Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-12-28| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje

Model minimum - wywiad GEODETY z Jerzym Zielińskim

Rozmowa z dyrektorem Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK


JERZY PRZYWARA: Ponieważ z baz danych geoprzestrzenych (VMapa Level2, TBD, BDO) było niewiele pożytku, to w 2005 roku zapadła w GUGiK decyzja, że trzeba coś z tym zrobić. Zespołowi dr Joanny Bac-Bronowicz zlecono wykonanie projektu celowego, który pokazałby drogę, jak z tych danych odfiltrować i wykorzystać to, co najbardziej potrzebne.

JERZY ZIELIŃSKI: I mamy 2007 rok. W ramach tego projektu ma powstać model Wielorozdzielczej Bazy Danych Topograficznych. Według przyjętego modelu danych podjęto próbę scalenia tego, co mamy. Ale to jest koncepcja sprzed kilku lat, z trochę innych czasów. Widzimy, jaki jest trend na świecie. Teraz ważne są m.in.: budynki, adresy, osie i nazwy ulic, czyli takie elementy, które można wykorzystać w systemach GIS-owych, urzędowych itp. Kogo dzisiaj interesują krzewy, słupy, semafory i Bóg wie co jeszcze? Dlatego mówimy o ograniczeniu obecnego zakresu treści TBD. Zawsze twierdziłem, że to, co stało się z TBD, jest jakimś nieporozumienie. Przy okazji tej bazy zrobiliśmy mapę użytkowania terenu (co samo w sobie nie jest takie złe), ale przecież z góry wiadomo było, że na taką bazę absolutnie nie będzie nas stać.

W projekcie celowym zaproponowano model TBD II o ograniczonej treści.
Ale ten model nadal zawiera zbyt duży jej zakres.

Jeśli go jeszcze okroimy, to co zostanie?
Odpowiem pytaniem: jaki sens ma uwzględnianie w TBD obiektu „tereny komunikacyjne”? Firmy wykonujące TBD starają się te tereny jakoś wydzielić, ale między czym a czym przebiegają ich granice? Być może potrzebują ich urbaniści. Ale dlaczego ma się tym zajmować służba geodezyjna i kartograficzna, skoro mamy ogromne braki na przykład w budynkach, których warstwę powinniśmy dostarczyć GUS-owi z uwagi na zbliżający się Narodowy Spis Powszechny w 2011 roku?

Przecież budynki mamy w ewidencji gruntów i budynków.
No właśnie. Mamy, ale spróbujmy je stamtąd wydostać! Odpowiednie przepisy mówią, że dane pomiędzy poziomami zasobu mogą być przekazywane, ale inne mówią też, że główny geodeta kraju ma dostęp do tych danych. Kiedy firma realizująca zamówienie dla GUGiK zwróciła się do powiatów w województwie kujawsko-pomorskim o wydanie warstwy budynków dla TBD, to były z tym wielkie problemy o charakterze organizacyjnym, prawnym i technicznym. Na szczęście zostały pokonane.

Nic dziwnego, skoro EGiB jest prowadzona w 40 różnych systemach.
To jest inna sprawa. Problemem technicznym jest to, że część budynków w bazach powiatowych prowadzona jest w systemach CAD-owskich, w postaci kresek. Zatem ktoś kiedyś musi te budynki „przetworzyć” z kresek na obiekty topologiczne.

Cały wywiad ukaże się w styczniowym numerze GEODETY

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS