Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-05| Geodezja

Apel o wznowienie egzaminów na geodezyjne uprawnienia

„Jako osoby zainteresowane uzyskaniem uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (...) zwracamy się do Pana z apelem o podjęcie działań zmierzających do wznowienia pracy komisji kwalifikacyjnej oraz bezzwłocznego wznowienia egzaminów na uprawnienia zawodowe” – czytamy w liście otwartym do głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego.


Apel o wznowienie egzaminów na geodezyjne uprawnienia

Dalej anonimowi autorzy listu piszą, że pomimo posiadanego wykształcenia i doświadczenia nie mogą samodzielnie pełnić funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii. „Osłabia to znacząco naszą pozycję na rynku pracy i uniemożliwia rozwój zawodowy, a także w wielu przypadkach niesie za sobą niepożądane konsekwencje finansowe. Niektórzy z nas czekają już prawie rok na przystąpienie do egzaminów” – dodają.
Zwracają też uwagę, że rozporządzenie z 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, będące powodem zawieszenia egzaminów, już zostało uchylone.
„Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie informuje o aktualnych podstawach prawnych zawieszenia egzaminów. Naszą frustrację wywołuje również fakt, że pomimo panującej epidemii egzaminy na uprawnienia zawodowe w wielu innych branżach odbywają się, a przebieg ich organizacji nie różni się od egzaminów w dziedzinie geodezji i kartografii” – czytamy w liście.

Koronawirus utrudnia

Przypomnijmy, że ubiegłym roku odbyły się tylko 4 sesje egzaminacyjne – jedna w lutym, dwie we wrześniu i jedna w październiku. Do pierwszego zawieszenia egzaminów przez GUGiK z powodu pandemii COVID-19 doszło w marcu (trwało ono do września), a do drugiego – w październiku (trwa ono do dziś). Z tego też powodu w 2020 r. dokument uprawnień zdobyło rekordowo mało osób – 185, aż o 283 mniej niż rok wcześniej.

Obostrzenia a egzaminy zawodowe

Wspomniana w liście nowelizacja rozporządzenia z 23 października zakazała organizacji imprez i spotkań powyżej 20 osób (obecnie: 5 osób), ale jednocześnie dopuszczała możliwość przeprowadzenia egzaminów i konkursów z pominięciem tego zakazu w czterech przypadkach:
• egzaminów w ramach kształcenia w zawodach medycznych;
• konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich;
• egzaminów na biegłych rewidentów i doradców podatkowych;
• egzaminów dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości.
Kolejne rozporządzenia ws. obostrzeń i ich nowelizacje zwiększały liczbę tych wyjątków. W rozporządzeniu z 26 listopada znalazło się ich 8, a z 21 grudnia – 13 (do listy dodano wtedy m.in. egzaminy na uprawnienia budowlane i dzięki temu 26 lutego br. mogła się odbyć XXXVI sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane).

GUGiK wyjaśnia

W obecnie obowiązującym rozporządzeniu z 26 lutego tych wyjątków jest już 19. Wśród nich dalej nie ma egzaminów na uprawnienia w dziedzinie geodezji i kartografii. Dlaczego?
„26 lutego 2021 r. Główny Geodeta Kraju zgłosił do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wniosek o zmianę przepisów stojących na przeszkodzie wznowieniu prowadzenia postępowań kwalifikacyjnych” – poinformował dziś (5 marca) GUGiK. „Nie zostały one jednak uwzględnione w aktualnym rozporządzeniu, ale mamy nadzieję na ich wprowadzenie już wkrótce przy kolejnej zmianie przepisów związanych z pandemią. Niezwłocznie po zmianie przepisów, postępowania kwalifikacyjne zostaną wznowione z zachowaniem procedur przewidzianych przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju z 28 lipca 2020 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii”.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS