przekazywane do Głównego Urzędu Statystycznego do 2019 r.

W Centrum Teledetekcji IGiK rozwijane są metody prognozowania plonów dla użytków rolnych, zarówno dla Polski, jak i obszarów Europy w międzynarodowych projektach z zastosowaniem zdjęć satelitarnych. W realizowanych obecnie przedsięwzięciach europejskich rozszerzono i zmodyfikowano metodę modelowania biomasy łąk, opracowano metodę wyznaczenia niedoborów wody na podstawie danych z satelitów Terra/MODIS oraz Sentinel programu Copernicus.
W IGiK kontynuowane są badania nad wilgotnością gleby oraz monitorowaniem obszarów zagrożonych nadmiernym uwilgotnieniem wskutek powodzi. Opracowano metodę wyznaczania stopnia zagrożenia z powodu braku lub nadmiaru wody.

Temat kolejnego seminarium, zaplanowanego na 22 lutego, to: „Kartografia numeryczna w IGiK – od Centrum Informatycznego do Zakładu Systemów Informacji Przestrzennej i Kartografii”.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS