wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-11| Geodezja, Prawo

Egzaminy na uprawnienia wkrótce zostaną wznowione

Od dziś obowiązują przepisy, które pozwalają na organizowanie w stanie epidemii egzaminów na uprawnienia zawodowe w zakresie geodezji i kartografii.


Egzaminy na uprawnienia wkrótce zostaną wznowione

Zapis taki zawarto w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 marca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (DzU poz. 436).

Poszerza ono § 26 nowelizowanego rozporządzenia o kolejny wyjątek od zakazu zgromadzeń, tj. dotyczący „egzaminów umożliwiających nabycie uprawnień zawodowych, o których mowa w art. 42 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne”. Zgromadzenia wymienione w tym paragrafie muszą być jednak organizowane z uwzględnieniem obostrzeń określonych w tym akcie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku odbyły się tylko 4 sesje egzaminacyjne – jedna w lutym, dwie we wrześniu i jedna w październiku. Do pierwszego zawieszenia egzaminów przez GUGiK z powodu pandemii COVID-19 doszło w marcu (trwało ono do września), a do drugiego – w październiku (trwało do dziś). Z tego też powodu w 2020 r. dokument uprawnień zdobyło rekordowo mało osób – 185, aż o 283 mniej niż rok wcześniej.

Zniecierpliwieni tak długą przerwą kandydaci na uprawnienia wystosowali w ubiegłym tygodniu list otwarty do GUGiK, w którym apelowali o wznowienie pracy komisji kwalifikacyjnej. Zwracali w nim uwagę, że w przypadku niektórych innych zawodów egzaminy zawodowe organizowane są bez przeszkód.

W związku ze zmianą przepisów GUGiK wyznaczył już terminy tegorocznych postępowań kwalifikacyjnych:

 • 27-30 kwietnia 2021
 • 18-21 maja 2021
 • 15-18 czerwca 2021
 • 24-27 sierpnia 2021
 • 21-24 września 2021
 • 19-22 października 2021
 • 16-19 listopada 2021
 • 7-10 grudnia 2021

