wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-29| Prawo

Nowelizacja Pgik 2020. Część 10: różności

W przedostatnim odcinku naszego cyklu prezentujemy ważniejsze pozostałe zmiany, jakie 31 lipca wprowadzi nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Nowelizacja Pgik 2020. Część 10: różności

Wśród nich warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • zniesienie obowiązku utrzymywania mapy zasadniczej we wszystkich czterech skalach jednocześnie (wybór skali należy do powiatu),
 • objęcie bazą BDOT500 całego kraju (dotychczas prawo przewidywało jej prowadzenie wyłącznie dla „terenów miast oraz zwartych zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę obszarów wiejskich”),
 • wprowadzenie definicji „czynności geodezyjnych na potrzeby budownictwa”,
 • zmianę nazwy Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości na Rejestr Cen Nieruchomości,
 • doprecyzowanie przepisów w zakresie prowadzenia narad koordynacyjnych drogą elektroniczną (w przypadku wyboru takiej formy starosta wyznacza termin jej zakończenia, który nie może być krótszy niż 5 dni i dłuższy niż 10 dni roboczych od zawiadomienia uczestników),
 • przeniesienie odpowiedzialności za wydawanie dzienników praktyki zawodowej z WINGiK-ów na GGK oraz określenie opłaty za ten dokument w wysokości 50 zł (dziś jest ona powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem),
 • wprowadzenie dla osób zainteresowanych zdobyciem uprawnień zawodowych wymogu złożenia oświadczenia o zgodności z prawdą informacji zawartych we wniosku o nadanie uprawnień (pod rygorem odpowiedzialności karnej).

Jak widać z naszego cyklu artykułów, nowelizacja Pgik wprowadza całkiem sporo zmian, ale na tym wcale nie koniec! Do końca lipca przyszłego roku musi bowiem zostać wydanych 14 nowych rozporządzeń wykonawczych. Większość z nich będzie jednak zawierać jedynie niewielkie zmiany, ewentualnie nowe wzory pieczęci czy formularzy. W pierwszej kolejności (tj. do 31 lipca br.) mają zostać wydane akty dotyczące:

Wszystkie części cyklu Pgik 2020

Ujednolicony tekst Prawa geodezyjnego i kartograficznego po nowelizacji

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ W najbliższym czasie należy powołać zespół fachowców geodetów do posprzątania tego nieładu prawnego. Brakuje przede wszystkim zapisów o odpowiedzialności pracowników urzędów. Niestety główny organ nadzoru odmówił dyskusji na ten temat ( co jest niewyobrażalne w krajach demokracji zachodniej). W jednym z podwarszawskich powiatów doszło do pierwszych zatrzymań a z informacji, które przedostają się do mediów sprawa jest rozwojowa i możemy się spodziewać kolejnych ruchów CBA. Czy nadszedł już czas kiedy osrodki, które korzystają z oprogramowania jednej z firm przestały być pod płaszczykiem ochronnym?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: @ proszę rozwiać wątpliwości i zaprzestać operować insynuacjami. W którym podwarszawskim powiecie kogo i za co zatrzymano? Proszę potwierdzić swoją wiarygodność linkami do tych mediów. Oby nie wyszło tak, że będzie to link do kamerki w szalecie miejskim
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ Nie wiem, o czym dokładnie pisze ~ll ale może chodzi o Wołomin i akcję z 22.07.2020 z tym, że to sprawy związane z administracją architektoniczno-budowlaną.
 1 
zgłoś
odp: @ do urzędnik - sprawa Wołomina jest znana od 19 lutego - patrz tvn warszawa. Dotyczy pozwoleń na budowę i dotyczy układów korupcyjnych deweloper i wydający pozwolenia. Geodezja to mogła polizać przez szybkę co najwyżej:)
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ https://bip.mazowieckie.pl/attachments/download/2 0091 kontrola WINGiK w Wołominie. ;)
zgłoś
odp: odp: @ kontrola jak każda na Mazowszu:) I tak jakoś mało negatywów. Tylko co to wnosi do wpisu II i newsów o wydziale architektury?
zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS