Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-12-08| Geodezja, Mapy

Chiny i Nepal uzgodniły dokładną wysokość Mount Everestu

Po przeprowadzeniu własnych kampanii pomiarowych władze w Pekinie i Katmandu oficjalnie ogłosiły wspólnie uzgodnioną wysokość najwyższej góry świata.


Chiny i Nepal uzgodniły dokładną wysokość Mount Everestu <br />
fot. JK
fot. JK

W ocenie ekspertów z obu krajów wysokość bezwzględna Dachu Świata wynosi dokładnie 8848 metrów i 86 centymetrów. Wartość ta została podana dziś (8 grudnia) na wspólnej zdalnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Nepalu Pradeepa Kumara Gyawaliego oraz Chin Wanga Yi.

To efekt przeprowadzenia dwóch odrębnych kampanii pomiarowych. Chińscy geodeci pomierzyli Mount Everest w maju tego roku, wykorzystując m.in. własny system nawigacji satelitarnej BeiDou oraz odbiornik GNSS rodzimej produkcji. Był to już szósty pomiar tego szczytu przeprowadzony przez Chińczyków – ostatni z nich wykonano w 2005 roku.

Rok wcześniej własne pomiary przeprowadził również Nepal – tu również użyto odbiornika GNSS, choć nie chińskiego, ale amerykańskiego. Co ciekawe, był to pierwszy w historii pomiar Everestu wykonany na zlecenie rządu w Katmandu.

Chińsko-nepalskie ustalenia powinny uciąć wieloletnie spory wokół wysokości tego granicznego szczytu. Kulminacja Mount Everestu (zwanego przez Tybetańczyków Czomolungma, a przez Nepalczyków – Sagarmatha) została po raz pierwszy dokładnie pomierzona w 1954 roku przez Survey of India. Wyliczono wówczas, że szczyt ten wznosi się 8848 metrów nad poziomem morza. Pomiar chińskiej ekspedycji z 2005 roku wykazał natomiast wysokość 8844,43 m, choć należy podkreślić, że nie uwzględniał on pokrywy lodowej. W niektórych atlasach pojawia się także wartość 8850 m n.p.m. – została ona wyznaczona przez ekspedycję National Geographic Society z 1999 roku, również z wykorzystaniem odbiorników satelitarnych.

Chińsko-nepalskie ustalenia są również o tyle cenne, że stanowią pierwszy pomiar Dachu Świata wykonany po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ten region w 2015 roku. Nie brakowało bowiem podejrzeń, że wstrząsy te mogły istotnie wpłynąć na wysokość tej kulminacji.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama