wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-16| GIS, Mapy

Politechnika Warszawska i Frontex z nagrodami SAG

13 lipca rozpoczęła się doroczna Konferencja Użytkowników Oprogramowania Esri (Esri User Conference), która w tym roku wyjątkowo odbywa się w całości on-line. Nieodzownym elementem wydarzenia jest także rozstrzygnięcie konkursu „Special Achievement in GIS Awards” (SAG) na najlepsze wykorzystanie technologii GIS. W tym roku w elitarnym gronie zwycięzców znalazły się aż dwa podmioty z Polski. Jednym z nich jest Politechnika Warszawska, a drugim – Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej „Frontex”.


Politechnika Warszawska i Frontex z nagrodami SAG <br />
Fot. Frontex
Fot. Frontex

Politechnika na mapie
Politechnika Warszawska została doceniona za opracowanie systemu informacji przestrzennej wspomagającego zarządzanie i użytkowanie nieruchomości należących do uczelni. Głównym celem projektu było podniesienie efektywności procesów administrowania majątkiem PW. W koncepcji uwzględniono rozwiązanie do elektronicznego obiegu dokumentów (geodezyjnych i budowlanych), automatyzacji raportowania do systemu POLON Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ułatwienia wymiany informacji podczas przygotowania inwestycji oraz prowadzenia remontów budynków. W systemie udostępniono dokumentację geodezyjną dla wszystkich nieruchomości Politechniki Warszawskiej. Wykonano też testową integrację wybranych modeli 3D budynków, pozyskanych metodami fotogrametrycznymi oraz wprowadzono podstawowe informacje o około 250 budynkach z książek obiektów budowlanych.
System przeznaczony ma być nie tylko dla pracowników i studentów, ale wspierać także służby administracyjne i komórki zajmujące się ochroną oraz bezpieczeństwem osób i mienia, a także jednostki ratownicze straży pożarnej. Na etapie prototypu funkcjonalność została ograniczona do najbardziej podstawowych i niezbędnych funkcji potrzebnych pracownikom administracji centralnej Politechniki Warszawskiej.
W przyszłości system ma być wykorzystywany np. do zwiększenia bezpieczeństwa osób przebywających na terenie PW, wspierania działań promocyjnych PW czy wprowadzenia ułatwień dla studentów i gości uczelni. Rozważane są takie funkcje, jak: monitoring, analiza ruchu osób i pojazdów, wspomaganie ewakuacji i szkoleń związanych z ewakuacją, dostarczanie niezbędnych danych dla służb ratowniczych i policji w przypadkach prowadzenia akcji na terenie Politechniki, prognozowanie potrzeb modernizacyjnych, wspomaganie procesów wynajmu, wspieranie prac ekip sprzątających czy analiza efektywności wykorzystania pomieszczeń. Planowane jest także wdrożenie aplikacji e-Portiernia usprawniającej proces wydawania i przejmowania kluczy do sal oraz uruchomienie aplikacji do nawigacji wewnątrz budynków.

Bezpieczeństwo w wielu językach
Frontex został doceniony za wykorzystanie GIS w projektach ujednolicenia map w różnych formatach i językach na potrzeby codziennej pracy funkcjonariuszy z państw członkowskich, gromadzenia i mapowania danych geoprzestrzennych w regionach przygranicznych, a także wspierania działań operacyjnych organizacji.
Wprowadzone standardy w połączeniu ze szkoleniami dla jednostek straży granicznej w państwach członkowskich, promują wykorzystanie rozwiązań GIS w utrzymaniu bezpieczeństwa granic UE. Służby mogą korzystać z licznych produktów typu IMINT czy GEOINT, które wspierają także decydentów z Frontex i UE. Wykorzystanie większej liczby źródeł danych poprawiło też ogólną świadomość dotyczącą bezpieczeństwa UE. Platforma ArcGIS korzystnie wpływa na automatyzację przepływu pracy i optymalizuje wykorzystanie zasobów, co finalnie prowadzi do oszczędności pieniędzy podatników.

Lista wszystkich tegorocznych nagrodzonych

Źródło: Esri Polska


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS