wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-18| GNSS, Geodezja, Edukacja

Artykuł współautorstwa Anny Kłos opublikowany w "Scientific Reports"

Czy i w jakim stopniu zmieniły się metody badania zmian pola grawitacyjnego Ziemi? Na to pytanie odpowiadają autorzy najnowszego artykułu, który ukazał się na łamach naukowego periodyku „Scientific Reports”. Współautorką publikacji jest dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej.


Artykuł współautorstwa Anny Kłos opublikowany w "Scientific Reports"

Artykuł pt. „Reconstructing GRACE-type time-variable gravity from the Swarm satellites” („Rekonstrukcja za pomocą danych z satelitów Swarm zmiennego w czasie pola grawitacyjnego Ziemi uzyskanego z misji typu GRACE”) ukazał się 13 stycznia br. Jego autorami są znani naukowcy z dziedziny geodezji: H. Maja P. Richter, Jürgen Kusche i Christina Lück (Uniwersytet w Bonn, Niemcy), Michael G. Sideris i Elena Rangelova (Uniwersytet w Calgary, Kanada). W grupie tej jest też dr hab. inż. Anna Kłos z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

Publikacja odnosi się do problematyki badania zmian pola grawitacyjnego Ziemi. – Informacji na temat miesięcznych zmian pola grawitacyjnego naszej planety przez ponad 15 lat dostarczała satelitarna misja grawimetryczna GRACE (ang. Gravity Recovery and Climate Experiment) – tłumaczy dr hab. inż. Anna Kłos. – Obserwacje te miały bezprecedensowe dotąd pokrycie przestrzenne całego globu oraz niespotykaną precyzję. Dane te były z powodzeniem wykorzystywane do badań naukowych i analiz m.in. zmian pokryw lodowych, cyklu hydrologicznego Ziemi (włączając w to powodzie oraz susze), zmian mas oceanicznych, ruchów postglacjalnych występujących na skutek odprężenia Ziemi po ostatnim zlodowaceniu oraz mechanizmów trzęsień Ziemi. Misja grawimetryczna GRACE zakończyła się w czerwcu 2017 roku. Jej następczynią jest misja GRACE Follow-On (GRACE-FO), która rozpoczęła się w maju 2018 r. Obserwacje były dostarczane dopiero od czerwca 2018 r. Powstała więc 11 miesięczna przerwa w obserwacji pola grawitacyjnego. W ocenie naukowców ta powinna być uzupełniona, aby zapewnić ciągłość uzyskanych wyników. Do tego celu wykorzystuje się ekstrapolację obserwacji GRACE, ich rekonstrukcję w oparciu o modele hydrosfery lądowej czy inne obserwacje geodezyjne (jak np. GPS, SLR, obserwacje wykonane przez satelitarną misję Swarm Europejskiej Agencji Kosmicznej), które pozwalają na wyznaczenie zmian pola grawitacyjnego w czasie z rozdzielczością przestrzenną mniejszą od rozdzielczości obserwacji misji GRACE – wyjaśnia badaczka z WAT.

Autorzy artykułu prezentują zupełnie nowe podejście do rekonstrukcji zmian pola grawitacyjnego w czasie, wykorzystując miesięczne dane z misji Swarm. – Kombinacja danych z misji Swarm ze składowymi głównymi pola grawitacyjnego wyznaczonymi z misji GRACE pozwala na polepszenie rozdzielczości przestrzennej map zmian pola grawitacyjnego w czasie dostarczanych z samej misji Swarm. Ponadto, zastosowanie tej metody pozwala na uzupełnienie przerwy pomiędzy misjami GRACE i GRACE-FO, wykorzystując fizyczną informację o zmianach pola, a nie jak w przypadku ekstrapolacji danych – jedynie model matematyczny – mówi dr hab. inż. Anna Kłos. Jak twierdzi, zaprezentowane podejście pozwala również na uzyskanie globalnego pokrycia obserwacjami, w przeciwieństwie do obserwacji GPS wykonywanych jedynie punktowo na tzw. geodezyjnych stacjach permanentnych.

Publikacja powstała w wyniku współpracy międzynarodowej pomiędzy naukowcami z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Uniwersytetu w Bonn w ramach realizacji projektu Ministerstwa Obrony Narodowej „Grant badawczy w WAT” nt. „Wykorzystania nowoczesnych technik satelitarnych do oceny zmian środowiska naturalnego w kontekście badania europejskich obszarów subsydujących”. Kierownikiem projektu jest prof. Janusz Bogusz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

Źródło: WAT


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Gratulacje świetnego artykułu Mimo wszystko droga redakcjo warto pamiętać również o innych naukowcach, którzy publikują równie świetne prace w zagranicznych czasopismach z listy ministerstwa, szczególnie o tych zaczynających swoją karierę, np. doktorantach w CBK PAN. To dopiero wyczyn!
odpowiedz zgłoś
Szok Czy ta praca łamie jakiś paradygmat, czy po prostu będziemy teraz informowani o każdym artykule, każdego polskiego naukowca ?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Szok Naukowcy pracują nad "zupełnie nowym podejściem do rekonstrukcji zmian pola grawitacyjnego w czasie". Słyszałeś kiedyś o sposobach generowania sztucznego ciążenia w układach statycznych... ? no właśnie
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Szok A ile masz tych artykułów i newsów o nich, że tak narzekasz? (raczej nie na co dzień ktoś publikuje coś w zagranicznym i liczącym się periodyku) Poza tym tysiąc razy lepszy taki news niż kolejne powtarzające się doniesienia z naszego bagienka - że ktoś tam w PODGiKu znowu coś odwalił, że inny uważa wprowadzenie mierniczego przysięgłego za receptę na wszelkie bolączki, a kolejny znowu narzeka na młode pokolenie i że to przez nich mało zarabia.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Szok To jest geoforum, a nie researchgate.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Szok Tak to jest *Geo*forum i dlatego informacja dot. artykułu z dziedziny *geodezji* jak najbardziej mieści się w tematyce tego portalu. Źle by było gdyby pomijano tu tego typu informacje.
 1 
 1 
zgłoś
... szkoda tylko, że sukcesy zdobywane są po trupach
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
brawo a to chyba nie pierwszy sukces tej zdolnej naukowczyni
 7 
 4 
odpowiedz zgłoś
G Gratulacje ! Życzę dalszych sukcesów!
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS