Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-01-29 | Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Znamy najlepsze prace dyplomowe z zakresu geodezji i kartografii

Prace poświęcone możliwości wykorzystania uczenia maszynowego w teledetekcji oraz analizie jakości modeli wykonanych z wykorzystaniem BSL zwyciężyły w edycji 2019/2020 Konkursu Prac Dyplomowych obronionych na kierunku geodezja i kartografia.


Ilustracja: Znamy najlepsze prace dyplomowe z zakresu geodezji i kartografii
Celem głównym Konkursu jest wyróżnienie najlepszych prac dyplomowych wykonywanych w ramach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych na kierunku geodezja i kartografia, charakteryzujących się najwyższym poziomem naukowym, potencjałem praktycznym oraz oryginalnością rozwiązania. Cele pośrednie konkursu obejmują: promowanie najlepszych prac dyplomowych, rozbudzanie inwencji naukowej, wynalazczej i racjonalizatorskiej, a także ułatwianie startu zawodowego najlepszym absolwentom tego kierunku.

Zgłoszone prace oceniała 21-osobowa komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Zdzisława Kurczyńskiego, w skład której weszli przedstawiciele nauki, administracji oraz wykonawstwa geodezyjnego. Wyłaniając laureatów, wzięto pod uwagę takie kryteria, jak: poziom naukowy, praktyczne znaczenie analizowanego zagadnienia, stopień trudności podjętego zadania, nowatorski i twórczy charakter pracy czy forma prezentacji oraz jej szata graficzna.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłoszono łącznie 53 prace, z czego warunki formalne spełniało 45 (29 magisterskich oraz 16 inżynierskich). W poszczególnych kategoriach oceniono:
• prace magisterskie z: Akademii Górniczo-Hutniczej (9), Politechniki Warszawskej (7), Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (7), Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (3), Politechniki Koszalińskiej (2), Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (1)
• prace inżynierskie z: Politechniki Warszawskiej (6), Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (4), Akademii Górniczo-Hutniczej (3), Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (1), Akademiai Morskej w Szczecinie (1) oraz Politechniki Koszalińskiej (1)

Najlepsze prace magisterskie:
• I miejsce: Paulina Konarzewska „Analiza możliwości wykorzystania uczenia maszynowego do detekcji obiektów na zdjęciach ukośnych”, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska, promotor: prof. dr hab. inż. Zdzisław Kurczyński;
• II miejsce: Jakub Gruca „Opracowanie wtyczki do QuantumGIS do planowania nalotów fotogrametrycznych”, Wydział Geodezji Górniczej i inżynierii Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, promotor: dr inż. Antoni Rzonca;
• III miejsce: Adam Cegła „Wykrywanie występowania chmur wulkanicznych w obserwacjach satelitarnych GNSS”, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, promotor: dr hab. inż. Witold Rohm;
• wyróżnienie: Grzegorz Leszczuk „Badanie obciążeń hydrosfery lądowej w różnych skalach przestrzennych i czasowych”, Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, promotor: dr hab. inż. Anna Kłos;
• wyróżnienie: Radosław Andrzej Polak „Wykorzystanie obrazów Google Earth Engine w kontroli IACS”, Wydział Geodezji Górniczej i inżynierii Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, promotor: prof. dr hab. inż. Beata Hejmanowska.

Najlepsze prace inżynierskie:
• I miejsce: Maria Małgorzata Zegar, Aleksandra Jasińska „Analiza jakości modeli Wydmy Łąckiej opracowanych z wykorzystaniem BSL”, Wydział Geodezji Górniczej i inżynierii Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, promotor: prof. dr hab. inż. Krystian Pyka;
• II miejsce: Bartłomiej Mikołaj Dolecki „Wizualizacja modeli 3D budynków Politechniki Warszawskiej w środowisku programu CityEngine”, Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska, promotor: dr inż. Krzysztof Bakuła;
• II miejsce: Hubert Janicki „Wizualizacja Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej przy użyciu wybranego silnika gier” , Wydział Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska, promotor: dr inż. Jacek Bernard Marciniak;
• wyróżnienie: Kacper Mikołajczyk „Wykorzystanie nowoczesnych technologii geodezyjnych w inwentaryzacji Kopca Krakusa w Krakowie”, Wydział Geodezji Górniczej i inżynierii Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, promotor: dr inż. Rafał Gawałkiewicz.

Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz główny geodeta kraju pod patronatem Komitetu Geodezji PAN. Uroczystość wręczenia nagród jest zaplanowana na przełom marca i kwietnia br.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do dyskutantów Dobrze włączać się w dyskusję znając przedmiot dyskusji. Uwagę tę kieruję szczególnie dyskutantom używającym nazwisk, ale skrywającym się pod pseudonimami. Zatem: 1. Komisja Konkursowa (KK) liczy 21 osób. Są to pracownicy naukowo-dydaktyczni ośmiu uczelni (16 osób) i firmom geodezyjnych (5 osób). Skład KK jest od wielu lat praktycznie stały. Został wyłoniony w kontaktach z uczelniami i SGP. 2. Prace do konkursu zgłaszają dyplomanci (a nie członkowie KK). 3. Prace są oceniane dwuetapowo: - Etap 1 : z grupy 5 prac, dwóch członków KK typuje 2 (ewentualnie 1 lub 3) prace do etapu 2. - Etap 2: każda praca podlega szczegółowej ocenie przez czterech (rzadziej pięciu) członków KK. 4. Członek KK nie ocenia prac z własnego ośrodka. 5. Prace do oceny przypisuje Komitet organizacyjny (2 osoby). Może zwolennikowi ?teorii spiskowych? trudno będzie uwierzyć, że ja nie wiem do kogo została skierowana praca mojego dyplomanta.
    8 
 10 
odp: Do dyskutantów Może się nie znam, ale ze 20 lat temu znakomita większość kadry naukowej na uczelni spaliła by się ze wstydu po takim konkursie w którym padłaby nawet sugestia że członek komisji wybrał za najlepszą pracę swojego magistranta. Może pan profesor sięgnie pamięcią do tamtych czasów gdzie jakość nauczania, etyka, kultura coś jeszcze na uczelni znaczyły. Czy ktokolwiek z laureatów dalszych miejsc ma jeszcze promotora w komisji ? Gdzie można znaleźć skład tej szacownej komisji ?
    6 
 6 
odp: odp: Do dyskutantów Dziś zapewne również większość kadry na uczelni nie była by zadowolona z takiego stanu rzeczy... W poprzedniej odpowiedzi pojawiła się więc wypowiedź (możliwe że faktycznie prof. Kurczynskiego) tłumacząca, że Naukowcy nie oceniają prac swoich dyplomantów (a nawet więcej - nie oceniają żadnych prac ze swojej uczelni). Gdzie więc problem?
    1 
 4 
odp: odp: Do dyskutantów Może w tym że słowa nie znajdziesz o takiej formule rozstrzygnięcia w opublikowanym regulaminie konkursu jak zapisana powyżej ? konkurs.sgp.geodezja.org.pl
    1 
 4 
Prof. Kurczyński Jeżeli jest przewodniczącym, nie powinien przesyłać prac swoich magistrantów, w innym wypadku podważa to sens konkursu i niezależność oceny.
    3 
 11 
Czytacie i nie widzicie. Komisja pod przewodnictwem prof. Zdzisława Kurczyńskiego wyłoniła najlepsze prace których promotorem był prof. dr hab. inż. Zdzisław Kurczyński. Rozumiem że to tylko zbieżność nazwisk dwóch różnych osób ?
    4 
 7 
odp: Czytacie Żadnych prac zgłoszonych przez dana uczelnie nie recenzuja osoby z tej uczelni na żadnym etapie. A lepiej żeby przewodniczącym byl ktoś kto nigdy by nie wychował dobrego dyplomanta?
    1 
 5 
odp: odp: Czytacie Polecam książkę Etyka w działaniu Jacka Hołówki - można czytać grupowo przed albo w trakcie obrad komisji konkursowej.
    2 
 4 
odp: odp: Czytacie Przewodniczącym powinna być osoba, której studenci nie złożyli prac lub zupełnie niezwiązana z żadną uczelnią. Tak wygrana praca, której promotorem był przewodniczący podważa w ocenie publicznej sprawiedliwą ocenę prac. Pan przewodniczący sam powinien się wyłączyć jeżeli organizatorzy tego nie zrobili.
    2 
 3 
Nic o katastrze, BDOT500, wszystko w chmurach Niemożliwe, aby nie było prac dotyczących katastru, modelowania baz BDOT500 i GESUT. Same zagadnienia dotyczące naukowych elementów, z którymi spotka się 1 student na 100.
    4 
 8 
no to teraz rozsyłać cefałki, czekać i czekać. Bo gdzie tu teraz wykorzystać, te umiejętności? Cieszę się, że w młodych duch jeszcze nie ginie.
    2 
 3 
odp: no to teraz Łatwo to sprawdzić, wchodzisz na pracuj.pl i wpisujesz machine learning (I miejsce magisterka) - 336 ofert pracy, a potem wpisz geodeta - ile widzisz ?
  
 7 
odp: odp: no to teraz niech sobie piszą te dyplomy z wyróżnieniami. Skończą w gumowcach na deszczu u prywaciarza lub w starostwie jako gryzipiórek za najniższą krajową, a później będzie skowyt.
    3 
 1 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Państwowa Szkoła Miernicza w Łomży na początku istnienia (1919 r.) mieściła się w prywatnej kamienicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Rühle (1905-1988)

Edward  Rühle  (1905-1988)
Urodził się 2 września 1905 roku w Warszawie w rodzinie rymarza. W czasie I wojny światowej wraz z rodziną został zesłany w głąb Rosji (Ural). Po powrocie do kraju ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Reja, a w 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1737
Phillipe Bauche (1678-1754) wykonał mapę kanału La Manche, przedstawiając ukształtowanie dna za pomocą izobat.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2