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wniosek Wie może ktoś jak teraz wygląda składanie wniosku o wydanie dziennika praktyki zawodowej?
odpowiedz zgłoś
DYSKUSJA Kiedy prawdziwa dyskusja na temat zniesienia uprawnień z zakresu 1 i 4? GGK pewnie boi się lobby leśnych dziadków z SGP, że nabiera wody w usta jak temat się pojawia.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: DYSKUSJA Rozumiem,że uprawnień nie posiadasz..?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: DYSKUSJA rozumiem że stary komuch jesteś i uprawnienia dostałeś?
 4 
 6 
zgłoś
Halynka! przywrócili! A tak się nanarzekali, że egzaminów nie ma, a egzaminy szybciutko są. Czy któryś z narzekających wypowie się pod nazwiskiem, że no ok, przepraszam, fajnie, że są egzaminy?
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Halynka! przywrócili! Mamy przeprosić że wzbudziliśmy komentarzami determinację GGK czy że wskazaliśmy mu że rozporządzenie jest poniżej ustawy PGiK
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Halynka! przywrócili! uderz w stół, czyli temat jest:)
 3 
zgłoś
odp: odp: Halynka! przywrócili! no gratulacje, determinacja ludzi piszących komentarze doprowadziła do przywrócenia egzaminów - nagłówek do tabloidów na jutro. To że te sprawy były w toku, tylko Min nie dorzucało do rozporządzenia to już nieistotne:D
 2 
zgłoś
odp: odp: Halynka! przywrócili! Januszu, dzień w którym będę dziękował jakiemuś urzędowi że w końcu po wielu miesiącach bezczynności wrócił do wykonywania swoich zadań ustawowych to dzień w którym świat stanie na głowie. Skoro GGK ma w ustawie że ma przeprowadzać egzaminy to łaski nie robi. A teraz czekam aż ruszy się i na podstawie delegacji ustawowej wyda rozporządzenia. Też mu za to nie zamierzam dziękować bo to jest zadanie ustawowe na które dostaje środki. Jasne ?
 2 
 5 
zgłoś
odp: odp: Halynka! przywrócili! I co jeszcze? - Brak mi słów na taki poziom!!! Mam nadzieję, że taka osoba nie będzie miała uprawnień!
 4 
 2 
zgłoś
odp: odp: Halynka! przywrócili! Jeśli za przekonania poza merytoryczne będziesz decydować że uprawnienia się komuś nie należą to zapraszam do krajów totalitarnych tam tak to działa. Poziom Halynka przywrócili to szczyt kurtuazji i kultury, prawda ?
 1 
zgłoś
egzamin Szkoda. Ale uprawnienia muszą być. Młodzi którzy myślą, że już wszystko wiedza bo potrafią tylko GPS-em mierzyć są w błędzie!!! Czasami nawet nie wiedzą co robią i na jakie potrzeby dlatego źle wyceniają prace. Szczególnie jednoosobowe firmy bez uprawnień...
 10 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: egzamin To, że nie radzisz sobie z młodszą konkurencją to nie powód by ciągle narzekać na młodych.
 7 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: egzamin Hehe. Dobre.
 1 
zgłoś
odp: odp: egzamin jako już leśny dziadek 40 , doskonale sobie radzę z "młodymi, gniewnymi". Po prostu zaczynam robić opinie od zakresu 1 przez 2 do 4. Bylejakość się nie opłaca w długoterminowym rozrachunku...
 4 
 2 
zgłoś
A kogo, dziadek, w ogóle obchodzą twoje "opinie", zwłaszcza w "zakresie 4"? Jesteś uczestnikiem procesu budowlanego? Posiadasz uprawnienia budowlane? A zatem masz do powiedzenia tyle co cieć, albo sprzątaczka.
 4 
zgłoś
odp: odp: egzamin Całe szczęście, że to nie ten Inwestor płaci za Twoje opinie, ale nie przejmuj się elgeo, temu też kiedyś nie wyjdzie budowa i wtedy przyjdzie do geodety po opinię, bo żaden uczestnik budowy nie ma uprawnień do wykonania pomiarów...
 1 
zgłoś
Twierdzisz, że Inwestor nie ma prawa do wykonywania pomiarów własnej nieruchomości, a Kierownik Budowy "nie ma uprawnień" do wykonywania pomiarów na własnej budowie? Głupek, czy geodeta? :-)
 1 
zgłoś
odp: odp: egzamin Uprawnienia nie jest teraz trudno zrobić, praktyka jest krótka nie ma wymogów odnośnie np udziału w modernizacji- to co za problem - oczywiście abstra#$%!!ąc od covidu. Żadna ubezpieczenia nie wypłaci w razie czego odszkodowania jeśli wykonujący pomiary nie miał uprawnień - naprawdę szukałem. Więc lepiej je zrobić choćby tego powodu i kierownika jego oc też nie zawsze będzie chronić.
 1 
zgłoś
Likwidacja Czekam na wiadomość "Egzaminy na uprawnienia wkrótce zostaną zlikwidowane" Uprawnienia dla ludzi z odpowiednim doświadczeniem (mocno weryfikowanym) Obecne egzaminy odwalają najlepszych geodetów polowych tym samym tworząc patologie w której teortyk często bez praktyki w terenie podpisuje roboty doświadczonemu koledze...
 8 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: Likwidacja Święta racja kolego. Uprawnienia powinny być nadawane nie z wykucia przepisów tylko po weryfikacji kilku operatów z danego zakresu. Komisja pytając o daną robotę od razu by wiedziała czy ktoś to robił, jak i dlaczego tak to zrobił. Znam osobiście osoby bez uprawnień, które posiadają bardzo duże doświadczenie np: przy granicach i to niekiedy bardzo spornych. Są znani w okolicy i polecani. Znam też uprawnionych, którzy nie mają bladego pojęcia o robocie, ale uprawnienia posiadają.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Likwidacja 1 i 2 na podstawie operatów, a 4 na podstawie opinii inwestorów lub referencji. ;)
 2 
zgłoś
Egzaminy To wszystko przez to że trzeba się fatygować do #$%!!nej WarsAwy. Gdyby organizowane było wszystko lokalnie pewnie nie byłoby nawet tematu....
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Egzaminy Ale wtedy zdawalność by wzrosła, a przecież nie o to chodzi.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Uprawninia Zgodnie z Ustawą Prawo Geodezyjne i Kartograficzne art. 45a cz. 2 "Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje: (...) 2) część sprawdzającą, polegającą na przeprowadzeniu egzaminu ze znajomości przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii." pytam się na jakiej podstawie w czasie egzaminu pojawiają się pytania o epuap, czy mówiąc względnie prawidłową odległość głowy od monitora? Dlaczego egzaminatorzy nie zdają egzaminów ze zmian prawnych aby nie było wątpliwości co do ich biegłości w przepisach, z których egzaminują?
 2 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: Uprawninia U nas w kraju ( w każdej dziedzinie) jest tak "Co wolno wojewodzie to nie tobie ......." Nie dorośliśmy do demokracji. Jak geodedeci powiatowi prowadzą działalność geodezyjną ( a statosta ma to w .....) , to o czym my tu piszemy.
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Uprawninia Wiesz to gadaj którzy, a nie uogólniaj. Mów, a służby się tym zajmą i nie będzie na co narzekać. Każdy ino płacze, a nikt nie walczy z patologią.
 1 
 2 
zgłoś
7 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS