Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-06-06| Geodezja

Nepal przeprowadził oficjalny pomiar Everestu

Pod koniec maja przeprowadzono pierwszy w historii pomiar najwyższej góry świata zlecony przez władze Nepalu.


Nepal przeprowadził oficjalny pomiar Everestu

Dziś w obiegu funkcjonują rozbieżne wysokości „dachu świata” – od 8844 (pomiary chińskie) do 8850 metrów ponad poziomem morza (pomiary amerykańskie), choć najczęściej podaje się wartość 8848 m. Różnice wynikają zarówno z użycia różnych technologii pomiarowych, jak i uwzględnienia (bądź nie) czapy lodowej zalegającej na szczycie góry.

Celem pomiarów zleconych przez nepalski rząd ma być ucięcie tych kontrowersji. Co więcej, mają one odpowiedzieć na pytanie, czy wysokość szczytu zmieniła się wskutek katastrofalnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten region w 2015 roku.

Ekspedycja pomiarowa ruszyła w kierunku Everestu w kwietniu br., pomiar samego szczytu wykonano zaś 22 maja we wczesnych godzinach porannych. Członkowie wyprawy spędzili na szczycie godzinę i 16 minut. W tym czasie wykonali pomiary przy użyciu odbiornika satelitarnego Trimble R10, który został przekazany władzom nepalskim przez rząd Nowej Zelandii.

Podczas ekspedycji nie obyło się bez przygód. W trakcie schodzenia ze szczytu jeden z uczestników miał problemy z oddychaniem, przez co należało udzielić mu pomocy.

Oprócz pomiaru satelitarnego szczytu ekipa wykonała również pomiary niwelacyjne, trygonometryczne i grawimetryczne w okolicy Everestu. Łącznie objęły one 285 punktów.

Ile w takim razie wynosi wysokość „dachu świata”? Niestety, na odpowiedź musimy poczekać, aż nepalskie pomiary zostaną szczegółowo przeanalizowane. Władze deklarują, że wynik powinien być znany w ciągu około 6 miesięcy. Ma on odnosić się do wysokości szczytu zarówno z uwzględnieniem czapy lodowej, jak i do litej skały.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama