Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-01-18 | GNSS, Geodezja, Edukacja

Artykuł współautorstwa Anny Kłos opublikowany w "Scientific Reports"

Czy i w jakim stopniu zmieniły się metody badania zmian pola grawitacyjnego Ziemi? Na to pytanie odpowiadają autorzy najnowszego artykułu, który ukazał się na łamach naukowego periodyku „Scientific Reports”. Współautorką publikacji jest dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej.


Ilustracja: Artykuł współautorstwa Anny Kłos opublikowany w "Scientific Reports"

Artykuł pt. „Reconstructing GRACE-type time-variable gravity from the Swarm satellites” („Rekonstrukcja za pomocą danych z satelitów Swarm zmiennego w czasie pola grawitacyjnego Ziemi uzyskanego z misji typu GRACE”) ukazał się 13 stycznia br. Jego autorami są znani naukowcy z dziedziny geodezji: H. Maja P. Richter, Jürgen Kusche i Christina Lück (Uniwersytet w Bonn, Niemcy), Michael G. Sideris i Elena Rangelova (Uniwersytet w Calgary, Kanada). W grupie tej jest też dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

Publikacja odnosi się do problematyki badania zmian pola grawitacyjnego Ziemi. – Informacji na temat miesięcznych zmian pola grawitacyjnego naszej planety przez ponad 15 lat dostarczała satelitarna misja grawimetryczna GRACE (ang. Gravity Recovery and Climate Experiment) – tłumaczy dr hab. inż. Anna Kłos. – Obserwacje te miały bezprecedensowe dotąd pokrycie przestrzenne całego globu oraz niespotykaną precyzję. Dane te były z powodzeniem wykorzystywane do badań naukowych i analiz m.in. zmian pokryw lodowych, cyklu hydrologicznego Ziemi (włączając w to powodzie oraz susze), zmian mas oceanicznych, ruchów postglacjalnych występujących na skutek odprężenia Ziemi po ostatnim zlodowaceniu oraz mechanizmów trzęsień Ziemi. Misja grawimetryczna GRACE zakończyła się w czerwcu 2017 roku. Jej następczynią jest misja GRACE Follow-On (GRACE-FO), która rozpoczęła się w maju 2018 r. Obserwacje były dostarczane dopiero od czerwca 2018 r. Powstała więc 11 miesięczna przerwa w obserwacji pola grawitacyjnego. W ocenie naukowców ta powinna być uzupełniona, aby zapewnić ciągłość uzyskanych wyników. Do tego celu wykorzystuje się ekstrapolację obserwacji GRACE, ich rekonstrukcję w oparciu o modele hydrosfery lądowej czy inne obserwacje geodezyjne (jak np. GPS, SLR, obserwacje wykonane przez satelitarną misję Swarm Europejskiej Agencji Kosmicznej), które pozwalają na wyznaczenie zmian pola grawitacyjnego w czasie z rozdzielczością przestrzenną mniejszą od rozdzielczości obserwacji misji GRACE – wyjaśnia badaczka z WAT.

Autorzy artykułu prezentują zupełnie nowe podejście do rekonstrukcji zmian pola grawitacyjnego w czasie, wykorzystując miesięczne dane z misji Swarm. – Kombinacja danych z misji Swarm ze składowymi głównymi pola grawitacyjnego wyznaczonymi z misji GRACE pozwala na polepszenie rozdzielczości przestrzennej map zmian pola grawitacyjnego w czasie dostarczanych z samej misji Swarm. Ponadto, zastosowanie tej metody pozwala na uzupełnienie przerwy pomiędzy misjami GRACE i GRACE-FO, wykorzystując fizyczną informację o zmianach pola, a nie jak w przypadku ekstrapolacji danych – jedynie model matematyczny – mówi dr hab. inż. Anna Kłos. Jak twierdzi, zaprezentowane podejście pozwala również na uzyskanie globalnego pokrycia obserwacjami, w przeciwieństwie do obserwacji GPS wykonywanych jedynie punktowo na tzw. geodezyjnych stacjach permanentnych.

Publikacja powstała w wyniku współpracy międzynarodowej pomiędzy naukowcami z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Uniwersytetu w Bonn w ramach realizacji projektu Ministerstwa Obrony Narodowej „Grant badawczy w WAT” nt. „Wykorzystania nowoczesnych technik satelitarnych do oceny zmian środowiska naturalnego w kontekście badania europejskich obszarów subsydujących”. Kierownikiem projektu jest prof. Janusz Bogusz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

Źródło: WAT


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gratulacje świetnego artykułu Mimo wszystko droga redakcjo warto pamiętać również o innych naukowcach, którzy publikują równie świetne prace w zagranicznych czasopismach z listy ministerstwa, szczególnie o tych zaczynających swoją karierę, np. doktorantach w CBK PAN. To dopiero wyczyn!
  
Szok Czy ta praca łamie jakiś paradygmat, czy po prostu będziemy teraz informowani o każdym artykule, każdego polskiego naukowca ?
    1 
 7 
odp: Szok Naukowcy pracują nad "zupełnie nowym podejściem do rekonstrukcji zmian pola grawitacyjnego w czasie". Słyszałeś kiedyś o sposobach generowania sztucznego ciążenia w układach statycznych... ? no właśnie
    1 
odp: Szok A ile masz tych artykułów i newsów o nich, że tak narzekasz? (raczej nie na co dzień ktoś publikuje coś w zagranicznym i liczącym się periodyku) Poza tym tysiąc razy lepszy taki news niż kolejne powtarzające się doniesienia z naszego bagienka - że ktoś tam w PODGiKu znowu coś odwalił, że inny uważa wprowadzenie mierniczego przysięgłego za receptę na wszelkie bolączki, a kolejny znowu narzeka na młode pokolenie i że to przez nich mało zarabia.
    1 
 3 
odp: odp: Szok To jest geoforum, a nie researchgate.
    1 
 1 
odp: odp: Szok Tak to jest *Geo*forum i dlatego informacja dot. artykułu z dziedziny *geodezji* jak najbardziej mieści się w tematyce tego portalu. Źle by było gdyby pomijano tu tego typu informacje.
    1 
 1 
... szkoda tylko, że sukcesy zdobywane są po trupach
    3 
 6 
brawo a to chyba nie pierwszy sukces tej zdolnej naukowczyni
    7 
 4 
G Gratulacje ! Życzę dalszych sukcesów!
    7 
 1 



zobacz też:

PAN: dwoje geodetów wśród nagrodzonych za wybitne osiągnięcia w nauce

Polska Akademia Nauk przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia stanowiące...

Anna Kłos wyróżniona przez Europejską Unię Nauk o Ziemi

Dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii...

Naukowcy z WAT i UPWr stypendystami MNiSW

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu na stypendia dla wybitnych młodych...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na froncie Akademii Platońskiej widniał napis "Nie ma tu wstępu nikt, kto nie zna geometrii"? Akademia istniała do VI wieku. Nauczano w niej filozofii, matematyki, retoryki.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Joachim Kulczycki (1809-1882)
Kartograf, astronom, badacz Oceanii. Urodził się 2 października 1809 r. w Puławach. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Budownictwa i Miernictwa Uniwersytetu Warszawskiego, studiował także w Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2002

2002
W ramach programu pilotażowego prowadzonego przez GUGiK i Urząd Marszałkowski na terenie województwa śląskiego powstaje sieć 6 stacji referencyjnych GPS (ASG-PL).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama